Son Konu

Meslek Liselerine Maaş Sistemi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imagesmeslekliselerinemaassistemi5af9d24c3bc22

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), hazırladığı taslak yonetmelikle Meslek ve Teknik Liseler ile İmam Hatip Liselerine itibarlarını iade etmeye hazırlanıyor Sanayideki ara eleman istihdamının buyuk coğunluğunu karşılayan meslek liseleri yeni yonetmelikle tekrar canlandırılacak Bu okullarda okuyan oğrencilere yurt dışında staj imkanı tanınırken, mezun olan oğrencilere okul mudurleri tarafından bağımsız İş Yeri Acma Belgesi verilecek

Taslağa gore meslek ve teknik liselerde bolumler, bulundukları illerin sanayisinin ihtiyacına gore belirlenecek 81 ilin İl Milli Eğitim Mudurleri sanayicilerle surekli irtibat halinde olarak hangi alanda ne kadar ara elamana ihtiyac duyulduğu konusundaki verileri toplayacak Meslek okulları bolum ve kontenjanları bu verilere gore belirlenecek Meslek ve teknik okullar ilin organize sanayi bolgelerinin yakınlarında yapılacak Devlet, meslek okulu kuran işadamını teşvik edecek Bu işadamlarına oğrenci başına para verilecek Eğitim maliyetinin bir bolumu de yine devlet tarafından ustlenilecek

Teknik lise veya mesleki ve teknik ortaoğretim okullarının dort yıllık programları ile meslek yuksekokullarının kanun kapsamındaki alanlarından mezun olanlardan isteyenlere, ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan, bağımsız İş Yeri Acma Belgesi verilecek Ancak iş yeri acma izni ozel kanunlarla duzenlenmiş olan meslekler icin bu kapsamda belge duzenlenemeyecek Bağımsız İşyeri Acma Belgesi oğrencinin mezun olduğu okul mudurluğunce hazırlanacak Doğrudan İşyeri Acma Belgesi alma hakkı veren diplomalar bu belge yerine de kullanılabilecek

Üst Alt