Son Konu

KYK Yurdundaki Şort ve Kısa Pantolon Yasağına Soruşturma Başlatıldı

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-279d2b7969a6cca386b52167923ec7abd301a27f.jpg

Trabzon'da, KTÜ yerleşkesinde bulunan, KYK ilişkin erkek öğrenci yurdunda, kız öğrencilerin de akşam yemeklerini yediği yemekhanenin girişine asılan 'Kantin ve yemekhaneye şortlu ve kısa pantolonlu girmek yasaktır' yazısı, yansılar üzerine kaldırdı. Hususla ilgili idari soruşturma başlatıldı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi ana kampüsü içinde kalan, KYK'ya ait E Blok'taki erkek öğrenci yurdunda, kız öğrencilerin de akşam yemeklerini karma olarak yediği yemekhanenin girişine, 'Kantin ve yemekhaneye şortlu ve kısa pantolonlu girmek yasaktır' yazılı ihtar kağıdı asıldı. Öğrenciler tarafından toplumsal medyada paylaşılan ikaz yazısı, reaksiyon çekti. Toplumsal medya kullanıcıları, yasak kararına reaksiyonlarını paylaştı.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı da toplumsal medyadaki reaksiyonlar üzerine açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Prof. Dr. Çuvalcı, “Bu uygulamanın KTÜ ile alakası yok” dedi. 

Uyarı kağıdı, reaksiyonlar üzerine bir mühlet asılı kaldığı yemekhanedeki alandan kaldırıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca da ilgili yurt vazifelileri hakkında idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Yasak kararının ana yerleşke içindeki öbür bloklarda uygulanmadığı belirtildi.

'Bunun afişe edilmesi çağ dışı'

KYK yurdunda kalan öğrencilerden Faruk Çelik, “Yemek için akşamları E Blok'a gidiyoruz. Bazen erkekler çok kısa şortlar giyerek yemekhaneye geliyorlar. Çok absürt bir durum, iç çamaşırı üzere bir şortla yemekhaneye inilmesi. Orada çalışan bayan personel ve aşçılar var. Öğrencilerin bu duruma hürmet göstermesi gerekiyor ancak idare tarafından asılan yazıyı da yanlışsız bulmuyorum. Bizi kelamlı olarak uyarabilirlerdi. Bu formda bir yasak getirilmesi ve bunun afişe edilmesi çağ dışı” diye konuştu.

Yapılan uygulamanın yanlış olduğunu belirten Evren Alacalar, “KYK yurdunda kalıyorum. Yurt kantinine ‘Şortla girilemez’ diye yazı astılar. Ben bunu gerçek bulmuyorum. Şortla gelindiği vakit sorun olacağını düşünmüyorum. Bakmak istemeyen bakmaz. Yanlış bir uygulama yaptılar” dedi.

Üst Alt