Son Konu

Muhammed (S.A.V) ve Şeytan'ın Konuşması..!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Seceretül Kevnden (Muhîddini Arabî) îbni Abbas (RA) den naklen Muaz bin Cebel rivayet ediyor;

Bir gün Rasulüllah (SAV) Efendimiz Hz Eyyüb ElEnsarînin evinde ashabı ile sohbet ederlerken, dışarıdan:

Ya Rasülullah! Görülecek, halledilecek bir işim var Halli için içeriye girmeme müsaade buyurur musunuz? diye bir ses geldi Bu sesi işiten Rasulüllah (SAV) Efendimiz ashaba dönerek:

Bu sesin sahibinin kim olduğunu biliyor musunuz

ALLAH ve Rasülü en iyi bilendir Sesin sahibinin kim olduğunu bilmiyoruz ya Rasûlullah! dediler Efendimiz:

O, melûn îblîstir ALLAHın laneti Onun üzerine olsun, buyurunca

Hz Ömer (RA) hemen yerinden fırlayarak:

Ya Rasûlullah! izin veriniz Onu hemen öldüreyim, dedi

Dur ya Ömer! Bilmez misin ki Ona belli hır vakte kadar mühlet verilmiştir Buna kimse muktedir değildir Öldürmeyi aklından çıkar, dedikten sonra şöyle buyurdu:

Kapıyı açın, gelsin O, buraya gelmek için emir almıştır Söyleyeceği sözleri iyice anlamaya çalışınız

Rasûlüllahın izni üzerine açılan kapıdan melun îblîs içeri girdi Gözleri yukarı doğru açılmış, kafası büyük bir fil kafası gibi şaşı, köse bir ihtiyar görünümünde îblîs:

Selam sana ya Muhammedi Selam size ey Peygamber ashabı! diye selam verdi İblîsin selamını kimse almadı Peygamber (SAV) Efendimiz:

Selam ALLAHındır ey melun! buyurarak, bize niçin geldin ya laîn? diye sordu

İblis:

Ben de buraya gelmekten çok rahatsız oldum ALLAHu Tealanın, bir melekle; Habibim Muhammede (SAV) zeliline bir şekilde gidecek ve insanları nasıl aldattığını anlatacaksın Sana ne sorulursa doğru cevap vereceksin şeklindeki emri üzerine buraya geldimdedi

Bunun üzerine Peygamberimiz (SAV) Efendimiz

Ya melun! Söyle bakalım insanlar arasında en çok sevmediğin kimdir? diye sordu, îblîs:

Sensin ya Muhammedi diye cevap verdi Rasülüllah:

Benden sonra en çok kimleri sevmezsin? diye sordu, îblîs:

Adil devlet reislerini, ilmiyle amel eden alimi, Varlığım ALLAH yoluna adayan müttakî genci

Sabırlı olan fakiri ki, ihtiyacım üç gün üst üste hiç kimseye anlatmaz, halinden kimseye şikayet etmez Şükreden zengini ki, kazancı helal yoldandır ve ALLAH rızası için harcar ,fakir ve yetimleri korur

Kurânı hıfzederek onunla amel edeni ve beş vakit ALLAH (cc) rızası için ezan okuyan müezzini, Dinine bağlı, daima abdestli olan zahidi ve kendini haramdan sakınan merhametli kalb sahibini; Helal yiyip cömert olan kişiyi ve Hakk için tevazu edip, ahlakı güzel olanı; Herkes uyurken gece kalkıp namaz kılanı; ALLAH (cc) için sevişen iki genci,
Cemaatle namaz kılmaya çok istek ve dikkatli mümini kalbinde bir şey olmaksızın arkadaşlarına nasihat verip, ALLAHın (cc) tekeffül ettiğini tasdik edeni; İhlaslı ve tesettüre riayet eden kadınlara yardımcı olan kimseyi; ölüm her an gelecekmiş gibi hazırlık yapan müslümanı hiç sevmem Bunlar benim can düşmanlarımdır, diye cevap verdi

Resülullah (S,AV) Efendimiz ile îblis arasında şu konuşma geçti:

Ümmetim tadili erkan üzere namazını eda etse nasıl olursun?

