Son Konu

Miraç Olayı

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Miraç Olayı

Haceri muallak taşı üzerine inşa edilmiş olan Kubbetüs Sahra
Arapçada yukarı çıkmak, yükselmekanlamına gelen Miraç, Peygamberimiz (iddia)'in büyük mucizelerinden biridir Kuranı Kerim'in İsra ve Necm Surelerinde Peygamber Efendimiz (sav)'in olağanüstü şekilde Mescidi Aksa'ya yaptığı gece yolculuğu ve *Sidretü'lMünteha'ya yükselişi bildirilmektedir
( *Sidretü'lMünteha: Yaratılmışların bilgilerinin tükendiği, ötesine geçemediği son hudut) İsra kelimesinin Arapça sözlük anlamı, gece yolculuğu veya gece yürüyüşüdür İsra Suresi'nin ilk ayetinde Ulu Allah, Sevgili Efendimiz (tez)'in doğaüstü yolculuğunu şöyle bildirmektedir:

Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için, kulunu bir gece Mescidi Haram'dan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa'ya götüren O (Allah) Yücedir Doğrusu O, işitendir, görendir (İsra Suresi, 1)

Peygamberimiz (tez)'in üzerine basarak Miraç'a yükseldiği kutsal kaya: Haceri Muallak
İşte bunlar, Allah'ın ayetleridir; onları sana bir hak olarak okuyoruz Sen de gönderilen elçilerdensin (Bakara Suresi, 252)
Aksa kelimesinin Arapça anlamı uzakta, en uzaktantır Bilindiği gibi, Mescidi Haram Mekke'de, Mescidi Aksa ise Kudüs'tedir Bu iki yer arasındaki uzaklık mesafesi ise yaklaşık 1235 km'dir Peygamberimiz (tez) söz konusu mucize gerçekleştiğinde Mekke'de bulunmaktadır Kendisi Mekke'den Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya götürülmüştür Büyük İslam Alimi İbni Kesir, mübarek Miraç olayıyla ilgili olarak sahabelerden asgari yirmi beş kişinin Peygamberimiz (iddia)'den rivayette bulunduğunu, hatta bu sayının kırk beşe değin çıkabileceğini açıklama etmiştir Bunlardan en güvenilir kabul edilenleri; Enes İbn Malik, Ebu Hureyre, Ebu Said elHudri, Malik İbn Sa'saa, Ebu Zerr elGıfari, Şeddad İbn Evs, Abdullah İbn Abbas, Abdullah İbn Mesud ve Ümmü Hani'nin rivayetleridir26 Hadislerde yer alan bilgilere göre Peygamberimiz (tez), amcasının kızı Ümmühan bin Ebu Talib'in evinde yatarken, Cebrail, Peygamberimiz (sav)'e görünmüş ve onu Burak adlı bineğe bindirerek Mescidi Aksa'ya götürmüştür Miraç olayı da burada gerçekleşmiştir Hadislerde Peygamberimiz (iddia)'in Miraç sırasında gördükleriyle ilgili fazla pozitif detaylar bildirilmektedir Hadislerde Peygamber Efendimiz (sav)'in Miraç sırasında öteki peygamberlerle görüştüğü, cenneti ve cehennemi gördüğü de rivayet edilir
İslami kaynaklarda bulunan bilgilere kadar, Miraç mucizesi müşrikler ve iman etmeyenler tarafından düşük akılları nedeniyle şüpheyle karşılanmıştır İman etmeyenler, Peygamberimiz (iddia)'in dürüst söylediğine inanmayıp aleyhinde çıktıkları için, olayın gerçek olup olmadığını araştırmışlardır Rabbimiz, inkarcıları ve müşrikleri bu çirkin tutumlarından dolayı bir kez daha minik duruma düşürmüş ve alay ettikleri şey kendi aleyhlerine dönmüştür Hadisi şerifte bu olay şöyle bildirilmektedir:

Dediler ama: Bize Mescidi Aksa'nın nasıl olduğunu anlatır mısın? Zira içlerinden bazıları o beldeye gidip Mescidi Aksa'yı görmüştü

