Son Konu

Lokman Hekim Efsanesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Lokman Hekim Efsanesi Hakkında

Adana Lokman Hekim Efsanesi

Adana ve cevresinde yuzyıllardır yaygın olarak Lokman Hekim efsaneleri anlatılmaktadır Bunlardan bir tanesi şoyledir:

Lokman Hekim, inanışa gore butun hekimlerin piri, ustadıdır Her ciceğin, her otun ozelliklerini tanıyan Lokman, ilac yapar, derilere deva bulunmuş Butun dunyayı dolaşmış Cukurova'ya gelince ovanın bereket ve guzelliğine hayran olarak Misis'e yerleşmiş Cevredeki butun hastaları iyileştirmiş Anık hastalığın ne olduğunu unutan Cukurovalılar, olumsuz hayatın peşine duşmuşler Kendileri icin olumsuzluk ilacını yapmasını istemişler

Lokman Hekim Cukurova'yı adım adım dolaşmış, butun bitkileri incelemiş Bir gece dolaşmaktan yorgun duşmuş ve ulu bir cınarın altında uyuyakalmış Bir ara bir ses duymuş:

Ey Lokman, artık araman bitsin, ben olumsuz hayatın devasıyım Bundan boyle insanlara ve hayvanlara olum yok

Lokman Hekim, sesin geldiği bitkiye doğru yuruyup koparmış Bu arada Tanrı, Cebrail'e: Yetiş Cebrail, Lokman olumsuzluğe care bulursa bu insanların hali ne olur?demiş

Bunun uzerine Cebrail, piri fani kılığında Misis Havraniye tarafına bir gelmiş Misis Koprusu'nun ustunde Lokman Hekimle karşılaşmış Cebrail: Selamun aleykumdedikten sonra Lokman'ın elindeki kitaba bakmak istemiş Kitabı alıp coşkuyla akan Ceyhan Nehri'ne atmış Kitabın ardından Lokman da suya atlamış; ama bulamamış Yaz gelip sular cekilince, ırmak boyunda aramaya devam etmiş Sonunda kitabın sadece bir yaprağını, arpa tarlasında bulmuş Bugunku tıp biliminin, o gunku yapraktan geliştiğine inanılır Yorede hala, efsanenin izlerine rastlanılmaktadır Kitabın bulunduğu arpa tarlasının toprağı kutsal sayılır Cocukların karınları ağrıdığında bu toprağı ısıtıp beze sararak cocuğun karnına koyarlar

Lokman Hekim butun doktorların ustadıdır Soylentilere gore, butun otların, ciceklerin dilinden anlayan Lokman Hekim bu bitkilerden turlu ilaclar yaparmış Her cicek, her ot dile gelir, Lokmana hangi hastalığı iyi edeceğini soylermiş

Butun dunyayı dolaşan Lokman Hekim, Cukurovanın bereketli topraklarında her şeyin yetiştiğini gorunce, Misis şehrine yerleşmiş Her derde deva olan Lokman Hekim, cevresindeki hastaları iyi etmiş Hastalıksız sapa sağlam yaşamaya başlayan insanlar Lokmana gelerek olumsuzluğe de bir care bulmasını istemişler Lokman Hekim de olumsuzluğe care olacak bitkiyi bulmak icin Cukurovayı adım adım dolaşmaya başlamış

Bir cınarın altında uyurken bir ses duymuş “Lokman, bunca zamandır aramantaraman bitsin, ben olumun ilacıyım Bundan boyle insanlara da, hayvanlara da olum yokdemiş Kendisine seslenen otun yanı başına koşan Lokman Hekim, ilacın nasıl yapılacağını da oğrenmiş, bir deftere yazmış Otu da kopararak, Misis'e doğru yola koyulmuş

Misise varırken, Ceyhan nehri uzerindeki Misis Koprusu'nde duraksamış Defteri de elindeymiş Defterine yazdıklarına bakarak ilacı yapmaya koyulmuş Tam yapıp bitireceği sırada, aniden esen ruzgar defteri de, otu da ucurarak suya duşurmuş Efsane bu ya; Lokman Hekim de bu yuzden olume care olacak ilacı bir daha bulamamış Otlar da o tarihten sonra kendisine yuz cevirmişler Bir daha onunla hic konuşmamışlar

olumsuzluk iksirininde sarımsak tohumu olduğu, bunu keşfetmesi sonucu sarımsak tohumunun dunyadan toplatıldığı rivayet edilir

İkinci bir Lokman Hekim hikayesi de şoyledir:

Lokman Hekim doktor ve eczacıymış Dukkanında her turlu hastalığın devası olan ilaclar varmış Hastalar iceri girdiklerinde, hastalıklarına iyi gelecek olan ilac şişesi sallanırmış Birgun, iceri birisi girmiş Ancak hicbir şişe sallanmamış Lokman Hekim, bunun uzerine:

Senin hastalığının caresi yok, oleceksindemiş

Adam olumden kurtuluşun olmadığını oğrenince cok uzulmuş Her şeyini satmış Yanına bir at tufek ve av kopeği alarak dağlara cıkmış Vurduğu hayvanları yiyip, yoruklerden yoğurt, sut alarak yaşıyormuş Bu arada hastalığı da iyice artmış

Bir ağacın altına gelmiş Atını bağlayıp koskelmiş O sırada bir yoruk kadını, bir tas sutu saylığa koymuş Yılanların sutu sevdikleri bilinir Tasa yaklaşan bir yılan, sutu icmiş, sonra da zehrini sute kusmuş Tas, yemyeşil olmuş

Ağrıları iyice azan adam:

Gidip şu zehri iceyim de olup kurtulayımdiyerek zehirli sutu icmiş Bir sure sonra ishal olmuş ve kusmaya başlamış Ancak oldukca hafiflediğini hissediyormuş Olmek icin ictiği zehirden sonra daha iyi olduğunu gormuş Gun gectikce iyileşmiş ve hastalığı tamamen gecmiş Lokman Hekim'e gidip: Sen, bana oleceğimi soylemiştin Ama olmedimdemiş

Bunun uzerine Lokman: Ben, sana ala ineğin sutunu nereden bulayım, sutu yılana icirip, nasıl tasa kusturayım Hastalığının caresi vardı; ama bu ilacı temin etmek zor olduğu icin oyle dedimdiye cevap vermiş

O gun bu gundur tas ve yılanın eczacılık ve tıp biliminin simgesi olması, halk tarafından Lokman Hekim'e dayandırılır

Alıntı

Üst Alt