Son Konu

Kırıklarda İlk Yardım - Kırıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır - Kırık Nasıl Anlaşılır

Editör

Editor
Tepkime
5
Credits
5,025
Geri Bildirim : 1 / 0 / 0
kırıkta ilk yardım - kırık ilk müdehale - kırık tedavisi

Kırıklarda, genellikle trafik kazası ve sert darbe sonucunda sürekli görülen bir durumdur. Kırıklarda ilk yardımın hızlı ve doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır.

Doğru yollar ile ilk yardım yapılmaz ise diğer dokular zedelenebilir ve önemli problemler oluşabilir.

Kırık açık ve kapalı olarak iki kısma ayrılır. Kırılmış olan kemik parçası cildi delip dışa çıktıysa buna açık kırık, cilde herhangi bir sorun yaratmayıysa buna kapalı kırık ismi verilir.

Müdahale etmeden önce yaralı olan kişide kırık var mı yok mu tespit edilmesi gerekir.

Kırık Nasıl Anlaşılır

İnsanın sert bir darbe alması ya da sert düşüş yaşaması

Kişinin darbe aldığı sırada çatırtı türünde ses duyması

Kişinin hareket etmeye uğraştığı zaman kemiklerini sürttüğünü hissetmesi

Darbe alınmış olan kısımda fazla hassaslık ve ağrı oluşması

Kırık olan bölgede şişme veya şekil bozukluğu olması

Bu belirtilere bakılarak kişide kırık olduğundan şüphe ediliyorsa, önce 112 acil servise haber verilmesi gerekir. Daha sonra ilk yardım uygulamaları yapılabilir.

Kırıklarda İlk Yardım Uygulaması

Yaralı olan insanı sakinleştirip yatırmak gerekir.

Civarda daha büyük bir sorun yok ise yaralı kişiyi hareket ettirmemek gerekir. Oturması veya yerinden kalkmasına izin verilmemelidir. Sabit tutulmayan kırıklar yan dokulara ya da damara zarar verebilir.

Açık kırık söz konusu ise kanama durdurulmalıdır. Yaralı bölgeye gazlı bez ve ya temiz bez yerleştirilmelidir.

Dışarı çıkan kemiği içeriye yeniden sokmaya uğraşmayın ve ya baskı yapmayın. Kanamayı engellemek ve bölgeyi enfeksiyondan korumak yeterli olacaktır.

Boyun kırığı vakalarında yanlış taşıma ve yanlış hareket ettirme oldukça kötü durumlara yol açabilir. Boyun kırığı şüphesi varsa sağlık ekibi beklenmelidir.

Üst Alt