Peygamberimiz (sav)'in doğaüstü yolculuğu, Mekke'deki Haremi Şerif'ten, Kudüs'teki Mescidi Aksa'ya olmuştur
Resulullah anlatıyor:
Mescid'i anlatmaya başladım Bir Takım yerlerini tarif ederken, kuşkuya düştüm Bunun üzerine Mescidi Aksa getirilerek Akab ya da Ukeyl'in evinin önüne konuldu Ben de ona bakarak anlatmaya başladım
Resullullah'ın konuşmasından sonradan orada bulunanlar şöyle dediler:
Allah'a andolsun oysa, Mescid'i tarifi doğrudur27
Müslim'deki bir rivayette ise Resulullah (as) şöyle buyurmuştur: Kendimi Kabe'nin kuzey tarafında (Hicr'de) gördüm Kureyşliler yolculuğumu soruyorlardı Beytü'lMakdis (Mescidi Aksa) hakkında, tam hatırlayamadığım bir takım şeyleri sordular Bunun üstüne Allah Teala Mescidi Aksa'yı benim için yükseltti (gözümün önüne getirdi) Ona bakıyor, bana ne sorulursa cevaplıyordum28

De fakat: Eğer siz Allah'ı seviyorsanız bana uyun; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın Allah bağışlayandır, esirgeyendir
(Ali İmran Suresi, 31)
Mescidi Aksa'nın olduğu bölgeye hayatı baştan başa hiç gitmemiş olan Hz Muhammed (sav)'in müşriklerin sorularını eksiksiz cevaplaması, Rabbimiz'in büyük bir mucizesi ve rahmetidir Bu mucizeyle iman edenlerin şevkleri, heyecanları ve Peygamberimiz (iddia)'e olan bağlılıkları bir kat daha güçlenmiş, iman etmeyenler ve müşriklerse inkarlarında akılsızca diretmişlerdir
Hadis kaynaklarında, müşriklerin Hz Ebu Bekir'e gelerek, Miraç olayı nedeniyle Hz Muhammed (sav) hakkında yalan yanlış iftiralar uydurdukları bildirilmektedir Hz Ebu Bekir, Miraç mucizesine inanmayarak kendisine anlatan ve hala Peygamberimiz (tez)'e inanmaya devam edip etmeyeceğini soran müşriklere O söylüyorsa şüphesiz doğrudurcevabını vermiştir Bu olay karşısındaki güzel ve sadık tutumu nedeniyle Hz Ebu Bekir, Peygamberimiz (iddia) kadar Sıddıklakabıyla onurlandırıldı Hadislerde, müşriklerin Peygamberimiz (sav)'den kanıt istemeleri üzerine, Sevgili Efendimiz (sav)'in müşriklere inkar etmeleri mümkün olmayan olağanüstü bir delil daha sunması şöyle anlatılmaktadır:

Peygamber (iddia)'e dediler ancak; Söylediğinin delili nedir?
Hz Peygamber (tez) dedi ancak; Kureyşli bir kervana rastladım O falanca yerdeydi Kervan bizden ürktü ve istikamet değiştirdi O kervandan bir devenin üzerinde siyah ve beyaz çuval bulunmaktadır, bağırıp yıkıldı
Kervan dönünce durumu sordular, onlar da Hz Peygamber (sav)'in anlattığı şekilde haber verdiler29

Görüldüğü gibi, Peygamber Efendimiz (sav) ayrıca hiç görmediği Mescidi Aksa'yı detaylı olarak tanımlama ederek keza de yoldaki kervanların durumunu haber vererek, Rabbimiz'in rahmeti olan büyük mucizeler göstermiştir Miraç konusuyla ilgili Kuran'da haber bahşedilen bilgilerden biri de, Peygamber Efendimiz (sav)'in Sidretü'lMünteha'ya yükselmesidir Necm Suresi'nde bu mucize şu şekilde bildirilmektedir:

Andolsun, onu dahası öteki inişte görmüştü Sidretü'lMünteha'nın yanında Ancak Cennetü'lMe'va onun yanındadır Sidreyi örten örtmekte iken, göz kayıpşaşmadı ve (sınırı) aşmadı Andolsun, o, Rabbinin en büyük ayetlerinden olanı gördü (Necm Suresi, 1318)

Miraç olayı Ulu Allah'ın Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (tez)'e nasip ettiği çok büyük bir mucizesidir Rabbimiz'in Peygamberimiz (iddia)'e iman etmeyenler aleyhinde verdiği üstün bir delilidir Rabbimiz'in Peygamberimiz Hz Muhammed (iddia)'e gösterdiği mucizelerin her biri de Allah'ın dilemesiyle, Allah'ın dilediği şekilde ve zamanda, sebeplere ast olmadan yaratılmıştır Bu mucizelerin herkes iman edenlerin imanlarını daha da artıran koskocoman *

Üst Alt