Son Konu

Milli Piyango nasıl kazanılır?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kazananlardan piyango seçmenin püf noktaları

Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 35 milyon lira kısa yoldan zengin elde etmek isteyenlerin hayallerini süslüyor

Ulusal Piyango İdaresi'nin yeni yıl çekilişi için belirlediği 35 milyon lira kısa yoldan varlıklı elde etmek isteyenlerin hayallerini süslerken, daha önce bu şansı yakalayanlar ise paranın kendilerine mutluluk getirmediğini belirtiyor

Ulusal Piyango'dan 1982 ve 1984 yıllarında 2 kere büyük ikramiye şampiyon piyango tiryakisiMustafa Savgan da, paranın sevinç getirmediği şanslılerden

Piyangodan kazandığı paranın çoğunu, belki daha çok kazanırımdiye tekrar biletlere yatıran Savgan, şuanda iki büyük ikramiye kazanmış bir pabuç boyacısı olarak hayatını sürdürüyor
Takriben 35 yıldır İstanbul Cağaloğlu'nda pabuç boyacılığı yapan Savgan, her iki ikramiyeyi de harcamaktan pişmanlık duymadığını belirterek, hemen daha çok huzurluyum Niçin huzurluyum, en azından param değilyorumunu yapıyor

Piyangoya merakının nasıl başladığını anlatan Savgan, gençliğinde Adana'da çobanlık yaparken, bir gün Adana'nın 01numaralı plakasını kendisine hatırlattığı için üstünde yedi tane 0olan bir piyango bileti aldığını söyledi

Annesiz yetim büyüdüğünü gösteren Savgan, Tutunacak dal olmadığı için mecburi kaldık, talih oyunlarında şansımızı denemeye başladık Ç alışmakla bir yere varılmıyor Düşündüm taşındım, talih oyunlarına bir başlayalım dedim, Ulusal Piyango'yla başladıkdiye konuştu
Savgan, aldığı bilete 10 bin lira çıktığını, o dönemde hoca maaşının 150 lira olduğunu, bu parayla 2 tane konut alınabildiğini kaydetti

BİLET SEÇMENİN PÜF NOKTALARI

Mustafa Savgan, yeni yıl çekilişi için bilet alacak vatandaşlara da bilet seçmenin püf noktalarını şöyle anlattı:

Biletin üstündeki 3'üncü numara 4 mesela, sonundaki numara 5 olanı alıyorum Aradaki numara 7 ise son numara 6 veya 8 olanını alıyorum Ben bunları bilhassa seçiyorum Biletleri inceleyerek alıyorum Büyük ikramiyeleri kazandığım biletleri de pek seçtim Rastgele çekmiyorum Büyük ikramiye kazanmanın formülü bu Her insanın bir formülü vardır Bilet, 'Al beni' diyecek diğer taraftan diğer taraftan seçeceğim, seveceğim o numarayı O fazla öbür bir his

35 MİLYON BÜYÜK PARA HEPSİNİ HARCAYAMAM

Yeni Yıl çekilişinde kendisine büyük ikramiye çıkması halinde ne yapacağına ilişkin soruyu Savgan, şu şekilde yanıtladı:

Eğer bana bu sene büyük ikramiye çıkarsa, zaten 35 milyon lira büyük para, hepsini harcayamam 100 tane ev yaptırırım, anasızyetim garibanlar için Öyle insanlara olanak sağlayacağım Hepsine birer tane daire vereceğim Sitenin girişine de 'Talih Kuşu Siteleri' yazdıracağım diğer taraftan yurt yaptıracağım Mesela sokakta kalmış, yetim, yatacak yeri olmayan kişileri bu yurtta barındıracağım bundan başka kafa dengi bir benzeşen istiyorum 4045 yaşında olacak, ondan genç olmaz Ben yaşımı bilmiyorum, fakat 70'ten fazlayımdır Acilen bir handa kalıyorum Lakin piyango çıkarsa, kuracağım Ulusal Piyango Sitesi'nin içinde ben de kendime bahçeli güzel bir ev yaptıracağım Ondan sonra çalışmam Ne çalışacaksın? yıllardan beri çalıştığım, ezildiğim yeter