Beni bir sıtma tutar, tir tir titrerim Kul ALLAH için secde ettikçe bir derece yükselir

Peki, oruç tuttukları zaman?

Elim, ayağım bağlanır Ta onla iftar edinceye kadar

Kuran okudukları zaman?

Eririm Suda eriyen tuz, Ateşte eriyen kurşun gibi

Hacc etseler?

Boynuma bir zincir vurulur

Sadaka verdikleri zaman nasıl olursun?

İste o zaman halim çok kötü olur Sanki sadaka veren başımdan aşağıya beni ikiye böler

Zira sadakada şu hasletler vardır;

Sadaka verenin malı bereketlenir ALLAHu Teala sadakalarım cehennemle arasında perde yapar, her türlü belâ sıkıntı ve üzüntüleri ondan giderir, duaları makbul olur, Kıyamet günü hayırları mizanda ağır gelir

İblîsin bu sözlerinden sonra Resülüllah (SAV)

Efendimiz, ona sıra ile şu sorulan sordu

Ya melun! Beraber oturduğun arkadaşın kimlerdir?

Faiz yiyenler

Dostların kimlerdir?

Zina edenler, yalan söyleyenler

Yatak arkadaşların ve hizmetçilerin kimlerdir?

İçki içenler, sarhoşlar

Misafirlerin kimlerdir?

Hırsızlar

Elçîn ve habercilerin kimlerdir?

Sihirbazlar

Gözünün nuru nedir?

Talaka (Karısını boşamak için) yemin edenler

Sevgililerin kimlerdir?

Cuma namazını terkedenler

Hazinedarın?

Zekat vermeyenler

Peki, ya lain, senin kalbini ne kırar?

ALLAH rızası için cihada giden atların kişnemesi

Senin cismim ne eritir?

Günahlarına tövbe edenlerin tövbesi

Ciğerini parçalayan nedir?

Gece ve gündüz ALLAHa çokça yapılan istiğfar

Peki, yüzünü ne kara eder?

Gizlice verilen sadaka

Gözünü kör eden?

Teheccüd (gece) namazı

Başım eğdiren?

Çokça cemaatle kılınan namaz ve sana devamlı getirilen salavat

Sana göre insanların en sevimlisi kimdir?

Namazlarım bilerek kasden bırakanlar

Sana göre insanların en şakîsi kimdir?

Cömertler

Seni işinden ne alıkoyar?

Alimlerin meclisleri

Ebu Bekir için ne dersin?

Cahiliyyet devrinde bile bana itaat etmeyen O İslama girdikten sonra mı itaat edip yalan söyleyecek?

Peki Ömer için ne dersin?

Her gördüğüm yerde ondan kaçarım

Peki Osman için?

Ondan pek çok utanırım

Peki ya Ali için ne dersin?

Onunla başa çıkamam! Beni kendi başıma bıraksa Ben de Onu bıraksam Ama O beni bırakmaz

Resülüllah (SAV) İblîsin bu sözlerinden sonra söyle buyurdu

ALLAHa hamdolsun Ey şakî Ümmetimin saadete kavuşması için ahiretine hazırlanmasını sağladın

Bunun üzerine İblîs de şöyle dedi:

Ya Muhammedi Ümmetinin saadeti için nasıl ferah durursun? Ben o belli vakte kadar sağ kald?kça, onların kan damarlarında dolaşır, vesvese veririm Beni yaratan ALLAHa yemin ederim, ki, onların alim ve cahillerim, abid ve tacirlerini velhasıl hepsini azdırırım Yalnız ALLAHın salih kulları müstesna İşte onları azdıramam

Rasülüllah (SAV) Efendimiz:

Sana göre bu salih kullar kimlerdir Ya Lain? diye sorunca İblîs;

O salih kul ki mal ve parayı sevmez, medhedilmekten hoşlanmaz, hemen onu bırakır, kaçarım Bir kimse ki malı, parayı ve övülmeyi sever, kalbi dünya arzularına bağlıdır İşte o benim en itaatkar dostumdur

Sonra benim yetmişbin tane çocuğum vardır Onların her birini bir yere tayin etmişimdir Her çocuğumun da yetmişbin tane şeytanı vardır

