Son Konu

Kılıçdaroğlu Maraş'ta: Çocuklar gitti başkanım, bizi kurtarın

habercibotu

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
pazarcik-4jPd_cover.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merkez üssü Maraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından belediye başkanlarıyla birlikte deprem bölgesine gitti. Önceki gün Adana ve Hatay'ı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, bu sabah önce Osmaniye'ye ardından da Maraş'a geçti.

'3 AY SONRA BANKAYA ÖDEYECEK DURUMUM YOK Kİ'

ANKA'nın aktardığına göre bir Maraşlı Kılıçdaroğlu’na, “Hükümet, 3 ay OHAL ilan etti. 3 ay sonra ne yapacağım? Benim banka ödemelerim 3 ay ertelendi diye algılıyoruz. İyi de ben 3 ay sonra ödeyecek durumum yok ki. Ekmek yiyecek durumum yok” diye dert yandı. Kılıçdaroğlu da yurttaşa, “Ödeyemezsin. Ben bunları dile getireceğim. Hiç meraklanma” dedi.

Başka bir depremzede ise, “Benim çocuklarım enkaz altında. Bizim çocuklar gitti başkanım. Bizi kurtarın, ekiplerinizi çekin buraya” diyerek Kılıçdaroğlu’na sarılıp ağladı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bir arama kurtarma görevlisini göstererek, “Sayın Genel Başkanımı, arkadaşımız ilk gün sabahki intikal edenlerden” sözleriyle bilgi verdi.

Deniz Yavuzyılmaz da “100 madenci de burada, ulaştı. Çalışıyoruz” dedi. Arama kurtarma görevlisi, Kılıçdaroğlu’na, “Bütün ekiplerimiz burada. Hem gıda için hem köylere destek için içme suyundan başladık, ekmek fırınlarımızı kurduk” dedi.

Öztunç, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na gelen iki çocuğun ağlayarak babalarının enkaz altında kaldığının bilgisini arama kurtarma görevlisine bildirirken, “Hemen şuradaki bina. Karabekir Apartmanı” diyerek ekibi o kişiye yönlendirdi.

'AFAD GELİYOR, VİNÇ YOK'

Maraşlı bir kadın, Kılıçdaroğlu’na, “Allah rıza için. Kardeşim, kardeşim… Dozer lazım, kepçe lazım, vinç lazım bize. Damla Apartmanı’nda… Allah aşkına ne olur. Vinç lazım bize. İki yeğenim var, iki kardeşim var. Vinç istiyoruz. AFAD geliyor, vinç yok. Vinç olmadığı için bir şey yapamıyorlar. Allah rızası için ne olur. Başınızdan savmayın, ne olur” diye feryat etti. Kılıçdaroğlu, kadını sakinleştiremeye çalışırken, “Bakın, bu arkadaşımız Ankara’dan gelen kurtarma ekibinin başındaki arkadaşımız. Bütün iş makineleri var. Bir kişi daha bir apartman söyledi, bir de sizinle… İlgilenin” dedi.

'ELİMİZDEN GELEN BÜTÜN ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ'

Sonrasında Maraş'ın Pazarcık ilçesinde geçen ve burada açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, "Hatay'da da Maraş'ta da gördüğüm aynı şikayet. 'Yardım var, makineler geldi, bekliyorlar. Yeteri kadar eleman yok, dolayısıyla koordinasyon yok' diye bir şikayet var. Biz şimdi Halk Koordinasyon Merkezleri'ni kuracağız. Genel Merkez'le bağlantılı olacak, şikayetler anında AFAD'a ve ilgili birimlere aktarılacak. Yardımların dağıtımında ciddi bir sorun var. Genel Merkez'de Hacer Foggo'nun başkanlığında bir birimimiz vardı. O birimi tekrar aktif edeceğiz ve deprem konusunda da çalışmalarını isteyeceğiz. Türkiye zengin bir ülke, bizim belediye başkanlarımızın tümü seferber olmuş durumdalar. Nasıl çalıştıklarını, nasıl müdahale ettiklerini gördüm. Elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'na İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de eşlik ediyor. (HABER MERKEZİ)

Üst Alt