Son Konu

Nano Boyutlu Robotlar İçin Önemli Bir Buluş Daha Yapıldı

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
2021031916504555585.jpg

Tamamen fonksiyonel nano boyutlu bir robot yapmak istiyorsanız karmaşık elektronik devreler, fotovoltaiklerden sensörlere ve antenlere kadar bir dizi bileşeni bir ortaya getirmeniz gerek. Ancak en kıymetlisi, robotunuzun hareket etmesi için güç şarj.

Elbette bu kadar küçük boyutlu bir robota ne kadar güç verileceği de önemli. Bilim insanları bir müddettir bu husus üzerine baş yoruyor ve buna ait olarak da daha evvel "dünyanın en küçük mikroçipini" tasarlamışlardı. 2D gereçlerden nano-origami tekniği kullanarak geliştirdikleri bu mikroçipin geleceğin nano boyutlu robotlarında kullanılabileceği düşünülüyor.

Yeni gelen haber de buna bir adım daha yaklaşıldığını muştular nitelikte.

Cornell Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bir grup, "dünyanın en küçük zaten katlanan origami kuşu" olduğuna inandıkları buluşu açıkladı. Bu hafta Science Robotics mecmuasında bu mevzuda bir makale yayınlayan araştırmacılar, nano-origami boyutunda tasarlanan bu kuşun, uyguladıkları voltaj ile hareket etmesini sağlamışlar. Tekraren defa yaptıkları test sonucunda, kuşun kanatlarını binlerce kere açıp kapatabilmesini sağlayan araştırmacılar, böylelikle nano boyutlu robotlara bir adım daha yaklaşmış durumdalar.

Nano boyutlu robotlardan en çok tıp alanında yarar sağlanacağı düşünülüyor. Bu teknoloji, bilhassa tıbbi tedavilerde ve ameliyatlarda değerli bir kilometre taşı olarak görülürken, yeni yapılan bu buluş, onları harekete geçirmek için de atılan değerli bir adım. Geliştirilen teknolojiye ait videoyu çabucak üstte izleyebilirsiniz.

Üst Alt