Son Konu

nasrettin hoca fıkraları kısa

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kısa nasrettin hoca fıkraları,
nasrettin hoca fıkraları kısa ve gülünç,
nasrettin öğretmen fıkraları kısa kısa

kısa nasrettin öğretmen fıkrası

Öğretmen ormana gitmişOturmuş bir dalın üzerine, başlamış kesmeyeAşağıdan geçen bir gezgin Hoca'ya seslenmiş: Be adam! İnsan oturduğu dalı keser mi ? Acilen düşeceksinÖğretmen adama aldırmamış; işine devam etmişAz sonradan dal kırılmışHoca, cumburlop düşmüşDüştüğü yerden perişan seslenmiş:
Düşeceğimi bildin ne süre öleceğimi de söyle hiç olmazsa

9 akçemi 10 akçe mi

Bir gün nasreddin hoca rüyasında bir adamla konuşuyormuş adam 9 akçe diyormuşNasreddin hocada 10 akçe diyormuşNasreddin hoca rüyadan uyanmış ellerinde hiç akçe değilGeri uykuya kendini kaptırmış ve adama demiş cilalı 9 akçe olsun

Tutar mı?

Hocanin cani bir gün sarma çekerAma elinde yogurt bakraçlari anasi da aglamis ne yapim ne yapim derken aklina göl gelmisGelmis gölün kenarina,atmis bakraçlari kenara çikarmis sarmis sigarasini hafif hafif demleniyorSonra birdenbire bekçinin düdügünü duymus Eyvah simdi yandik derken aniden atmis sarmayi bakracin içine sonrada bakraci tutmus göle dökmeye baslamisO esnada bekçide yaninda bitivermisBakmis bakmis anlamamis sonradan hocaya sormus ne yapiyorsun diyeHocada görmüyor musun yogurt mayaliyorum demis bekçi kahakahalar içinde ilahi hoca koca göl hiç maya miktar mi demisHocada ya tutarsa diye yanıt vermisSonra bekçi ilahi öğretmen diyip güle güle yoluna devam etmisÖğretmen hem keyfine hem yogurda yanarken bekçinin arkasindan bakip simdi bu salak herkese anlatir demis

Nasrettin Öğretmen' nın Mezar Ricası

Öğretmen vefat döşeğindedirEvlatlarını toplar ve derki:
Yavrum,sizden ben öldüğümde bir şey yapmanızı istiyorum
Onlarda:
Buyur babacığım
Hoca: Ben ölünce mezarımı eski harabe bir yere yapın ve gömerken de üzerime kapayacağınız tahtaları eski ve çürük koyun kefenimide yırtık sarın,der
Çocuklarıda neden böyle birşey istediğini sorunca
Hoca: Mezar melekleri geldiğinde benim sorgum yapıldı der ve azabtan kurtarırım

Deneyimsiz Bülbül

Nasrettin Hoca bir gün komşusunun bahçesine girerBahçedeki armutları görünce dayanamazBir tane yer,dayanamaz yeniden,bir daha derken armut ağacına çıkıverirBaşlar yemeyeTam bu sırada bahçenin sahibi çıkagelir
Öğretmen şaşkınlıkla başlar bülbül gibi ötmeye

Bahçenin sahibi sersemlemiş başı dönen Hocanın olduğu ağacınyanına varıp,
Ne yapıyorsun burada diye bağırır
Hoca sakince yanıt verir
Ben bülbülüm,yuvam da burada,der
Bitmiş cırlak sesiyle ötmeye başlar
Bahçe sahibi öfkeyle
Bülbül böylemi öter be adam diye bağırınca,
Hoca
ben deneyimsiz bülbülümAncak bu dek ötüyorum,der

Hırsız

Nasrettin hoca bir gün namaz kılarken evine hırsız girmiş; bütün hocanın cüzdanını çalacakken Nasrettin Öğretmen:
Gulhü veallahü felak, arkamdaki salak, hemen cüzdanımı bırak, otur da namaz kılak

Sıkarken

Nasrettin hoca bir gün yolun kenarında kedisini yıkıyomuşYoldan geçen arkadaşı hocaya:
Hocam kediyi yıkama ölür
demişHoca aldırış etmemiş ve yıkamışArkadaşı dönüşte hocayı yeniden yolun kenarında görmüşKedi ölmüştü adam:
Hocam ben size kediyi yıkamayın ölür demedimmi? demişHoca:
Ben kediyi yıkarken ölmediki sıkarken öldü demiş

