Son Konu

Milli Kultur Nedir? Kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Milli Kultur Nedir? milli kultur ne demek

Milli kultur, bir millete bir ulusa kimlik kazandıra, diğer uluslar arasındaki farkı ortaya cıkartıp belirleyen, milletin tarihi boyunca oluşan o millete ait maddi ve manevi değerlerin uyumlu bir butunudur Bir milleti gercek bir millet yapan o milletin butunluğunu sağlayan en onemli unsur milli kulturdur

Milli Kulturun Onemi

Dunyaya şoyle bir bakıldığından milli kulturun onemini anlamak mumkun Tarihe bakıldığında milli kulture sahip milletleri her ceşit zorluğa karşı kendilerini varlıklarını koruduklarını gorebilirsiniz Bunun en buyuk orneği ise şudur 2 Dunya savaşından sonra adeta bir enkaz haline gelen fakat kısa surede mukemmel bir guc haline gelen Almanya ve Japonya bunun en guzel ornekleridir

Ayrıca Turk milletinin İstiklal savaşında zafer kazandıran şey neydi ? Turk milletinin Ataturk milliyetciliğiyle beraber tamamlanmış milli kulturu cok sağlamdır Milli kultur milli ve manevi değerlerin oğretildiği eğitim yuvalarında başlar Eğitim kurumlarında milli ve manevi değerleri oğrenmekte olan genclerde bu değerlere ne kadar sahip cıkarlarsa o milletin milli birliğ ive bareberliği o kadar kuvvetli olur Ataturk Bu Konu Hakkında : Yetişecek cocuklarımıza ve genclerimize, gorecekleri oğrenimin sınırları ne olursa olsun, ilk once ve herşeyden once Turkiye’nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine duşman olan butun unsurlarla mucadele etmek gereği oğretilmelidir Dunyada uluslararası duruma gore boyle bir mucadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur Cocuklarımızı aynı eğitim derecesinden gecirerek yetiştireceğiz Kesinlikle bilmeliyiz ki iki parca halinde yaşayan milletler zayıftır, hastadır Cocuklarımıza vereceğimiz oğrenim sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları oğreteceğiz: Milletine, Turkiye Devleti’ne, TBMM’ne duşman olanlarlarla mucadele; bu mucadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan millet icin yaşama hakkı yoktur

Milli Kulturun Unsurları Ve Oğeleri

Dil

Din

Eğitim

Ekonomi

Teknoloji

Sosyal Kurumlar

Orf ve Adetler

Değerler ve tutumlar

Estetik sanatlar (Grafik ve plastik sanatlar, folklor, muzik, dans, tiyatro)

Semboller, Tabular ve Torenler

Tum unsurlar burada acıklanmayacaktır Ancak, bir fikir vermesi bakımından dil ve eğitim unsurları kısaca ele alınacaktır Dil kulturun aktarılmasında kopru gorevi gorur ve toplum uyeleri arasında sosyal etkileşimi ve iletişimi sağlar

Üst Alt