Denizli'nin Çivril ilçesinde hapisten çıktından sonradan Sayısal Loto'dan 345 milyar kazanan Osman Kaplan, yeni paralar kazanmak ümidiyle oyun bayilerini ikâmetgâh tuttu
Marangozluk yaparken işlerinin bozulması neticesinde önce eşinden ayrılan, sonradan işyerlerine haciz gelen Kaplan, kestiği çekleri de gününde ödeyemeyince 60 milyarlık çeke karşılık 65 sene hapis cezasına çarptırıldı

İşyerlerinin ve makinelerinin haczinden elde edilen parayla borçlarının bir kısmını ödedikten sonra bağımsızlık kalan Kaplan, cezaevinden çıktıktan daha sonra Denizli'ye iş aramaya gitti Kaplan, iki gün daha sonra oynadığı Sayısal Loto'dan 345 bin lira kazandı

Parayı kazandıktan sonra esnaflığı bırakan ve kazandığı parayla ge çimini sağlamaya başlayan Osman Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İkramiyeyi kazanınca Çivril'e döndüm Birincil işim eşimle barışmak oldu Ondan daha sonra borçlarımı ödedim, sonradan da bana baskı günlerimde asistan olan arkadaşlarıma destek ettim Birçok arkadaşıma konut aldım Bazılarının çocuklarının sünnetlerini, düğünlerini yaptımdiye konuştu

RÜYA KISA SÜRDÜ

Kaplan, 3 yıl rüya gibi bir hayat sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:
Parayı kazandıktan daha sonra hayatımda koskocoman değişliklikler olmadı Zaten eğlenceye ve para harcamaya düşkündüm, bu değin bol para olunca daha gizli harcadım Hesabını tutmadım Parayı büyük şehirlerde harcadım İzmir'de bir bayanla bir otelde müthiş bir nişan töreni yaptım Birlikte olduğum bayanlara beğendikleri arabayı aldım, yanımda olan herkesin ihtiyaçlarını gördüm Her gördüğüm arabadan almaya kalktım, natürel bu kadar harcamaya 345 milyar bile yetmedi
Birincil kazandığı ikramiyenin bitmeye başladığı dönemlerde 2004 yı lında Milli Piyango'dan aldığı bilete 500 bin lira çıktığını ve bileti çeyrek olduğu i çin 125 milyar kazandığını açıklayan Kaplan, Bu parayı da aynı lüks içinde yedimdedi

Para aldıkça kendisine selam verenlerin arttığını ve tanımadığı çoğu akrabasının ortaya çıktığı bildiren Kaplan, İkramiyeyi kazanınca akrabalarım çoğaldı Daha önce borç para isterim endişesiyle herkes benden kaçarken, az kalsın tüm Çivril akrabam oldu Kars, Kayseri ve Zonguldak'tan bile akrabalarım çıktı Yanıma geldi böylece yol gelmişler diye, parça başına 150200 milyon lira para verdimdiye konuştu
şimdi hayatını emekli maaşı ve kira gelirleriyle sürdürdüğünü anlatan Kaplan, şunları söyledi:
Para bitmeye başlayınca iş kurmayı düşündüm Denizli'de tüp bayisi açtım 3 yerde şubem vardı Fakat o işi de batırdım, takriben 300 milyar da tüp işinden zarar ettim 2004 yılından beri ahenkli olarak her ay takriben 1500 liralık talih oyunu oynuyorum, yılbaşı için de 5 bin liralık Milli Piyango bileti aldım Büyük ikramiye bu yıl belirlenmiş bana çıkacak 'Hep yarın paralar bana çıkacak ümidi var içimde' Sabah evden çıkıyorum, oyun bayisine giriyorum, kapanana dek oynuyorum, oraları yerleşim tuttum Bir gün hayallerime kavuşacağım Biliyorum paralar bir gün bana çıkacak

1975 YILINDAKİ ULUSAL PİYANGO TALİHLİSİNİN CENAZESİNİ DEVLET KALDIRDI

Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde 35 yıl önce aldığı Ulusal Piyango biletine ikramiye meydana çıkan merhum Mehmet Sarıoğlu'nun (83) yeğeni Zehra Alkan (62), Bize destek etmediği gibi, cenazesini de devletten aldığı yaşlılık maaşı ile kaldırdıkdedi

Sarayköy ilçesine alt Tırkaz köyünde ikamet eden Mehmet Sarıoğlu'nun 1975 yılında aldığı Ulusal Piyango biletine ikramiye çıktı Hiç evlenmeyen ve amelelik yaparak geçimi sağlayan Sarıoğlu'nun çeyrek biletine ikramiye çıkmasıyla aniden hayatı değişti

