Son Konu

NASA, Ay Yüzeyine Göndereceği Taşıyıcıları Seçti

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Dün açıklanan bir bildiride, NASA tarafından sağlanacak yüklerin, bilim araştırmaları ve NASA astronotlarının 2024’te Ay’a dönme çalışmaları için, belirlenen taşıyıcılar tarafından Ay’a taşınacağı belirtildi. Belirtilen vazifelerin alanına getirilmesi için NASA, yekun 253 milyon dolar kadar para harcadığını açıkladı. 

Screen-Shot-2019-06-01-at-4.37.15-PM.png

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, “Bu ticari iniş hizmeti sağlayıcılarını seçmemiz, ABD’nin on yıllar sonra Ay yüzeyine geri dönmesine ve Artemis Ay Keşif Programı’na yardım edecek büyük bir adım.” dedi. Bridenstine, “Gelecek sene, birinci bilim ve teknoloji araştırmamız Ay’ın yüzeyinde olacak ve bu da Ay'a ayak basan birinci bayan ve öteki misyonlarımız için ön ayak olacak. Bu ticari iniş servislerine yatırım yapmak, birebir devirde Yerküre yörüngesinin ötesinde ticari uzay iktisadı oluşturabilmek için güçlü bir adım.” diye laflarına devam etti. 

Müracaatların bir modülü olarak her şirket, araçlarının hususî donanımlarla donatılmasını önerdi. Ay’ın radyasyonunu ölçmek, taşıyıcının inmesi sırasında alacağı darbenin hesaplanması ve navigasyonla desteklenmesi bunlardan birkaçı. 

Screen-Shot-2019-06-01-at-4.35.37-PM.png

NASA’nın Bilim Heyeti Direktörü Thomas Zurbuchen, “Bu şirketlerle olan itilafımız, Ay’ımızın gizemlerini, güneş sistemimizi ve daha ötesini çözmemize imkan sağlayacak heyecan verici ticari iştiraklerin bir başlangıcıdır.” dedi. Thomas “Öğrendiklerimiz, sadece kainata bakış açımızı değiştirmekle kalmayacak, birebir devranda Ay ve Mars’a insan gönderme hizmetlerimiz için de bizi hazırlayacaktır.” diye ekledi. 

Üst Alt