Son Konu

MEB, Kur'an Kurslarına Gönderilen Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Sayısını Bilmiyormuş...

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fb75846a92bf26cf7a6800fac93c7e693e5f2c81.jpg

MEB’in, okul öncesi çağındaki çocukların kayıtlarını tutamadığı ortaya çıktı. Bakanlığın, “4-6 Yaş Kuran kurslarındaki çocuk sayısı kaçtır?” sorusuna karşılığı “Bu hususa ait data bulunmamaktadır” oldu.

MEB’in elinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın okul öncesi eğitimde tesirli olma uğraşlarının son halkası olan 4-6 Yaş Kuran Kuran kurslarına yönelik bilgi bulunmadığı öğrenildi.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine nazaran,  Ziya Selçuk'un Ulusal Eğitim Bakanlığı periyodunda yanıtlanan ve “2018-2020 yılları ortasında Türkiye’de, vilayetler ve ilçeler bazında 4-6 Yaş Kuran kurslarına katılan kız ve erkek öğrenci sayısı kaçtır?” sorusuna, “Bakanlığımızda önergede tabir edilen bahse yönelik data bulunmamaktadır” cevabı verildi.

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün ünite faaliyet raporunda ise “Bakanlığımız dışındaki öteki kamu kurum ve kuruluşlardaki kreşlere devam eden okul öncesi çağındaki çocukların kayıtları sağlıklı tutulamamaktadır” denildi.

Eğitim uzmanlarının çocukların gelişimine yönelik kritik değerde olduğunu kaydettiği okulöncesi eğitim, bir türlü istenilen düzeye çıkarılamadı.

AKP iktidarları devrinde çabucak her yıl eğitime yönelik maksatlar ortasına yazılan, “Okul öncesi kademedeki okullaşma oranı artırılacaktır” amacına rağmen 3-5 yaş kümesinde okullaşma oranı yüzde 48’de kaldı.

Okul öncesi eğitime yönelik düşük okullaşma oranına rağmen Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün raporlarında, MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı kreşlerdeki çocukların datalarının sağlıklı tutulamadığı itiraf edildi. Raporun, “Öneri, Önlem ve Beyan” kısmında, “Bakanlığımız dışındaki öbür kamu kurum ve kuruluşlardaki kreşlere devam eden okul öncesi çağındaki çocukların kayıtları sağlıklı tutulamamaktadır. Bu kurumların açılış standartları, kontrolleri ve kayıtlarının tek bilgi tabanında toplanmasının sağlanması gerekmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Üst Alt