Son Konu

Linux kullanıcılarına Intel Alder Lake dopingi

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
linux-kullanicilarina-intel-alder-lake-dopingi.jpg

Intel, 12. nesil Alder Lake işlemci ailesini geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde piyasaya sürdü. Intel Alder Lake işlemci satın alan Linux kullanıcıları, yeni işlemcilerde performans artışı gözlemlediklerini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yonga firması Tower Semiconductor’ı satın aldığını açıklayan Intel, AMD ile olan rekabetini bir üst seviyeye taşıdı. 13. nesil Intel işlemciler ile ilgili bazı sızıntılar ortaya çıkarken, bir güzel haber de Linux kullanıcılarından geldi.

Intel’den dev yatırım! AMD ile rekabet kızışıyor

Linux kullanıcıları, Intel Alder Lake ailesinden memnun

12. nesil Intel işlemciler, ilk çıktığı zamanda Windows 11 performansı konusunda oldukça iddialıydı. Linux çekirdeğine gelen 5.16 güncellemesi sonrasında açık kaynaklı işletim sistemi, artık Intel işlemciler ile tam uyumlu hale geldi.

linux-kullanicilarina-intel-alder-lake-dopingi-3.jpg
linux-kullanicilarina-intel-alder-lake-dopingi-2.jpg
linux-kullanicilarina-intel-alder-lake-dopingi-1.jpg

Phoronix ekibi, hem Windows hem de Linux ile bazı testler gerçekleştirdi. Tarama, kodlama, işleme ve dosya sıkıştırma gibi işlemler ile yapılan testler, güncellemenin ne denli işe yaradığını gözler önüne serdi.

Ekibin yaptığı açıklamada Asus Z960 anakart, 64 GB DDR 4.400MHz RAM ve Core i9 12900K işlemci ile gerçekleştirildiği belirtildi. Windows 11 işletim sistemi, Linux 5.16 ve üzeri çekirdek versiyonuna sahip 3 farklı Linux dağıtımı ve 5.15 kullanan bir dağıtım ile test gerçekleştirildi. Yapılan testlerde Clear Linux 35810, Linux 5.16 tabanlı Ubuntu 22.04, Linux 5.17 rc3 tabanlı Ubuntu ve Ubuntu 22.04 Daily sürümleri yer aldı.

Toplamda 104 farklı test yapıldığını belirten ekip, testlerden sadece 14’ünde Windows 11’in önde olduğunu açıkladı. Linux tabanlı işletim sistemi kullanıcılarına çekirdek güncellemesi tavsiye eden ekip, Intel Alder Lake işlemcilerin Linux ile harikalar yarattığının altını çizdi. Testlerin, Intel’in ürettiği en güçlü işlemciyle yapıldığını hatırlatmakta fayda var.

Üst Alt