O yıllardaki para ile 25 bin lira kazanan Sarıoğlu, aniden varlıklı oldu Çalıştığı işyerinden ayrılarak kayıplara karışan Sarıoğlu, İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde parayı bitirdi

Ardındaki 2000'li yıllarda parasız olarak köyüne dönen Sarıo ğlu, yaptığı barakada yaşamaya başladı Sobadan sıçrayan kıvcılcım sebebiyle barakası yanan Sarıoğlu'na köylülerin ve akrabalarının yardımıyla bir ev yaptırıldı Parası kalmayan Sarıoğlu'na komşuları bakmaya başladı

Sarıoğlu'na yeşil kart çıkartıldı, ihtiyarlık maaşı bağland ı Köylüler tarafından yiyeceği içeceği temin edilen Sarıoğlu, köy bekçisi tarafı ndan evinde ölü bulundu Yastığının altından eski piyango biletleri ve listesi meydana çıkan Sarıoğlu'nun yapılan otopsisinde donarak öldüğü belirlendi

Sarıoğlu'nun yeğeni Zehra Alkan (62), kendilerine ve akrabalarına hiç destek etmediğini belirterek, O bize yarım etmediği gibi biz ona takviye ettik Ev yaparken ustanın yemeğini bile biz yapıvermiştik Hiç evlenmedi, çoluk çocuğu yoktu Sürekli bilet alırmış Öldüğünde bile yatağının altından eski Ulusal Piyango bileti çıktı Cenazesini bile devletten aldığı ihtiyarlık aylığıyla kaldırdıkdiye konuştu

PERŞEMBELİ ÇAYCI KAZANDIĞI 844 MİLYAR LİRAYI TÜKETTİ

Samsun'da 17 sene önce Milli Piyango'dan büyük ikramiye Kazanan Süleyman Orhan (52), ikramiyeyle birlikte kendi emeği ile kazandıklarını da kaybettiğini söyledi

Orhan, 1993 yılında pastahane sahibiyken, meslek yerinin önünden geçen piyangocunun ısrarıyla aldığı bilete 2 milyar TL çıktığını söyledi

Büyük ikramiye kendisine çıktıktan daha sonra hayatında talihsizlikler yaşamaya başladığını anlatan Orhan, kazandığı parayı ticari işlerde kulland ığını, ama yaptığı her işten hasar ettiğini açıklama etti
Bu süreçte erkek kardeşini ve yeğenini trafik kazasında kaybettiğini açıklayan Orhan, şunları kaydetti:
Benim düzenim vardı, kardeşim vardı, huzurum vardı 2 milyar geldi her şeyimizi aldı gitti 1958 yılında, Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Şenyuva köyünde doğdum Samsun'da pastahanem vardı Somut durumum iyiydi Büyük ikramiye çıktığında fazla şaşırmadık Gelen paranın bize ticari bir getirisi olaca ğını umut ettik ve ticari amaçla kullandık Daha açık konuşmak gerekirse kullandığımızı zannettik Bizde bir rehavete kapılma oldu, 'para vardedik ve işle de ilgilenemez olduk Ayrıntılarıyla bizim hatamız olabilir bu Fakat bence o parada da bir uğursuzluk var Bize bir getirisi olmadı, ayrıntılarıyla götürüsü oldu Bu para bize çok sıkıntıya sebep oldu Kaderci bir insanım Paranın çıktığı dönemde kardeşim ve yeğenim trafik kazasında hayatını kaybetti Helal olarak kazandığımız paraları en ince ayrıntısına kadar kaybettik aniden iflasın eşiğine değin sürüklendik Ayrıntılarıyla bitmedik fakat çok bıkkınlık çektik

MİLYONLARCA İNSANIN GÖZÜNÜN OLDUĞU PARAYI GÜZEL YİYEMEDİK

Kazandığı ikramiyenin helal olmadığını düşündüğünü söyleyen Orhan, Milyonlarca insanın gözünün olduğu parayı güzelce yiyemedik O para bir kişiye gidiyor Eline ikramiyeden 5 kuruş geçmeyen insanların umutları heyecanları hepsi senin elinde olmuş oluyor, bence bu yüzden paranın hiçbir hayrını göremedikdiye konuştu

