Son Konu

Milli Eğitim Bakanı: "İlköğretimde de Sistem Değişecek"

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
milli-egitim-bakani-acikladi-ilkogretimde-de-sistem-degisecek-1558336286.jpg

Devletimizde en sık değişime uğrayan sistemlerden biri olan eğitim sisteminde yeniden yeni bir modele geçiliyor. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılacak yenilikleri Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’ya açıkladı.

Bakan, öncelikli olarak şu andaki eğitim sisteminin klâsik bir yapıya sahip olduğunu ve lise eğitimi ile iktisadın gereksinimlerini ilişkilendirmeleri gerektiğini söyledi. Selçuk’a nazaran birinci olarak muallimlerin eğitilmesi gerekiyor. Bu nedenle de taban 1 yıllık eğitimler planlanıyor.

Bakan Selçuk, "Eğitim iktisat ile nasıl armoni sağlar? Eğitim demokrasiye nasıl hizmet eder? Eğitim şu anki olguya nazaran değil, gelecek dizaynını nasıl yapar? Bu soruları soruyoruz.” sözünü kullanırken, yeni sistem için farklı nahiyelerden, farklı tiplerde liselerde okuyan 100’den ziyade öğrenci ile çalıştıklarını, hocalar ile yer çalışmaları yaptıklarını, bilirkişiler ile kıymetlendirme görüşmeleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

cc387fd08317c2cff70b4b5ded798236c65f41d8.jpeg

Sınıf geçme yönetmeliğinin de gözden geçirileceğini belirten Bakan, kolay sınıf geçilen sistemin yürümeyeceğini belirtti. O’na nazaran tüm bileşenleri eş vakitli olarak, kendi tabiatlarına iyi formda dönüştürmek gerekiyor. Yeni yapı ile birlikte çalışan ve çalışmayan öğrenci arasındaki fark malûm olacak. Bu mevzuda bakanlığın çalışmaları sürüyor.

Başkaca 10. sınıftaki alan seçme ve uzmanlaşma süreci de 11. sınıfa taşınacak. Birinci ve ortaokul sistemi de değişecek ve mevcut durumda güzelleştirilmeye gidilecek.

Bakan, LGS soru tiplerini değiştirdiklerini, böylelikle ders sürece sürecine, evlatların okuduklarını meale seviyelerinin gelişimine ek sağlamayı amaçladıklarını da belirtti.

Bakan Selçuk, seçmeli derslerin yetkili kurumlardan çevrimiçi olarak da alınabileceği, spor kurslarının ve halk eğitim merkezlerinde verilen kursların da seçmeli ders sayıldığı bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

3457e3b03d992282ce942b0b62e93c04d0bdf32f.jpeg

30 bin hoca, Dağcılık Federasyonu, Oryantiring Federasyonu ve sair federasyonlardan eğitim ve sertifika alacak. 2023’e kadar sınıf muallimlerinin üçte birinin atölye yan alan ve sertifika sahibi olması planlanıyor.

Kariyer Ofisi için üniversitelerin 120 saatlik sertifikasyon hazırlığı yaptığını söyleyen Ziya Selçuk, muallimlerin sertifikalarını fiyatsız eğitimlerin akabinde alacağını söyledi.

Ziya Selçuk ayrıyeten mekteplerin profillerini çıkardıklarını ve bu profillere nazaran mekteplerin zayıf oldukları yerlerde desteklenmelerini sağlayacak sistemler üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

cf2cb324c1dff12ba599cb6f9080a0cad41edec4.jpeg

Haber kuramı dersi için ulusal ve milletlerarası kuruluşlarla temas halinde olduklarını belirten Bakan Selçuk, Çin’den yapay zeka kitabı getirdiklerini, hocalar vasıflı olduğu ve imkan verildiği sürece bizim evlatlarımızın da bunu yapabileceğini söyledi. Malumat kuramı ve yeni gelen seçmeli derslerin çağdaş yerkürede sıradan dersler haline geldiğini de söyledi.

Bakan Selçuk son olarak 12. sınıfların ders yükünü azalttıklarını, İngilizce konusunda yeni metotlarla pilot çalışmalara başladıklarını ve mekteplileri teste değil üniversiteye hazırlamayı amaçladıklarını söyledi.

Üst Alt