Son Konu

namazla ilgili hadis ve ayetler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
namazla ilgili hadis ve ayetler

hiç kuşkusuz benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden nedeniyle yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır Yüzünün nûrunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın

Namaz için ezan okunduğu süre, iblis ezanı duymamak için arkasını dönüp yellenerek kaçar Ezan bitince baştan geri kazanç Namaz için kamet edilince yeniden arkasını dönüp kaçar Kamet bittiğinde yeniden gelir ve kişi ile nefsi arasına sokulur ve ona: Filân şeyi hatırla, filân şeyi hatırla diyerek, namazdan önce aklında olmayan şeyleri hatırlatır da, neticede insan kaç rek'at namaz kıldığını bilemez olur

Mü'minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere dek varır

Kim adilane abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya dek tüm vücudundan çıkar

Bir kimse bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları bağışlanır Onun namazı ve mescide dek yürümesi de fazladan kazanç sayılır

Müslüman veya mü'min bir kul abdest alır ve yüzünü yıkarsa, gözleri ile bakarak işlediği her günah abdest suyu veya suyun son damlası ile yüzünden çıkar İki elini yıkadığında, elleriyle tutarak işlediği her günah abdest suyu veya suyun son damlası ile ellerinden çıkar Ayaklarını yıkadığı zaman, ayaklarıyla yürüye yürüye işlediği her günah abdest suyu veya suyun son damlası ile ayaklarından çıkar Sonuç Olarak o mü'min kul günahlardan arınmış olur

İşte onlar da abdestten nedeniyle yüzleri nurlu, el ve ayakları aydınlık olarak gelecekler Ben havzın başına onlardan önce varacağım

Temizlik imanın yarısıdır

Sizden biriniz adilane abdest alır onu tastamam yapar sonra da: Eşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve resûlüh, derse, o kimseye cennetin sekiz kapısı açılır O da dilediği kapıdan girer

Ahali ezan okumanın ve namazda birinci safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi, sonradan bunları olabilmek için kur'a sürüklemek zorunda kalsalardı kur'a çekerlerdi Olur Ya camide cemaate erken yetişmenin ne dek erdemli olduğunu bilselerdi, birbirleriyle yarışa girerlerdi Eğer yatsı namazı ile sabah namazındaki fazileti bilselerdi, emekleyerek ve sürünerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi

Kıyamet günü boyunları en uzun olanlar müezzinlerdir

Ben senin koyunu ve kır hayatını sevdiğini görüyorum Koyunlar arasında veya kırda iken, namaz için ezan okuduğunda sesini ayrıntılarıyla yükselt Çünkü müezzinin sesinin ulaştığı yere kadarki alanda olup da onu işiten cin, insan ve her varlık, kıyamet gününde ezan okuyanın lehine tanıklık yaparlar

Kim ezanı işittiği vakit: Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın rabbi Allahım! Muhammed'e vesîleyi ve fazîleti ver Onu, kendisine vaadettiğin makâmı mahmûda ulaştır, diye dua ederse, kıyamet gününde o kimseye şefâatim vâcip olur

Kim müezzini işittiği zaman: Tek olan ve ortağı bulunmayan Allah'tan diğer ilâh olmadığına, Muhammed'in O'nun kulu ve resûlü olduğuna tanıklık ederim Rab olarak Allah'tan, resûl olarak Muhammed'den, din olarak İslam'dan razı oldum, derse, o kimsenin günahları bağışlanır

Ezan ile kamet arasında yapılan dua reddedilmez

Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş kez yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?

Beş zaman namaz işte bunun gibidir Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder

Beş vakit namazın yarı, sizden birinizin kapısı önünden akıp dışarı giden ve her gün içinde beş kez yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir*

Üst Alt