Kantin işletmeciliği yapan ve bundan böyle piyango bileti almadığını vurgulayan Orhan, yeni yıl için bilet alacaklara ise, Bütün umutlarınızı bilete bağlamayıntavsiyesinde bulundu

ORDU

Ordu'da 2003 yılında Sayısal Loto'dan kimsesiz 844 milyar lira şampiyon Perşembeli çaycı Hayri Kaya,kazandığı parayı tüketince her tarafta çaycılık yapmaya başladı
Perşembe ilçesinde bir bankada çaycılık yaparken 7 yıl önce oynadığı Sayısal Loto'dan 844 milyar lira şampiyon 39 yaşındaki Kaya da, diğer o kadar fazla Uğurlugibi başladığı yere geri döndü
Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sürekli baht oyunları oynad ığını, 2003 yılında şanslı 6 numarayı bile bile büyük ikramiyeyi kazandığını belirterek, kazandığı paranın kendisine talih yok yaklaşık olarak şanssızlık getirdiğini açıklama etti

2003 yılında şans oyunlarının oynandığı bir bayiye gitgide artarak, Sayısal Loto'da bilgisayarın tercih ettiği numaralara cebimdeki son parayı yatırdımdiyen Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
Benzer bayide ihtiyar bir adam da vardı İkimiz tekrar tekrar bilgisayardan oyunumuzu oynayınca, ben adamın oynadığı kuponu aldım, yaşlı adam da benim oynadığım kuponu aldı daha sonra akşam eve gittim ve uğurlu numaraların çekileceği saati bekledim Numaralar belirli olduktan daha sonra TRT spikeri uğurlu altı numaranın Ordu'nun Perşembe ilçesine çıktığını söyledi Hemencecik cebimdeki kupona bakarak paranın bana çıktığını gördüm O sırada mutluluktan ne yapacağımı bilemedim

KAZANDIKLARININ HEPSİNİ KAYBETTİ

Para çıkınca hemen o dönem çalıştığı bankanın müdürünü arayarak durumu anlattığını, bir gün daha sonra banka müdürüne vekalet vererek parayı Ankara'dan aldıklarını ve bankaya yatırdıklarını söyleyen Kaya, Arkasında tüm sorunlar da ardı ardına gelmeye başladıdiye konuştu
ilk olarak sıfır bir otomobil aldığını, sonra Efirli köy ündeki arazisine 4 katlı konut yaptırdığını açıklayan Kaya, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Ondan sonradan da bir takım akrabalarımla PVC işine girdik Bununla da yetinmedim ve bal alımsatım işine başladım Bunların gerisinde Perşembe ilçesine hayır için bir halı saha yaptırdım Lakin ne eyvah ancak sonradan başladığım bütün işlerim hasar etmeye başladı Önce PVC işim iflas etti Arkasında balcılık işimde zarar edince ciddi sıkıntılar içine girdim Çünkü her iki işimde de senetlerin borcunu ödeyememiştim Sonradan bu borçlarımı ödeyemeyince köye yaptırdığım 4 katlı evim ve 35 dönümlük arazim hacze girdi Sıfır aldığım otomobil da hacze girince onu da kaybettim Yine borçların tamamını ödeyemeyince senetler yüzünden 5 ay kadar hapiste yattım Ailemle de o zamanlar aram açıldı Parayı içten dürüst kullanamadığım için bütün ailem bana kızmıştı Bu olayların yaşanmasının arkasında 7 sene gibi bir zaman geçti Artık eski mesleğime geri döndüm derhal Perşembe Kaymakamlığı'nın dere ocağını işletiyorum 7 sene önceki mutluluğ umu tekrar buldum 7 yıl önce milyarderdim ama derhal parayı kuruş kuruş topluyorum

Kaya, talih oyunlarını oynamaya devam ettiğini kaydederek, Şansımın halen devam ettiğini düşünüyorum Bu olaylar başımdan geçti, ama gerçi bu baht oyunlarını oynamaya devam ediyorum Bir gün yeniden büyük ikramiyeyi kazanacağım düşünüyorum O zaman 2003 yılındaki gibi bilinçsizce parayı harcamayacağımdedi

