Son Konu

Kemal Kılıçdaroğlu: Hiçbirinizin gözünün yaşına bakmayacağım

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
171669.jpg

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, toplumsal medya hesabı üzerinden, "Saray da sureti haktan görünenler de uygun dinlesin…" notuyla bir görüntü paylaştı. CHP Genel Merkezi'nden seslenen Kılıçdaroğlu'nun gündeminde faiz ve yurttaşların bankalara olan borcu vardı.

Kılıçdaroğlu, "Bankalar için yüzde 400 kar artışı sizler için sefalet" dedi. Kılıçdaroğlu'nun konuşması şöyle:

“Merhabalar, bugün size partimizden sesleneyim dedim. Birtakım sıkıntılar var. Göründüğü üzere değil bu sıkıntılar. Sizin de bilmenizde yarar var. Evvel bu faizler sorununu bir konuşalım. Dünya faizleri üst çekiyor, Merkez Banka’mız da faizleri indiriyor. Erdoğan da Nass algısı yapıyor. Ben size olan biteni çok kolay bir lisanla anlatayım. Faiz artıran ülkeler yatırımcıları ve dolasıyla dövizi kendi ülkelerine çağırıyor. Faiz düşürenler de haliyle yatırımcıya ve dövize gelme demiş oluyorlar. Açıkça söylemek gerekirse dışarıdan gelmesi mecburî olan dövize ulaşmamızı şahsen Merkez Banka’mız zorlaştırıyor. Yani dövizi kıt hale getiriyor.

'Bankalar için yüzde 400 kar artışı sizler için sefalet'

Peki sonrasında ne oluyor? Türk lirasının kıymeti düşüyor. Dövizin fiyatı artıyor. Sonra Merkez Bankası, ilan ettiği bu düşük faiz oranıyla bankalara kredi veriyor. Veriyor da paralelde, piyasada yatırımcı kıtlığı olduğu için para öteki ülkelere yönelmiş oluyor. Piyasada kıt olan her eserin fiyatı artar ya kredi de bir eser, onun da fiyatı artıyor. Banka bakıyor piyasa kaidelerine, bu eserin fiyatı artıyor. Ucuza aldığını size piyasa fiyatına satıyor. Doğal bir şey bu. Pekala sonuç? Bankalar için yüzde 400 kar artışı sizler için sefalet.

'Erdoğan kim, nass kim?'

Ne yapmış oluyor Erdoğan? Ekonomik olarak en savunmasız kitlenin, hayatta kalmak için kredi alan kitlenin son parasını da alıyor ve varsıllara veriyor. Nass’mış. Erdoğan kim, Nass kim. Pekala faizler arttıkça ödeme talihi kalmayan insanların borçlarına bankalar ne yapıyor? Bu da bir diğer soru. Borçlarınızı varlık şirketlerine satıyorlar. O denli varlık dendiğine de bakmayın. Kılıf o kılıf. Tefecidir, mafyadır. Açıkça söylemek lazım.

Karı yüzde 400 artmış o bankalar, kazandıkları ile yetinmeyip en garibanın borcunu tefeciye satıyor. Tefeci tahsil etsin diyorlar. Kâfi ki kendi bilançoları düzelsin. Garibanın da ne hali varsa görsün diyorlar. Artık bu tefeci şirketler telefon açıp tehdit edeceklerdir garibi, fukarayı. Haydi bu saray iktidarının ne olduğu ortada lakin bu bankalara ben ne diyeyim. Yoksulun borcunu tefeciye satanlarla bir hesabımız olamayacak mı?

'Halkımızı soyup, soğana çeviren herkes ile benim bir derdim var'

Sevgili halkım, şunu anlamak çok kıymetli. Kılıçdaroğlu, yalnızca beşli çete ile masaya oturmam demiyor. Bu sisteme su taşıyan hiç kimse ile masaya oturmam diyor. Erdoğan’ın gemisine binip halkımızı soyup, soğana çeviren herkes ile benim bir derdim var. İşte bundan ötürü daima bir Kılıçdaroğlu propagandası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Birtakım sermayedarlar da geleceği planlamak ve bu kirli tertibi sürdürmek istiyorlar. Sıkıntıları ülkenin geleceği değil. Sıkıntıları bu yararlarını, bu kirli sistemi, nizamı devam ettirmek. İktidar değişse de sistemin devamlılığını sağlamak.

'Benim için hepsi millet düşmanı'

Kirli kirli oyunlar. Finanse edilen troller. Bunu yalnızca AK Parti yapıyor sanmayın. Bu kirli odaklar hem anket şirketleri hem de trol ağları ile medya üzerinden sürece dahil olmak istiyorlar. Benim derdim yalnızca bu saray iktidarı ile değil. Benim derdim halkı yoksullaştıran herkesledir. Bizim tefecimiz, onların tefecisi ayrımı yok. Benim için hepsi millet düşmanı. Onlara söyledim, tekrar söylüyorum. İster beşli çete olsun ister finans devleri ister varlık mafyacıkları ister varlıklı dernekleri olsun. Bay Kemal için hepiniz aynısınız. Halkın ekmeğine dokunduysanız sizlerle oturmam. Sizlerle asla ve asla pazarlık yapmam. Sizin dayanağınızı alacağıma siyaseti bugün bırakır giderim.

Halktan çalınanı telafi etmem için evvel sizin soyduklarınızı tahsil etmem lazım. Hiç birinizin gözyaşına bakmayacağım. Buradan hepsine sesleniyorum. Hem nalına hem mıhına haydi oradan diyorum. Son olarak da şu varlık şirketlerine tekrar döneyim. Sevgili halkım, bu borçlar nedeniyle avukatlar tarafından aranacaksınız. Size, ailenize zarflar gönderecekler. Tehdit edecekler. Bunlar tefecidir, mafyadır. Bunlar engerekler ve çıyanlardır. Bunlar aşınıza ve ekmeğinize göz koyanlardır. Sakın, sakın ödemeyin. Seçimden sonra onlarla ben konuşacağım, ben. Ödemeyin. Haydi eyvallah.”

Kılıçdaroğlu, daha evvel de toplumsal medyada görüntülü paylaşımlar yapmış ve iktidara yüklenmişti. Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk açıklamaları yaptığı, iktisada dair değerlendirmelerde bulunduğu ve halka davet yaptığı görüntüler kamuoyunda yankılanmıştı.

Üst Alt