Son Konu

Maviş Masalı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Maviş hikayesi
Maviş masalı oku

Geceleyin herkesin uykuya daldığı bir sırada Beyza bir tıkırtı duydu Once pencereden baktı, orada birşey yoktuSonra gozunu odanın kapısına cevirdi aynı sesi yine işitti
Tık tık!
Hemen yatağından kalktı Kapıya yoneldi Bir yandan da korkuyordu
Kim o? dedi ses yok Tekrar ;
Kim o?

Yine ses gelmeyince bir cesaretle kapı koluna uzandı, yavaşca indirdi ve kapıyı birazcık araladı Baktı, kimse yoktu Neyse canım deyip yatağına yattı Gozlerini kapadı, işte tam o sırada yine aynı ses İcinden, bu sefer kapıyı sonuna kadar acacağım ne olursa olsun, diye gecirdi
Kapıyı actı bir de ne gorsun: minicik bir kedi Nerden girmiş olabilir ki, biz apartmanın ucuncu katındayız dedi kendi kendine Birden aklına geldi ve Buldum, mutfak camından girmiştir Orada apartman boşluğu vardedi
Ayy! Ne tatlı şeysin sen oyle Şirin kedi, guzel kedi, maviş kedi
Kedi beyazdı gozleri de mavi Kedi Beyzanın bu guzel sozlerine teşekkur etmek istercesine Beyzanın yanına sokuldu
Miyavv, miyavv!
Gecenin bu vaktinde sen ne yapıyorsun bakalım burda?
Miyavv!
Karnın mı acıktı? Gel , mutfakta sana yarar bir şeyler var mı? Ama sessiz olKimseyi uyandırmak istemiyorum Benim annem ve babam calışıyor Bu nedenle sabah erken kalkacaklar
Birlikte mutfağa gittiler Beyza buzdolabına yoneldi
Hımm! Bakalım sutumuz kalmış mı? Aaaa! Evet kalmışCok şanslısın Maviş Dur biraz ısıtalım
Miyavv, miyavv!
Hişş! Sessiz olUyandıracaksın herkesi
Beyza sutu ısıttı Al bakalım, guzel guzel sutunu ic, ama yere dokme, annem kızar dedi Kedi sutunu hızlı hızlı ve yalayarak icmeye başladı
Zavallı kedicik ne kadar da acıkmış diye duşundu Beyza
Sutunu icen kedi biraz hareketlendi, mutfakta oradan oraya dolaşmaya başladı Az kalsın mutfağın karşısındaki yatakodasına girecekti Beyza kediye şoyle bir baktı Kedi olduğu yerde kaldı Beyza:
Hişşt! Yavaş, odama gidiyoruz yaramazlık yok, dedi
Odaya gectiklerinde Beyzanın aklına sut tabağını yıkamadığı geldi Neyse, dedi sonra bir şey olmaz, hem nasılsa musluğun altına koydum annem yıkar sabah
Beyza kediye: Hadi uyuyalım artık , sabah olacak dedi Ve onu alıp yatağının altındaki mindere koydu
Haydi, dedi, uyu şimdi
Kedi Beyzaya gozlerini dikmiş bakıyordu Beyza: iyi geceler dedi, uyudu
Sabah kalktığında kediyi pencerenin kenarına cıkmış dışarı bakarken buldu Dışarıyı mı ozlemişti acaba ? Ama once kahvaltı yapmalıydı Annesi işe gitmeden kahvaltıyı hazırlamıştı Hemen gidip yemeğini yedi, kediye de biraz sut koyduYemeklerini yedikten sonra dışarı cıktılar
Cok guzel bir gundu, kış mevsimi olmasına rağmen guneş varlığını hisettiriyordu Yolda giderken Merveye rastladılar Beyza:
Merhaba Merve, nasılsın?
İyiyim Beyza, sen nasılsın?
Ben de iyiyim
Aaa! O kedi senin mi?
Evet
Ne guzelmiş
Teşekkur ederim
Goruşmek uzere Beyza
Goruşuruz Merve
