Son Konu

Meslek Liselerinin Sınavsız Geciş Hakkı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
OSYM Sınavsız Geciş 2019
Meslek Liselerinin Sınavsız Geciş Hakkı Kullanımı

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaoğretim mezunları da Sınavsız Geciş icin tercih yapabilirler Mesleki ve teknik ortaoğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yuksekokulu ve acık oğretim programları ile tum lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2019OSYS puanları kullanılacaktır

Sınavsız Geciş yerleştirme işlemleri aşağıdaki onceliklere gore merkezi sistemle yapılır;

1 Mezuniyet yılı daha buyuk (yeni mezun) adaylara oncelik verilir

2 Aynı yıl mezun olan adaylar arasında oncelik okul turune gore Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, cok eski yıllarda enstitu adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir

3 Mezuniyet yılı ve okul turu aynı olan adaylardan aynı METEB icinde olanlara oncelik verilir

4 Mezuniyet yılı, okul turu ve METEB ici, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBPsi yuksek olan adaylara oncelik verilir

5 Yukarıda sayılan tum bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi buyuk (yaşı kucuk) olana oncelik verilir

(pozitiftercih)

Üst Alt