Son Konu

musibetlere sabır etmek

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
MUSIBETLERE SABR ETMEK
HADISI SERIF

Andolsun,sizi korku,aclık,mallardan ve urunlerden eksiltme gibi şeylerle deneriz;sabredenleri mujdele…Ki onlara bir bela eriştiği zaman: Allah iciniz ve biz ona doneceğiz, derler(Bakara S155156Ayetler)

Basina bir musibet geldi diye hic biriniz olumu temenni etmesin mutlaka bir sey yapacaksa :Ya Rabbi benim icin yasamak hayirli oldugu muddetce beni yasat, olum benim icin hayirli ise beni oldur! desin

Cenabihak kullarini zaman zaman muhtelif musibetler ile imtihan eder kitabinda bu hususa dikkat cekilmektedir mealen: Gormezlermiki her yil ,bir veya iki defa imtihan olunurlar, sonrada tevbe etmezler, ibret almazlar(sureitevbe 126)

diger bir ayeti celilede mealen:Andolsunki sizi biraz korku,biraz aclik,biraz da mallardan canlardan ve mahsullerden yana eksiltme ile imtihan edecegiz sabredenlere lutfu keremimi mucdele, buyurulmaktadir(sureibakara155)

Dikkat edilirse, ayeti kerimede,kulun gececegi uc basamaga isaret vardir

Ilk basamak, bela ve musibetler ile imtihan olunmak Bela insana itaat halinde gelirde itaate devam ederse,rutbe ve derecedir Gaflet halinde iken gelirde uyanirsa,magfirettir Isyan halinde iken gelirde o halden donerse ,af ve magfiret, gunaha devam ederse cezadir

Peygamber efendimiz soyle buyurmaktadir: mukafatin buyuklugu belanin siddetine goredir allah sevdigi toplulugu belaya ugratir(Riyazussalihiyn c1 s256)

Ikinci basamak , musibetlere sabr etmek Sabir ayrica katlanmak, insan tabiatina hos gelmeyen bir takim hallere tahammul etmekten ibarettir Sabir , taate devam etmeye, gunahlari terk etmeye, musibete katlanip, kimseye sikayette bulunmamaya azmetmektir

Cenabi hak kuranikerimin'de soyle buyurmaktadir mealen Ey iman serefi ile temayuz etmis olan kaffei ehliman!Sabrusalat ile yardim isteyin Suphe yokki,allah sabr edenler ile beraberdir(sureibakara 153)

Sonuncu basamak ise, belanin kendi kusurlarindan dolayi geldigini dusunup, ibret almak ve halini duzeltmektir Ibret ;uyanmayi icap ettiren hadisedir Ibret almak ise; ders alinacak hadise karsisinda uyanip,mevcut hali degistirmektir

Musibetler, hakka davet, nura hidayet icindirFakat allah dostlari soyle dua etmeyi tavsiye buyurmuslardir:

Ya Rabbi! Ben imtihan ehli degilim, beni imtihan etme ! Habibinin iltimasiyla bizi bu alemden gocur

Üst Alt