Beyza kedisine bir isim koymak istedi Ya Merve ismini sorsaydı ne diyecekti Hemen bir isim bulmalıydıBuldum Maviş olsun, hem gozlerin de mavi, dedi kediye donerekDuydun mu kedicik, bundan sonra senin adın Maviş
Merve arkadaşlarıyla bahcede oynuyordu Arkadaşlarından Aylin uzgun gorunuyordu İstop oynuyorlardı Herkes topa koşuyordu Fakat Aylin olduğu yerde kalıyor dalgın dalgın onune bakıyordu Merve yanına gidip ;
Ne oldu Aylin , niye uzgunsun ?, diye sordu
Aylin:
Merve biliyor musun, benim kucuk kedim kayboldu
Nasıl yani?
Sabah kalktığımda yoktu, her tarafa baktım yok
Canım cok uzuldum İnşallah bulursun Nasıl bir kediydi?
Boyle beyaz renkte, mavi gozleri olan kucuk bir kedi
Hımm! Bu kedi Beyzanın kedisine cok benziyor o olmasın dedi icinden Aylin ile Beyzanın evleri birbirine yakın Ama yok canım sanmam Oyle olsa benim demezdi herhalde Bu ozelliklerde olan kediyi gordum mu desem acaba? diye gecirdi icinden Ama yok dedi, en iyisi once Beyza ile konuşmak
Arkadaşlar ben bir yere kadar gidip geleceğim , siz oyununuza devam edin
Merve Beyzalara gitti, zili caldı Beyza:
Merve hoşgeldin!
Hoşbulduk Beyza
Buyur iceri gir
Yok girmeyecğim, arkadaşlarla oyun oynuyorduk da doneceğim Sana bir şey sormaya geldim
Kedi gercekten senin mi?
Evet, ne oldu ki?
Nasıl yani satın mı aldın?
Yoo!, buldum
İşte bulduysan o kedi bir başkasının olabilir
Hayır olamaz, o benim
Tamam kızma Ben sadece merak ettim Sizin iki apartman yanınızda Aylin oturuyor Kedisini kaybetmiş de tarif etti nasıl bir kedi olduğunu; beyaz, mavi gozlu, kucuk
Oyle mi? dedi Beyza Bu kedi onun kedisi miydi şimdi Aaaah, olamaz, diye gecirdi icinden ama soylemedi Soylerse kediyi vermek zorunda kalacaktı Hem niye soylesindi ki kediyi gidip almamıştı , o gelmişti Belli ki memnun değil yerinden, diye duşundu
Peki ,dedi Merve, rahatsız ettim , hoşcakal!
Beyza kapıyı kapattığında sanki icinden bir şey kopmuştu Uzulmuştu Acaba yanlış mı yapmıştı? Maviş' e şoyle bir baktı Sonra Beyza'nın odasına gittiler Kedi hemen camın onune gecti ve dışarı bakmaya başladı Beyza da yatağına uzanıp duşuncelere daldı
Acaba kendi kedisi kaybolsa ve bulan kişi de geri getirmese ne yapardı? Cok uzulurdu herhalde, bulan kişinin geri getirmesini isterdi sonra
Bunları duşunurken gozu Maviş'e kaydı Ozlemiş miydi sahibini peki, surekli camdan bakıyor diye gecirdi
Beyza duşundu duşundu en sonunda Maviş'i sahibine vermeye karar verdi Hemen Maviş'i de alıp Merve'nin yanına gitti Merve şaşırmıştı
Merhaba Beyza!
Merhaba Merve!
Ne oldu, hayırdır?
Merve'ciğim, sana bir şey soyleyeceğim:
Bu kedi benim değil Dun gece mutfak camından girmiş Odamın kapısının onunde buldum Sanırım yolunu kaybetti Bu Aylin'in kedisi Hadi kendisine verelim
Merve cok sevindi Birlikte Aylinler e gittiler Aylin kapıyı actı, kedisini gorunce sevincten havalara uctu Hemen onu kucağına aldı
Nerden buldunuz? Cok teşekkur ederim dedi
Beyza ve Merve Maviş'i sahibine teslim etmenin mutluluğuyla eve dondu

Üst Alt