Son Konu

Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından dünya liderlerinden mesajlar

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

İngiltere'nin en uzun müddet tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, tabiplerin sıhhat durumundan telaş duyduğu gerekçesiyle bugün öğle saatlerinde tıbbi nezaret altına alınmasının akabinde hayatını kaybetti.

Ölüm haberinin akabinde çok sayıda dünya başkanı Kraliçe II. Elizabeth için taziye bildirisi yayınladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından yapılan açıklamada, "Liderliği ve bağlılığı nedeniyle dünya çapında takdir edilen Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth'in vefatından ötürü derinden üzüldüm. Benim için yeterli bir arkadaştı. BM'nin onlarca yıllık değişimi boyunca itimat verici bir varlık gösterdi. Onun ömrü boyunca sarsılmaz bağlılığı daima hatırlanacak" sözleri kullanıldı.

"kalplerin kraliçesini anıyorum"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise yayınladığı taziye iletisinde, ''Kraliçe II. Elizabeth, İngiliz ulusunun devamlılığını ve birliğini 70 yıldan uzun bir müddet boyunca sağladı. Fransa'nın bir dostu, ülkesinde ve asrında kalıcı bir iz bırakan, kalplerin Kraliçesini anıyorum" dedi.

"ÖZVERİLİ LİDERLİĞİN VE KAMU HİZMETİNİN ÖRNEKLERİNİ OLUŞTURDU"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, ''Majesteleri Kraliçe II. Elizabeth'in vefatından derinden üzüldüm. 70 yılı aşkın bir müddettir özverili liderliğin ve kamu hizmetinin örneklerini oluşturdu. Kraliyet Ailesine, NATO Müttefiklerimiz Birleşik Krallık, Kanada ve İngiliz Milletler Topluluğu halkına en derin taziyelerimi sunuyorum'' açıklamasında bulundu.

Öte yandan ABD Lideri Joe Biden'ın ismine Beyaz Saray Sözcülüğü tarafından yapılan açıklamada, "Kalplerimiz ve niyetlerimiz Kraliçenin ailesi ve Birleşik Krallık halkıyla" denildi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, ''II. Elizabeth, Kanada tarihinin büyük bir kısmını temsil etmiştir'' dedi.

Üst Alt