Son Konu

MEB'den Yeni Devamsızlık Kararı: Devamsızlık Kaldırılıyor mu? Kimler Devamsızlıktan Muaf?

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c4018fef1f8b8f134b04338e253129ee11bad916.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), lise, ortaokul ve ilkokullarda devamsızlık için yeni bir karar çıkarttı. Koronavirüs pandemi süreci devam ettiği taktirde belirli öğrenci gruplarının devam zorunluluğundan muaf tutulacağı ifade edildi. MEB'e bağlı okullarda öğrencilerin 10 gün özürlü 10 gün özürsüz olmak üzere toplam 20 gün devamsızlık hakkı bulunmakta. Peki devamsızlık kimlere muaf tutuldu? İşte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB)'den öğrencilere yeni bir haber geldi. Koronavirüs pandemisinde yaşanan sorunları göz önünde bulunduran MEB yönetimi, yüz yüze eğitime geçilmesiyle devamsızlık problemine yeni bir çare buldu. Yürürlüğe giren kararla belirtilen koşullara uyan öğrencilerin devamsızlıktan muaf tutulacağı bildirildi. İşte detaylar...

Kimler Devamsızlıktan Muaf Tutulacak?

Kronik rahatsızlığı olan öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeni bir karar alındı.

Yeni karar doğrultusunda Covid-19 salgınının devam ettiği süre boyunca, kronik rahatsızlığını sağlık kurulu raporuyla belgelendiren öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, velilerinin yazılı talebi dikkate alınarak okula devamsızlıkla ilgili hükümlerden muaf tutulacak.

Karar 81 İle Gönderildi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla illere gönderilen yazıda, Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının, tüm kademe ve sınıf seviyelerinde Covid-19 salgınına karşı alınan kapsamlı tedbirlerle haftada 5 gün yüz yüze olmak kaydıyla devam ettiği hatırlatıldı.

Söz konusu süreçte devamsızlıkla ilgili iş ve işlemlerin ise ilgili yönetmelik hükümlerine göre yürütüldüğüne işaret edilen yazıda, Bakanlığa ulaşan öğrenci ve veli taleplerinden, ilköğretim ve ortaöğretime devam eden kronik rahatsızlığı olan öğrenciler ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin bir kısmının Covid-19 salgını nedeniyle okula devam konusunda ilgili yönetmeliklerde yer alan hükümler nedeniyle sorun yaşadıklarının anlaşıldığı belirtildi.

Bakanlığın yazısında, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili maddesinde 'İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi durumlarda bu yönetmelikle düzenlenen eğitim, öğretim, yönetim ve işleyişe ilişkin usul ve esaslar, Bakanlıkça ayrıca belirlenebilir' hükmünün yer aldığı hatırlatıldı.

Devamsızlık Muafiyeti İçin Ne Gerekli?

Bu hüküm gereğince, söz konusu öğrencilerin velilerinin yazılı olarak eğitim kurumu yönetimlerine başvurmaları halinde 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ve Covid-19 salgın hastalığının devam ettiği süre dahilinde Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ve Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği'nde yer alan devamsızlıkla ilgili hükümlerinin uygulanmayacağı bilgisine yer verildi.

Bu kapsamda, ilköğretim ve ortaöğretime devam eden, kronik rahatsızlığı olan ve bunu sağlık kuruluşlarından aldıkları sağlık kurulu raporuyla belgelendiren öğrenciler ile her tür ve kademede eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için velilerinin yazılı talebi dikkate alınarak ilgili mevzuatta yer alan devamsızlıkla ilgili hükümler uygulanmayacak.

Üst Alt