YENİ MİLYONERLER BENDEN DERS ALSIN

Başından geçen olayların herkese ders olması gerektiğini anlatan Kaya, Buradan talih oyunları oynayan ve büyük ikramiye şampiyon kişilere sesleniyorum Lütfen benden ders alın, paranızı iyi yerlerde değerlendirin, yoksa o kişilerin de sonu benim gibi olurdedi

KAYSERİ

Milli Piyango'nun 1989 yılındaki 10 milyar liralık büyük ikramiyesini İzmirli Salih Dede (Gümüşçay) ile paylaşan Hilmi Akgöl, 1989 yılında Milli Piyango'dan kazandığı 5 milyar liranın hayatını önemli ölçüde değiştirmediğini, mütevazi yaşantısına devam ettiğini söyledi
İkramiye kazanmasının şans yok, iyice tesaadüf olduğunu ifade eden Akgöl, Bayi bana bileti cebren sattı Bileti aldıktan sonra da 'Bana büyük ikramiye çıkacak' diye muhakkak düş kurmadım, bir plan yapmadım Kimse büyük ikramiye bana çıkacak diye düş kurmasın '35 milyar bana çıkacak' diyene çıkmaz İnsanın, hayatını piyangodan ya da talih oyunlarından kazanacağı paraya tarafından hayal kurarak yönlendirmesi son derece hatalı Piyangodan para çıkarsa çıkar, çıkmazsa çıkmaz Zaten kazanma ihtimali de fazla eksik

KAZANAN PARASINI GAYRİ MENKULE VE ARSAYA YATIRSIN

İkramiye kazandığında emekli hoca olan 77 yaşındaki Hilmi Akgöl, kazandığı parayı gayri menkule ve arsaya yatırdığını belirterek, Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi kazananlar parayı plansız harcamasınlar En iyi yatırım gayri menkul ve arsa Ben kazandığım parayla bir meslek hanı, bir apartman ve arsa aldım Hemen arsamın üstüne yapılan apartmanda 23 daireme müşteri arıyorum Kazanan parasını gayri menkul ve arsaya yatırsındiye konuştu

Akgöl, piyangodan 21 sene önce kazandığı 5 milyar liranın hayatını kayda değer ölçüde değiştirmediğini de belirterek şöyle devam etti:

Ben emekli olduktan sonradan kırtasiye işine başladım ve hala bu işe devam ediyorum Bir senet aldım, eşimle birlikte orada vakit geçiriyorum, meyve sebze üretime yapıyorum Kırtasiye dükkanıma gelen yoksullara kendi ürettiğim defterleri ve öteki kırtasiye malzemesini bedava veriyorum Şimdiye değin 3 fakir çocuğu okutup iş sahibi yaptım Bir çocuğun da eğitim giderlerini karşılıyorum Dükkanımı ofis gibi kullanıp, hoca arkadaşlarımla burada görüşüyorum Defter imalatı yapıyorum Sade bir hayat sürüyorum Büyük ikramiye bana çıktı diye asla şımarıp hayatımın akışını değiştirmedim İnsanın çalışarak kazandığı para, her şeyden daha değerli

AİLE HER ŞEYDEN KIYMETLİ

Hilmi Akgöl, eşinin ve çocuklarının kendisi için her şeyden daha kıymetli olduğunu açıklama ederek, Bazı kişiler ikramiye kazandıktan daha sonra, fazla hatalı işler de yapıyor Eşini boşayıp dünya turuna çıkanlar, paraları ziyafet yerlerinde bitirenler var Benim için eşim ve çocuklarımdan daha kıymetli hiç bir şey değil En manâlı şey insanın ailesi olmalı Büyük ikramiye çıkanlar, özellikle aile yapılarını sakın bozmasın, sonradan fazla pişmanlık duyarlar Para insan ı bozmamalı Para insanı onurlandırmaz İnsan yaptığı işlerle onurlanırdedi

Akgöl, ikramiye kazandıktan daha sonra Mehmetçik Vakfı'na bir arz bağışta bulunduğunu ve her ay ahenkli olarak vakfa bağış yapmayı sürdürdüğünü de kaydederek, Mehmetçikler bizim için, vatan için canını veriyor Gazilerimiz vatan uğruna kolunu, bacağını, gözünü kaybediyor Onları katiyen unutmamalıy ız Ben sürekli olarak Mehmetçik Vakfı'na takviye yapıyorumdiye konuştu *

Üst Alt