Son Konu

Mehmet Akif Ersoy'un Turk Eğitim Tarihindeki Yeri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mehmet Akif Ersoy'un Turk Eğitim Tarihindeki Yeri Hakkında Bilgi

Mehmet Akif Ersoy Turk eğitim tarihinde Onemli adımlar atmış ve attığı adımı başarıyla sonuclandırmış şair ve yazarımızdırEn onemli eseri ise ona Milli Şair unvanını kazandıran İstiklal Marşı dır

Mısırda Universite Turk Edebiyatı okutmuşturKurtuluş Savaşı zamanında isyancıları doğru yola getirmek icin kurulan nasihat heyetlerinde ve daha genel olarak, halkı Milli Mucadelenin amacları hakkında aydınlatmıştırO, Buyuk saygınlığı bulunan guclu bir şair ve duşunur olduğu icin, Kurtuluş Savaşı yıllarında giriştiği halkı aydınlatma cabalarında cok etkili olmuştur

Tanzimat Doneminde acılan mekteplerin Tuketici adam yetiştirdiklerini Ureten anlayan ve anlatan bir nesil yetiştirmediklerini dile getirerek eleştirelerde bulunmuştur

Cocukları kendi yetiştiğimiz bicimde değil, Hz Alinin de dediği gibi gelecek icin ciddi bicimde ve eğitim biliminin esaslarına gore yetiştirmemizi ister

İyi bir oğretimde, oğretmenler kadar iyi ve uygun yazılmış ders kitaplarının da onemini savunmuşturHalkın camilerde vaaz, hutbe ve nasihat yoluyla eğitilmesine de cok onem verir

Sonuc olarak Mehmet Akif mektep ve medresenin ikisinden de mevcut halleriyle ulkeye gercek bir yarar gelmeyeceğini soylemiş, eleştirileriyle dikkatlerin eğitim konusuna yonelmesinde etkili olmuştur Nesillerin beşikten başlayarak, ulke geleceğine ilişkin karamsar değil iyimser yetiştirilmesi gerektiğini haykırmıştır ki bu onun eğitim duşuncemize en onemli katkısıdır

Üst Alt