Son Konu

Kevser Suresi Neden İndirilmiştir

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kevser Süresi Nüzul Sebebi
Kevser suresi nasıl indirildi
Kevser suresi niçin nazil oldu

defalarca olduğu gibi bu konuda da büyük İslam alimeleri arasında bir uzlaşı yoktur Kevser suresinin medine'de inzal olduğunu söyleyenler olduğu gibi , Mekke'de inzal olduğunu da söyleyenler vardır

1)
Müslim'in Enes ibn Mâlik'ten rivayetle tahric ettiği bir hadiste o şöyle anlatıyor: Bir gün Rasûlullah (sa) mescidde aramızda bulunuyordu Hafifçe uyur gibi bir hal aldı Daha Sonra gülümseme ederek başını kaldırdı Biz: Seni güldüren nedir ey Allah'ın Resulu?diye sorduk henüz bana bir sure indirildibuyurdu ve Rahman Rahîm Allah'ın adıyla Sahiden Biz azimüşşan sana kevseri verdikO Kadar ise Rabbın için namaz kıl ve kurban kes Sana buğzeden; hiç kuşkusuz soyu indirimli olari işte oduru okudu, sonradan: Biliyor musunuz kevser nedir?diye sordu Allah ve Rasûlü en iyi bilendirdedik Rabbımın bana va'dettiği bir nehirdir Onda çok hayır vardır O, kıyamet günü ümmetimin su içmeye geleceği bir havuzdur Kapları, yıldızlar sayısıncadır Onların (ümmetimin) içinden bir kul oradan ayrılıp uzaklaştırılacak da ben: Rabbım, o benim ümmetimdendirdiyeceğim Rabbım: Onun senden sonra neler yaptığını bilmiyorsunbuyuracak

2)

Kevser'in ne olduğu veya kim olduğu konusu da ayrıca bir kavga konusudur (Bu konuyla ilgili bir yazı gelecek inşaAllah)

Lakin Bu rivayetler aralarında en kalbe yerinde olanı ResulAllah efendimizin'in oğlu Kasım'ın ölüm ettikten sonradan müşriklerin O'na ebder demeleri neticesinde Allah U Tealanın O'nun ebder olmadığını , O'nun temiz ve temiz soyunun Hz Fatıma'dan devam edeceğini bildirmesidir Hakikatende böyle olmuştur Kerbela'da ResulAllah'dan kalan son soyu da şehit ederlerken Allah'ımız doğaüstü bir şekilde Zeynel Abidin Hazretlerini korumuş ve KEVSER SURESİNİN mucizesini bir defa daha ortaya koymuştur Bu sayede Zeynel Abidin hazretleriniden REsulAllah'ın soyu devam etmiştir *

Üst Alt