Son Konu

Kuran-ı Kerimde Gecen Melekler İle İlgili Ayetler nelerdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kuranda meleklerle ilgili ayetler,
le ilgili ayetler

Şimdi onların: Ona bir hazine indirilmeli veya onunla birlikte bir melek gelmeli değil miydi demeleri dolayısıyla goğsun daralıp sana vahyolunanlardan bir kısmını terk mi edeceksin Sen yalnızca bir uyarıcısın Allah herşeye vekildir (1112)

Ben size Allah´ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum Melek olduğumu soylemiyorum ve gozlerinizin aşağılık gorduklerine, Allah kesin olarak bir hayır vermez de demiyorum Nefislerinde olanı Allah daha iyi bilir Bu durumda (bunun aksini yaparsam) gercekten o zaman zalimlerdenim (demek)dir(1131)

(Kadın) Onların duzenlerini işitince, onlara (bir davetci) yolladı, oturup dayanacakları yerler hazırladı ve her birinin eline (onlerindeki meyveleri soymaları icin) bıcak verdi (Yusuf´a da) Cık, onlara (gorun)dedi Boylece onlar onu (olağanustu guzellikte) gorunce (insanustu bir varlıkmış gibi gozlerinde) buyuttuler, (şaşkınlıklarından) ellerini kestiler ve: Allah´ı tenzih ederiz; bu bir beşer değildir Bu, ancak ustun bir melektirdediler (1231)

Gok gurultusu O´nu hamd ile, melekler de O´na olan korkularından tesbih ederler O, yıldırımları gonderip bununla dilediğine carpar; onlar ise Allah hakkında cekişiptartışırlar O, gucu (ve cezası) pek cetin olandır (1313)

Onlar, Adn cennetlerine girerler Babalarından, eşlerinden ve soylarından ´salih davranışlarda´ bulunanlar da (Adn cennetlerine girer) onlara her bir kapıdan girip (şoyle derler) (1323)

Eğer doğruyu soyluyor isen, bizlere melekleri getirmeli değil miydin (157)

Hak olmaksızın biz melekleri indirmeyiz O zaman da onlara goz actırılmaz (158)

Hani Rabbin meleklere demişti: Ben, kuru bir camurdan, şekillenmiş bir balcıktan bir beşer yaratacağım(1528)

Boylece meleklerin tumu, topluca secde etti (1530)

Kullarından dilediklerine, melekleri emrinden olan ruh ile indirir: Benden başka ilah yoktur, şu halde benden korkupsakının, diye uyarın(162)

Ki melekler, kendi nefislerinin zalimleri olarak onların canlarını aldıklarında, Biz hicbir kotuluk yapmıyordukdiye teslim olurlar Hayır, şuphesiz Allah, sizin neler yaptığınızı bilendir (1628)

Ki melekler, guzellikle canlarını aldıklarında: Selam sizederler Yaptıklarınıza karşılık olmak uzere cennete girin(1632)

(Kufre sapanlar) Kendilerine meleklerin gelmesinden veya Rabbinin emrinin gelmesinden başka bir şey mi gozluyorlar Onlardan oncekiler de oyle yapmıştı Allah onlara zulmetmedi, fakat onlar kendi nefislerine zulmediyorlardı (1633)

Goklerde ve yerde olan ne varsa, canlılar ve melekler Allah´a secde ederler ve onlar buyukluk taslamazlar (1649)

Rabbiniz size erkekleri secti de meleklerden dişileri mi (kendine) edindi Gercekten siz buyuk bir soz soylemektesiniz (1740)

Hani, meleklere: Adem´e secde edindemiştik İblis´in dışında (hepsi) secde etmişlerdi Demişti ki: Bir camur olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim (1761)

Veya one surduğun gibi, gokyuzunu ustumuze parca parca duşurmeli ya da Allah´ı ve melekleri karşımıza (şahid olarak) getirmelisin(1792)

De ki: Eğer yeryuzunde (insan değil de) tatmin bulmuş yuruyen melekler olsaydı, biz de onlara gokten elci olarak elbette melek gonderirdik(1795)

