Son Konu

Kunut Dualarıdan Biri Okunmazsa Sehiv Secdesi Gerekir mi?

Stillwater

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yatsı namazından sonraki vitir namazında kunut dualarının ikincisi okunmasa sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap: Vitir namazı vacip bir namazdır. Vitir namazının üçüncü rekatında okunan kunut dualarını da okumak vaciptir. Unutarak veya yanılarak kunut dualarının herhangi birini okumadığınız taktirde sehiv secdesi yapmanız gerekmektedir. Eğer ki bu duaların birini veya her ikisini de bilmiyor iseniz aşağıda ki yollara baş vurabilirsiniz. Kasıtlı olarak bu iki duadan birinin terk edilmesi caiz olmaz.

Kunut Dualarını Bilmeyenler Ne Yapmalı?

Kunut duasını bilmeyen kişiler şu yolları izlemelidir:
1- Sadece “Rabbenâ Âtinâ” (Bakara suresi, 201. ayet) ayeti kerimesini okuyabilir.
2- Üç defa “Allahümme’ğfirli” de diyebilir.
3- Üç defa “Yâ Rabbî” demesi de caizdir.

Bu konu İslam alimlerinden Ömer N. Bilmen, Büyük İslam İlmihali, s. 160. eserinde bu şekilde yer almaktadır.

Kunut Dualarını Şaşırmak Sehiv Secdesi Gerektirir mi?​

Kunut dualarını tekrar baştan okumak yada şaşırmak ve bir iki kelimeyi tekrar etmek sehiv secdesi gerektirir mi?

Cevap: Böyle bir durumda namazın sonunda sehiv secdesi yapmak gerekmektedir.

Kunut Dualarının Yerine Başka Bir Dua Okursak Sehiv Secdesi Gerekir mi?​

Bakıyorum herkes sehiv secdesi gerekir mi diye soruyor ısrarla cevap verilmiyor yahu birde yukarıda cevapladık demişsiniz ben kunut dualarını bilmiyorum rabbenayı okuyacağım bunun için ayriyetten sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, eğer kunut dualarını bilmiyor iseniz ezberleyene kadar yukarıda Kunut Dualarını Bilmeyenler Ne Yapmalı? başlığı altında okuyabileceğiniz dualara yer verdik. Bu dualardan birini örneğin Rebbena Atina duasını okursanız sehiv secdesi yapmanız gerekmemektedir.

Üst Alt