Onların bir kısmım ülemaya, bir kısmım meşayiha, bir kısmım ihtiyar kadınlara musallat etdim Bir kısmım gençlere ve çocuklara gönderdim Gençlerle aramız gayet iyidir Çocuklarla da bizimkilerin istedikleri gibi oynarlar Bir kısmını da âbid ve zahidlere yolladım Her taraflarından hücum ederler Öyle bir hale gelirler ki, başlarlar, çeşitli sebeplerden herhangi birine sövmeye İşte böylece ihlasları gider Yaptıkları ibadetleri ihlassız olur Fakat bu durumlarının farkında olamazlar

Rasûlallah (SAV) ile iblis arasındaki konuşma şöyle devam etti:

Rabbinden neler taleb ettin?

On şey taleb ettim

Nedir o taleb ettiklerin ey melün?

Şunlardır: Birincisi, ALLAHtan beni, Adem oğullarının malına ve evladına ortak etmesin! diledim Bu ortaklık talebimi yerine getirdi Ki bu (Onların mallarına ve çocuklarına ortak ol Onlara vaad et Halbuki şeytan onlara aldatıştan başka ne vaad eder îsra: 64) ayeti celîlesi ile sabittir

Besmelesiz kesilen her hayvanın etinden, faiz ve haram karışan her yemekten yerim Şeytandan, ALLAHa sığınılmayan malın da ortağıyım Öyle ki, cinsî münasebet anında besmele çekmeyip şeytandan ALLAHa sığınmayan kimse ile birlikte, hanımı ile birleşirim Ve o birleşmeden hâsıl olan çocuk bize itaat eder, sözümüzü dinler

Her kim hayvana (veya vasıtaya) binerken haram yola gitmeyi isteyerek binerse ben de onunla beraber binerim Ona yol arkadaşı olurum Bu da ayet ile sabittir ALLAHu Teala bana şu emri verdi: Onlar üzerine suvalilerinle, piyadelerinle yaygara çıkart îsra: 64

Kendime kardeşler istedim Bana mallarım israf edenlerle, masiyet yoluna para harcayanları verdi Bu da şu ayeti celîle ile sabittir Çünkü (mallarını) saçıp savuranlar şeytanların kardeşleri olmuşlardır Şeytan ise Rabbine (karşı) çok nankördür)

Ben Adem oğullarını görebileyim, fakat onlar beni görmesinler diye, diledim ALLAH kabul etti

Bunun üzerine Resülülah (SAV) şöyle buyurdu

Eğer bu söylediklerin! ALLAHın (cc) Kitabındaki ayetlerle isbat etmeseydin seni tasdiklemezdim

Ya Muhammedi Ben hiç kimseyi azdırmaya, delalete düşürmeye kadir değilim Ancak vesvese vererek kötü bir şeyi güzel gösterebilirim Eğer delalete düşürmeye imkanım olsaydı, dünyada ALLAHa ve Peygamberlerine inanan hiç bir insan bırakmaz, hepsin! delalete ve küfre sürüklerdim

Nasıl ki, sen de, hidayete kadir değilsin Zira Sen ancak ALLAHın Rasülüsün ve tebliğe memursun Şayet hidayet elinde olsaydı yeryüzünde tek kafir bırakmazdın

Sen, ALLAHın mümin kulları için bir hüccetsin Ben de, kendisi için ezelde şekavet yazılan kimselere bir sebebim

Hidayet de, dalalet de ancak ALLAHtandır

o

Şeytan onlara vaad eder, olmayacak kuruntulara ve ümidlere düşürür Fakat şeytan onlara kuru bir aldatmadan başka ne vaad eder?

İşte onların (aldananların) varacakları yer cehennemdir Oradan kaçacak bir yer de bulamayacaklardır

Nisa Süresi Ayet: 12021

Kuran okuduğun vakit, o kovulmuş şeytandan ALLAHa sığın

Hakikat şu ki iman edipte Rablerine tevekkül edenler üzerinde o şeytanın herhangibir hakimiyeti yoktur

Onun hakimiyeti ancak, kendisini dost edinenlere ve ALLAHa ortak koşanlaradır

Üst Alt