Son Konu

Mevlid kandilinin önemi ve yapılması gerekenler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mevlid kandilinin önemi

Fahri Kainat Efendimiz Hz Muhammed (sav) doğduğu geceye “Mevlid Gecesi denir Bu mübarek gece Rebiülevvel ayının 12 gecesidir ve dünyanın her tarafındaki Müslümanlar, her sene bu geceyi, “Mevlid Kandili olarak kutlamaktadrlar Efendimiz Hz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) doğum günü, tüm Müslümanların bayramıdır

Bu gecede Fahri Kainat Efendimiz Hz Muhammed (sav) doğduğu için sevinenlerin, Hz Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) tazim gösterenlerin affedileceği bildirilmiştîr

Mevlid kandilinde yapılması gereken ibadetler

Ilk Önce Kur ’lahzaı kerim okunmalı ve okuyanlar dinlenmelidir!
Peygamber efendimize bol, bol salâvat getirilmelidir
Kaza ya da nafile namazlar kılınmalıdır Olası olursa tesbih namazı kılınmalıdır
Tefekkürün sevabı bol olduğu için tefekkürde bulunmalıdır Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah ’ın benden istekleri nelerdir gibi konular ilk olarak almak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli
Fakir, yetim, yetim, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmelidir
Ölüm etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmelidir
Bol, bol zikirler yapılmalıdır ve günahlar için candan istiğfar çekilmelidir
Mü ’minler ile helalleşip, onların rızalarını alması gerekir
Küs ve gücenmiş olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmelidir
Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine sevdiklerinin isimlerini zikrederek dualar etmelidir

*

Üst Alt