Son Konu

Korku İle İlgili Hadis-i şerifler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
korku ile alakalı hadisler
korku hadisleri

Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: Kim korkarsa akşam karanlığında yol alır Kim akşam karanlığında yol alırsa hedefine varır Haberiniz olsun Allah'ın malı pahalıdır, haberiniz olsun Allah'ın malı cennettir

Kaynak: Tirmizi, Kıyamet 19, (2452)

Ravi: Enes
Tanım: Resulullah (sav) olmek uzere olan bir gencin yanına girmişti Hemen sordu: Kendini nasıl buluyorsun?Ey Allah'ın Resulu, Allah'tan umidim var, ancak gunahlarımdan korkuyorumdiye cevap verdi Resulullah (sav) da şu acıklamayı yaptı: Bu durumda olan bir kulun kalbinde (umit ve korku) birleşti mi Allah o kulun umid ettiği şeyi mutlak verir ve korktuğu şeyden de onu emin kılar

Kaynak: Tirmizi, Cenaiz 11, (983); İbnu Mace, Zuhd 31, (4261)

Ravi: Aişe
Tanım: Ben Resulullah (sav)'ı ciddi bir şekilde, kucuk dili gorunecek derecede gulduğunu gormedim O, sadece tebessum ederdi (Buhari'nin bir rivayetinde şu ziyade mevcuttur: Resulullah (sav) bir bulut gorecek olsa bu yuzunden bilinirdi Ben (bir seferinde): Ey Allah'ın Resulu, halk bir bulut gorecek olsa, yağmur getirebilir umidiyle sevinir, halbuki sen bir bulut gorduğunde uzulduğunu yuzunden okuyorum, sebebi nedir?diye sordum Bana şu cevabı verdi: Ey Aişe! Bunda bir azab bulunmadığı hususunda bana kim te'minat verebilir? Nitekim gecmişte bir kavm ruzgarla azaba uğratılmıştır O kavim azabı gordukleri vakit Bu gorduğumuz, bize yağmur getirecek bir bulutturdemişlerdi)

Kaynak: Buhari, Tefsir, Ahkaf 2, Edeb 68; Muslim, İstiska 16, (899); Ebu Davud, Edeb 113, (5098, 5099); Tirm

Ravi: Ebu Zerr
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: Ben sizin gormediğinizi gorur, işitmediğinizi işitirim Nitekim sema uğuldadı, uğuldamak da ona hak oldu Semada dort parmak sığacak kadar boş bir yer yoktur, her tarafta Allah'a secde icin alnını koymuş bir melek vardır Allah'a yemin olsun, benim bildiğimi siz bilse idiniz az guler, cok ağlardınız, yataklarda kadınlarla telezzuz etmezdiniz, yollara, collere dokulur, (belanızı defetmesi icin) Allah'a yalvar yakar olurdunuzEbu Zerr (ra) ilave etti: Keşke sokulen bir ağac olsaydım

Kaynak: Tirmizi, Zuhd 9, (2313); İbnu Mace, Zuhd 19, (ll90)

Ravi: Ebu Hureyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: Mu'min, Allah indindeki ukubeti bilseydi, cennetten umidini keserdi Eğer kafir Allah'ın rahmetini bilse idi, cennetten umidini kesmezdi Rezin ilavesidir Hadise Muslim tahric etmiştir: Tevbe 23, (2755); Keza, Tirmizi de tahric etmiştir: Da'avat 108, (3536)

Kaynak: Rezin

Ravi: Ebu Burde Amir İbnu Ebi Musa
Tanım: Bana, Abdullah İbnu Omer (ra): Biliyor musun babam babana ne demiş?diye sordu Ben: Bilmiyorumdedim Bunun uzerine: Babam, senin babana: Ey Ebu Musa! Resulullah (sav)'la olan İslamımız, onunla olan hicretimiz, onunla olan butun amellerimiz bizim icin sabit ve devamlı olsa, ondan sonra işlediğimiz amellerin de herbirinden başa baş kurtulsak bu seni memnun eder mi?dedi Baban, babama şu cevabı verdi: Vallahi hayır! Biz ondan sonra cihad yaptık, namaz kıldık, oruc tuttuk, cok hayırlar işledik Bizim elimizde cok insan Musluman oldu Biz butun bunların ecrini umid ediyoruzBabam tekrar dedi ki: Fakat ben, Omer'in ruhu yedi kudretinde olan Zatı Zulcelal'e kasem olsun, bunların bize sabit kalmasını, O'ndan sonra yaptıklarımızdan da başa baş kurtulmayı isterimBen atılıp: Senin baban, vallahi benim babamdan daha hayırlıymışdedim

Kaynak: Buhari, Menakibu'lEnsar 45

Üst Alt