Son Konu

Maske Kararını Yanlış Anlayanlar Otobüste Tartışma Yaratıyor

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-4d82176bc0a352bca2fc69f10256e927041ed8f3.jpg

Açık havada maske takma zorunluluğunun kaldırılması kararını yanlış yorumlayan vatandaşlar toplu taşımada tartışmaya sebep oluyor. Seyahat yaptığı İETT otobüsünde yaşadığı maske tartışmasını anlatan Coşkun Keleşoğlu, 'Yasağın kalktığını münasebet göstererek otobüsün içinde maskesiz duruyorlardı. Yanımda maskesiz birisi olduğunda uyarıyorum. Bu nedenle hengame etmek zorunda kalıyoruz' dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Konseyi Toplantısı'nın akabinde koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan açık havada maske zorunluluğunun kaldırıldığını açıkladı. Bakan Koca; uçak, otobüs ve tiyatro üzere uzaklığın korunmadığı kapalı alanlarda maske zorunluluğunun sürdüğünü lisana getirdi.  

Ancak kararı yanlış yorumlayan toplu ulaşım araçları yolcuları ortasında sık sık 'maske' tartışması yaşandığı belirtiliyor. Otobüsteki yolcuların tamamının maske taktığı, duraktakilerin büyük çoğunluğunun da önlemi elden bırakmayıp, maskeli oldukları kameraya yansıdı.

"Uyarınca arbede etmek zorunda kalıyorum"

Yolculuk yaptığı İETT otobüsündeki maske tartışmasını anlatan Coşkun Keleşoğlu, 'Ben maske yasağının kaldırılmasını istemiyorum. Maske yasağı kaldırıldığı vakit mikrop ortadan kaldırılıyor mu? Yanımda maskesiz birisi olduğunda uyarıyorum. Bu nedenle arbede etmek zorunda kalıyoruz. Bugün de tıpkı şeyi yaşadım. Yasağın kalktığını münasebet göstererek, otobüsün içinde maskesiz duruyorlardı. Yasak kalktı lakin otobüsün içerisinde tıpkı yerde teneffüs ediyoruz. Tıpkı yerde tıpkı havayı alıyoruz. Pekala, o adam hastaysa ben ne yapacağım? Ya da diğerleri ne yapacak? Bunun vebaline herkes girer mi? Ben bu vebale girmek istemiyorum, o yüzden maskemi takmaya devam edeceğim' dedi.

"Otobüste maske takmayanlar var"

Açık havada maske takma mecburiliği kaldırılması kararını yanlış bulduğunu söyleyen Mahmut Çelik, 'Otobüste bayağı maske takmayanlar var. Hür olsa bile herkesin kendisini düşünmesi lazım. Kararı yanlış buluyorum' diye konuştu.

Ali Özaral ise toplu taşımada maske takmayanları uyarmaya devam edeceğini belirterek, 'Yanımda birisi maskesiz durursa rahatsız olurum, yasal olarak haklı olsa bile maske takması gerektiğini söylerim' şeklinde konuştu.

"Taşıyıcı olabilirim, toplu taşımada takmaya devam edeceğim"

Sağlık çalışanı olan Tayfun Çağlar, taşıyıcı olma ihtimalinden ötürü kapalı alanlarda maskesini takmaya devam edeceğini belirterek, 'Yoğun bakım hemşiresiyim. İşe gidiyorum, toplu taşıma kullanacağım. Taşıyıcı olabilirim bu nedenle toplu taşımada takmaya devam edeceğim. Fakat açık havada tercih etmiyorum artık biraz insanların hakikaten nefes alması gerekiyor' dedi.

Hande Uğurluoğlu ise 'Vakalarda azalma yok, daha beter artıyor, bu nedenle maske kuralının kaldırılmaması gerekirdi. Maske takmayanları hatta maskesi burnunu tam kapatmayanı bile uyarıyorum' diye konuştu.

Üst Alt