Son Konu

Kurban İcin Vekalet Nasıl Verilir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kurban Bayramı geldi kurban kesecek yada kestirecek kişileirn merak ettiği bir sorunun yanıtını paylaşmak istiyorum sizlerle cunku bu benimd ecok merak ettiğim bir konuydu araştırdım oğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim umarım sorunun yanıtını net bir şekilde verebilirim

Oncelikle kurbanı bir başka kişiye kestirecekseniz kalben niyet etmeniz yeterli olacaktırOrnek:Allah rızası icin bayram kurbanımı kesmeye seni vekil tuttum demeniz yeterli olacaktır

Birde şu varki Kurbanı hem başkası alacak hemde bir başkası kesecekse o zaman niyet şoyle yapılmalı:Bayram kurbanımı almaya aldırmaya kesmeye ve kestirmeye diye niyet eidlmelidir yada daha kısa bir şekilde de niyet edebilirsiniz:Kurban işimi halletmek icin seni vekil ettim

Kurbanı bir başkasına kestirirken Allah rızası icin bayram kurbanı kesitmeye seni vekil ettim dmeek yeterli olacaktır

Eğer bir kişi uzerine kurban kesmesi vacib olmamış olsa fakat vekil vacip diyerek keserse kurban yine nafile olarak sahih olmaktadırNafile kurban olsun Akika Kurbanı olsun yada adak kurbanı olsun bu kurbanlar yanlışlıkla vacib diye kesilse bile bir mahzuru olmamaktadır

Üst Alt