Son Konu

Mac Bilgisayar için Antivirüs Programı Kullanılmalı mı?

urgot01

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Virüsler genellikle Windows işletim sistemleri için oluşturulmaktadır. Bunun en büyük sebebi Windows kullanımının daha yaygın olmasıdır. Windows kullanımının yaygın olmasından dolayı hackerlar da kurbanlarını Windows işletim sistemini kullanıcıları arasından seçmektedir. Apple bilgisayarların da artan popülaritesi onları kötü amaçlı yazılımlar için ana hedef haline getirmeye başlamıştır. Antivürüs şirketleri giderek Mac’ler için de antivirüs programları üretmeye başlamıştır. Peki Mac bilgisayarların antivürüs programına ihtiyacı var mı? Mac bilgisayarın kendi güvenliği virüslerden korunmak için yeterli midir?

MacOS Bilgisayarı Nasıl Korur?

Mac bilgisayar, birçok yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir. MacOS’un ana temeli, sağlam bir Unix temelidir. Platformu güvende tutmak için her Mac bir dizi özel teknoloji kullanıyor. Mac’in, zaten Xprotect adında arka planda çalışan bir anti-malware tarayıcısı vardır.

Mac’de bir dosyayı açtığınızda, Xprotect tarar ve bilinen macOS kötü amaçlı yazılım tanımlarına karşı denetler. Şüpheli bir şey bulursa, dosyanın bilgisayara zarar vereceği konusunda bir uyarı verir. Mac sistem güncellemelerini yüklediğinde, kötü amaçlı yazılımı da günceller.

Virüs Bulaşma Riskini Nasıl Azaltırız?
Mac’inizi güvenlik açıklarından korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, güncel kalmasını sağlamaktır . Apple, küçük güvenlik düzeltmeleri ve daha büyük işletim sistemi güncellemeleri ile güvenlik açıklarına yanıt verir. Güncellemeleri kontrol etmek için Sistem Tercihleri> Yazılım Güncelleme’ye gidin. Mac’inizi güncelleştirmeleri otomatik olarak yüklemeye ayarlamak en iyi fikirdir. Korsan yazılımı indirirseniz, bilgisayara virüs bulaşmasına neden olabilir. Korsan yazılımlardan uzak durun. Program yüklemlerini Apple Store’dan yüklemeyi tercih edin.

Mac için Antivürüs Kullanmak Gerekir mi?
Açık olalım: Mac’iniz için antivirüs yazılımı gerekli değildir. Güncellemlerinizi yaptıktan ve yazılımlarınızı onaylı Apple Store’dan yükledikten sonra Mac bilgisayarınıza virüs bulaşma olasılığı düşüktür. Üçüncü taraf virüsten koruma yazılımında bile, sisteminiz virüse maruz kalabilir.

Yine de, Mac’inizde bir virüsten koruma yazılımı bulundurma konusunda kendinizi daha rahat hissedecekseniz virüs programı kullanıp kullanmama tercihi size kalmıştır.

Mac bilgisayar için bazı Antivirüs programları
Hiçbir işletim sistemi veya donanım parçası saldırılara karşı bağışıklık kazanmaz. Güvenlik açıkları herhangi bir zamanda herhangi bir uyarı olmadan ortaya çıkabilir. Mac’inizi korumak için yapabileceğiniz en iyi şey, sisteminizi güncel tutmak ve yanlızca Apple Store’dan onaylı yazılımları yüklemektir.

Üst Alt