Son Konu

namaz kılmanın Fazileti Faziletleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
namaz kılmanın Fazileti Faziletleri

199507 Humran b Eban'dan:50
Osman b Affan'ın (Radıyaiiahu anh) yamndaydık, abdest almak icin su istedi, abdest aldı, abdestini bitirince tebessum etti ve dedi ki:
'Neden gulumsedim, biliyor musunuz?' Sozune şoyle devam etti: 'RasUlullah'in (Saiiattahu aleyhi ve seiiem), şimdi benim abdest aldığım gibi abdest aldığını gormuştum O gun RasUlullah (abdest aldıktan sonra) gulumsedi ve dedi ki:
Neden gulumsedim, biliyor musunuz?Biz de: 'Allah ve RasUlu daha iyi bilir,' deyince buyurdu ki: Bir kul abdest alır, abdestini eksiksiz tamamlar, sonra namaza başlar ve onu da guzelce tamamlarsa namazını bitirdiğinde annesinden yeni doğmuş gibi gunahsız hale gelir ’51

200508 Humran b Eban'dan:52
Hz Osman (Radıyaiiaha anh) bir taşa53 oturup abdest aldı ve dedi ki:
'Size RasUlullah'tan (Sallauahu aleyhi ve sellem) duyduğum bir hadisi nakledeceğim Allah'ın Kitab'ındaki bir ayet bulunmasaydı onu size nakletmezdim RasUlullah'ın şoyle buyurduğunu işittim:
Bir kul abdest alır ve bunu guzelce tamamlar, sonra gider ve namaz kılarsa diğer kılacağı namaza kadarki (kucuk) gunahları affolun'
NOT: Bu rivayeti Muslim de nakleder ve Urve'nin soz konusu ayeti eklediğini belirtir:
Allah Teala bu konuda şoyle buyurur:
'İnsanlara (gercekleri) Kitap'ta acıklamamızdan sonra kim bizim indirdiğimiz acıklamalarıdelilleri ve rehberliği gizlerse, onlara Allah da lanet eder, butun lanet edicilerde lanet eder,' (Bakara2159)54

201909 Zeyd b Halid'den (RMyattaManh):55
Hz Peygamber (Saiiaiiaha aleyhi ve sellem) şoyle dedi: Kim abdest alır, abdestini guzelce tamamlar ve hatasız iki rekat namaz kılarsa Allah onun gecmiş (kucuk) gunahlarını affeder56

202510 Ukbe b Amir elCuheni'den (RadıyaiiaM anh):57

RasUlullah'ın (Saiiaiiam aleyhi ve sellem) şoyle dediğini işittim: Kim abdest alır, abdestini guzelce tamamlar, hatasız olarak ve ciddiye alarak iki rekat da namaz kılarsa onun gecmiş (kucuk) gunahları affolunRavilerden Yahya ayrıca şoyle nakletti: onun gecmişte olan (kucuk) gunahları affolur58

203511 Ukbeb Amir'den (Radıyauahu anh):59
Biz bazen kendimize zaman ayırır, (bu yuzden) develeri nobetleşe guderdik Develeri gutme gununobeti bana geldi ve akşam vakti olunca onlan (ağıllarna) getirdim Sonra RasUlullah'a (Saiiaiiahu aleyhi ve sellem) yetiştim, insanlara ayakta olduğu halde bir konuşma yapıyordu Yanma geldiğimde şoyle diyordu:
Sizden biri abdest alır, abdestini guzelce tamamlar, sonra kalkar iki rekat namaz kılar, bu iki rekata da kalbi ve butun benliğiyle yonelirse artık onun cennete girmesi gerekli olur ve gunahları da affolun
O anda; 'bu ne kadar guzel' demişim
Onumde olan kimse; 'Onceki daha guzeldi, ey UkbeV dedi Baktım, bir de ne goreyim bu kişi Omer b Hattab, dedim ki: 'O nedir, ey EbU Hafs!'
Hz Omer (Raaıyailaha anh) şoyle cevap verdi:
'Sen gelmeden Once RasUlullah (Saiiaiiaha aleyhi ve sellem) şoyle demişti:
Sizden biri abdest aiır, abdestini guzelce tamamlar ve Eşhedu en la ilahe illallah vahdehU la şerike feh ve eşhedu enne Muhammeden abduhU ve rasUluh' derse kendisine cennetin sekiz kapısı da acılır ve dilediğinden iceri girer'
Duamn trc: 'Ben şehadei ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur, o tektirbenzeri bulunmaz, Hz Muhammed de O 'nun kulu ve peygamberidir'60

204512 Amr b Abese esSulemi'den (Radıyaiiaku anh):61

RasUlullah'ın (Sattaiiahu aleyhi ve sellem) şoyle dediğini işittim: Herhangi bir kişi namaz kılmak icin abdest almaya kalkar ve abdestini sonuna kadar eksiksiz tamamlarsa her turlu gunahtan ya da hatadan kurtulur Peşinden hemen namaza kalkarsa aziz ve celil olan Allah onun derecesini yukseltir Eğer oturursa kurtulmuş olarak oturur62

Üst Alt