Son Konu

Mesajlaşırken yeni bir dilimiz daha oldu

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Cep ve internette chat dalgası yeni bir dilin de gelişmesine neden oldu Özellikle gençler arasında SMS ve MSN'de bu dil yaygın olarak kullanılıyor

SMS (kısa mesaj) dili ya da MSN dili olarak adlandırılan bu dil bilhassa gençler arasında yaygın kullanılıyor Cep telefonlarının mesaj kutusundaki 160 kişilik kısıtlaması ya da MSN ’deki yazışmalarda çabuk davranma gibi daha bir çok etken millet arasındaki iletişimi duygu ve kavram yoğunluğu olan cümlelerden fazla kısa ve özlü cümleleri kullanmaya yönlendirdi Selamlama yerine “Slm veya Ne haber yerine “Nbr gibi

Kahv6 yaptınız mı?
Peki bu dilin özellikleri neler Ilk Önce en düşük şahsiyet yazmak için kısaltmalar kullanılıyor İngilizce great (büyük) kelimesini yazmak için eight (sekiz) kelimesini göstermek İkisi de birleşince ortaya Gr8t kelimesi çıkıyor Aynı şekilde Türkçe ’den de “kahvaltı kelimesi örnek verilebilir: Kahv6 gibi

Kısaltma ve karşılıkları
Selam: slm oğlum: olm selamun aleykum: sa aleykum selamlama: as ne haber: nbr kusura bakma: ksr bkmn Peki bir düşüneyim: Hmmmmm değil: deil lutfen: pls veya ltf iyi: ii sorun değil: np (no problem) geliyor: gelio

BENZERI İKİ AYRI DİL
Orijinali
Ali: slm
Ayşe: slm
Ali: nbr
Ayşe: nlsn sndn
Ali: srnyz
Ayşe: ndn
Ali: blmm oole
Ayşe: hmmm
Ayşe: bn kcr
Ali: ok grşrz kib
Ayşe: snd

Tercümesi

Ali: Selam
Ayşe: Selamlama
Ali: Naber?
Ayşe: Ne olsun Senden?
Ali: Sürünüyoruz
Ayşe: Neden
Ali: Bilmem O Kadar işte
Ayşe: Anlıyorum
Ayşe: Ben kaçar (MSN ’den çıkıyorum)
Ali: Bitmiş Görüşürüz Kendine iyi bak
Ayşe: Sen de

DİLBİLİMCİ GÖRÜŞÜ

Yusuf Çotuksöken (Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi)
Sorun şurada gençlerin bu tür dil kullanımı Türkçemizi bozuyor mu? Gelişmelerin fazla katı bir yaklaşımla ele alınmasından ve sert önlemlerin alınmasından yana değilim Gençler kendi aralarında kurdukları bu iletişim şeklinde dilin bir kuralını uyguluyorlar: “minimum uğraş yasası öbür deyişle “dilde tutumluluk ilkesi İletilerin en kısa biçimiyle iyice gönderilebilmesi için benimsenen bu yol (sözcüklerin a e ı i o ö u ü gibi meşhur harflerini yazmama kimi duyguları özel biçimlerle anlatma imlâ kaide ve imlerini hiç kullanmama vb) gençler açısından bir sorun yaratmıyor
Onlar kendileri memnun görünüyorlar bu nesil irtibat biçiminden Unutmayalım dilciler dilsel gelişme süreçlerinde gözlemcidir koskocoman sorunlar yaşanmadıkça (şimdilik koskocoman sorun yaşamıyoruz bu konuda bana kalırsa bir üniversite öğretim görevlisi olarak uygulamanın içindeyim bu gün de) dilde birtakım planlamalar yapılması gerektiğini gündemlerine almazlar *

Üst Alt