Hani meleklere: Adem´e secde edindemiştik; İblis´in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi O cinlerdendi, boylelikle Rabbinin emrinden dışarı cıkmıştı Bu durumda Beni bırakıp onu ve onun soyunu veliler mi edineceksiniz Oysa onlar sizin duşmanlarınızdır (Bu,) Zalimler icin ne kadar kotu bir (tercih) değiştirmedir (1850)

(Ona gelen melek) İşte boylededi Rabbin dedi ki: Bu benim icin kolaydır, daha once sen hicbir şey değil iken, seni yaratmıştım(199)

Hani biz meleklere: Adem´e secde edindemiştik, İblis´in dışında (diğerleri) secde etmişlerdi, o, ayak diremişti (20116)

Onları, o en buyuk korku huzne kaptırmaz ve: İşte bu sizin gununuzdur, size va´dedilmiştidiye melekler onları karşılayacaklardır (21103)

Allah, meleklerden elciler secer ve insanlardan da Şuphesiz Allah, işitendir, gorendir (2275)

Bunun uzerine, kavminden inkara sapmış onde gelenler dediler ki: Bu, sizin benzeriniz olan bir beşerden başkası değildir Size karşı ustunluk elde etmek istiyor Eğer Allah (one surduklerini) dilemiş olsaydı, muhakkak melekler indirirdi Hem biz gecmiş atalarımızdan da bunu işitmiş değiliz(2324)

De ki: Eğer biliyorsanız (soyleyin) herşeyin melekutu (mulk ve yonetimi) kimin elindedir Ki O, koruyup kolluyorken kendisi korunmuyor(2388)

Dediler ki: Bu elciye ne oluyor ki, yemek yemekte ve pazarlarda dolaşmaktadır Ona, kendisiyle birlikte uyarıcı olacak bir melek indirilmesi gerekmez miydi (257)

Bize kavuşmayı ummayanlar, dediler ki: Bize meleklerin indirilmesi ya da Rabbimizi gormemiz gerekmez miydi Andolsun, onlar kendi nefislerinde buyukluğe kapıldılar ve buyuk bir azgınlıkla baş kaldırdılar (2521)

i gorecekleri gun, suclugunahkarlara bir mujde yoktur Ve o gun (melekler onlara) derler ki: (Size sevincli haber) Yasaktır, yasak(2522)

Goğun bulutlarla parcalanacağı ve meleklerin bir indirilme ile indirileceği gun; (2525)

De ki: Size vekil kılınan olum meleği, hayatınıza son verecek, sonra Rabbinize dondurulmuş olacaksınız(3211)

O´dur ki, sizi karanlıklardan nura cıkarmak icin size rahmet etmekte; melekleri de (size dua etmektedir) O, mu´minleri cok esirgeyicidir (3343)

Şuphesiz, Allah ve melekleri Peygambere salat ederler Ey iman edenler, siz de ona salat edin ve tam bir teslimiyetle ona selam verin (3356)

O gun, onların hepsini bir arada toplayacak (haşredecek), sonra meleklere diyecek ki: Size tapanlar bunlar mıydı (3440)

Hamd, gokleri ve yeri yaratan, ikişer, ucer ve dorder kanatlı melekleri elciler kılan Allah´ındır; O, yaratmada dilediğini arttırır Şuphesiz Allah, herşeye guc yetirendir (351)

herşeyin melekutu (hukumranlık ve mulku) elinde bulunan (Allah) ne yucedir Siz O´na donduruleceksiniz (3683)

Ki onlar, Mele´i A´la´ya kulak verip dinleyemezler, her yandan kovulup atılırlar; (378)

Yoksa onlar, şahidlik etmekteyken biz melekleri dişiler olarak mı yarattık (37150)

Melei Ala (yuce topluluk) tartışıp dururken, benim hicbir bilgim yoktur(3869)

Hani Rabbin meleklere: Gercekten ben, camurdan bir beşer yaratacağımdemişti (3871)

in hepsi topluca secde etti; (3873)

i de arşın etrafını cevirmişler olarak Rablerini hamd ile tesbih ettiklerini gorursun Aralarında hak ile hukum verilmiştir ve: Alemlerin Rabbine hamdolsundenilmiştir (3975)

Onlara Yalnızca Allah´a kulluk edindiye onlerinden ve arkalarından elciler gelince, dediler ki: Eğer dileseydi Rabbimiz melekler indirirdi Bundan dolayı biz, sizin kendisiyle gonderildiğiniz şeyi inkar edicileriz(4114)

Şuphesiz: Bizim Rabbimiz Allah´tırdeyip sonra dosdoğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); onların uzerine melekler iner (ve der ki) Korkmayın ve huzne kapılmayın, size vadolunan cennetle sevinin(4130)

Gokler, neredeyse ustlerinden catlayıpparcalanacaklar; melekler de Rablerini hamd ile tesbih ederler ve yerde olanlara mağfiret dilerler Haberiniz olsun; gercekten Allah, bağışlayan ve esirgeyen O´dur (425)

Onlar, ki Rahmanın kulları olan melekleri dişiler kıldılar Kendileri yaratılışlarına şahit mi oldular Onların şahitlikleri yazılacak ve (bundan dolayı) sorumlu tutulacaklar (4319)

Bu durumda (eğer doğruysa), uzerine altından bilezikler atılmalı ya da yakınında yer almış vaziyette onunla birlikte melekler gelmeli değil miydi (4353)

Eğer biz dilemiş olsaydık, elbette sizden melekler kılardık; yeryuzunde (size) halef (yerinize gecenler) olurlardı (4360)

Oyleyse melekler, yuzlerine ve arkalarına vura vura canlarını aldıkları zaman nasıl olacak (4727)

Onun yakını olan (ve yanından ayrılmayan melek) dedi ki: İşte bu, yanımda hazır durumda olan şey(5023)

Siz ikiniz (ey melekler), her inatcı nankoru atın cehennemin icine, (5024)

Goklerde nice melekler vardır ki, onların şefaatleri hicbir şeyle yarar sağlamaz; ancak Allah´ın dileyip razı olduğu kimseye izin verdikten sonra başka (5326)

Gercek şu ki, ahirete iman etmeyenler, melekleri dişi isimlerle isimlendiriyorlar (5327)

Eğer sizler (Peygamberin iki eşi) Allah´a tevbe ederseniz (ne guzel); cunku kalbleriniz eğrilik gosterdi Yok eğer ona karşı birbirinize destekci olmaya kalkışırsanız, artık Allah, onun mevlasıdır; Cibril ve mu´minlerin salih olan(lar)ı da Bunların arkasından melekler de onun destekcisidirler (664)

Melek(ler) ise, onun cevresi uzerindedir O gun, Rabbinin arşını onların da ustunde sekiz (melek) taşır (6917)

ve Ruh (Cebrail), ona, suresi elli bin yıl olan bir gunde cıkabilmektedir (704)

Biz o ateşin koruyucularını meleklerden başkasını kılmadık Ve onların sayısını inkar edenler icin yalnızca bir fitne (konusu) yaptık ki, kendilerine kitap verilenler, kesin bir bilgiyle inansın, iman edenlerin de imanları artsın; kendilerine kitap verilenler ve iman edenler (boylece) kuşkuya kapılmasın Kalplerinde bir hastalık olanlar ile kafirler de şoyle desin: Allah, bu ornekle neyi anlatmak istedi İşte Allah, dilediğini boyle şaşırtıpsaptırır, dilediğini boyle hidayete erdirir Rabbinin ordularını kendisinden başka (hic kimse) bilmez Bu ise, beşer (insan) icin yalnızca bir oğuttur (7431)

Ruh ve meleklerin saflar halinde duracakları gun; Rahman´ın kendilerine izin verdikleri dışında olanlar konuşmazlar (Konuşacak olan da,) Doğruyu soyleyecektir (7838)

Rabbin(in buyruğu) geldiği ve melekler dizi dizi durduğu zaman; (8922)

ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş icin inerler (974)

Üst Alt