Alev Düştüğü Zaman

Nasreddin Hoca'nın evine tüccar arkadaşı misafir olmuşHoca ona mantı pişirip getirmiş Arkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış Boğazının yandığını belirlenmiş etmemek için başını tavana dürüst dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş :
Hocam bu tavanı ne vakit yaptınız
Öğretmen derhal :
Boğazına alev düştüğü zaman, demiş

Farz

Nasrettin Hocanın evine 3 davetli gelmiş 3 üde birbirinden oburmuş hoca ne yemek yemek getirdiyse sünnettir diye silip süpürmüşler
O sırada hocanın oğlu gelmiş misafirler aman ne hoş çocuk bu adı nedir diye sormuşlar
Nasrettin Hoca farz dır demiş
Misafirler aaa nasıl ad bu hiç böyle ad duymamıştık demiş
Nasrettin Hocada yaa sünnet diyeyimde onuda yiyinn demi demiş

Baklava

Öğretmen aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir
Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu
Beni ilgilendirmez!
Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu
O süre seni ilgilendirmez!

ateşle yemek olmaz

bir gün nasrettin hoca arkadaşlarıyla iddaya girmiş ben karlı havada dışarıya 1 gün dururum demiş
onlar büyük bir ziyafette girmişler nasrettin öğretmen yalnızca mumu yakmış arkadaşları şaşırmış1 gün durduğuna ama işin içinde ziyafet olunca biri mumla ısındın demişkaybetmiş iddayıdaha sonra bir aksam nasrettin hoca arkadaşlarını çağırmışişte yemek yemek yiyelim diye onlar da gelmiş nasrettin öğretmen karısını tembilemiş ağacın dalına yemegi asaltına mum yak demişo da yapmışişte arkadaşları beklemiş beklemiş yemek yemek değil hani hocam yemek yemek demişler o da pişiyor demişonlarda bir bakalım nasıl pişiyor demişler o da göstermiş piştiği yeri arkadaşlarıda aman hocam yemek mumla nasıl pişer demişo da ben nasıl mumla ısiniyor dediyseniz buda böyle pişiyor demiş

Hocanın İşi

Nasrettin Hoca birgün pazarda 10 akçeye aldığı 10 odunu,
9 akçeye satıyormuş Etraftan sormuşlar: Hocam bu ne iştir hiç
böyle ticaret olur mu?
Hoca gayet sakin cevaplamış:
Olsun Manâlı olan işi nasıl yaptığın yok,
insanların seni meslek yaparken görmesidir

Namaz

Bir gün bir nasrettin hoca ağacın altından namaz kılıyormuş allah namazlarını kabul etmesi için agaçtaki adam
Allah'ım duğalarımı kabulet demiş
Agaçtaki adam etmem
Tekrar demiş allahım duğalarımı kabul et demiş
Yeniden etmemm demiş
Nasrettin hoca sinirlenmiş ve etmesen etme saten abdes almamıstım demiş

ALLAHIN RAHMETİ

Yağmurlu bir günde Nasrettin Öğretmen pencereden dışarı bakarken komşusunun koşa koşa yağmurdan kaçtığını görür pencereyi açar :
Hey Ahmet Efendi, birde hacı olacaksın rahmetten kaçılır mı?, der
Zavallı adam eli mahkum sırılsıklam olur Ertesi gün hocanın komşusu hocayı yağmurdan kaçarken görür ve hocaya bir ders devretmek ister :
Hoca Hoca dün bana diyordun bugün sen neden rahmetten kaçıyorsun, der
Hoca hiç durmadan yoluna devam eder ve komşusuna şöyle der :
Ben rahmetten kaçmıyorum yalnızca allahın rahmetine basmamak için çabalıyorum

Nasrettin Hoca ve Pinti

Pinti ve de anlamsız boğazın biri Hocaya:
Ya Nasrettin Öğretmen demiş seslenmek parayı fazla seviyorsun Acaba neden ?
Öğretmen cevabını yapıştırmış Senin gibilere fakir olmamak için

AKLIN VARSA GÖLE KOŞ

Öğretmen, bir gün kırlardan topladığı çalı çırpıyı eşeğine yükleyip evine götürürken :
Acaba, yaş çırpı da kurusu gibi yanar mı? diye düşünür ve şeytana uyarak çakmağını çakar ve alevi çalı çırpıya dokundururAralarında kuruları da bulunan çalı çırpı derhal alev alırEşekte bir nefret edilen şey, bir telaş, huzursuzluktur başlarAnıra anıra, çifte cet soy dört nala koşmağa başlarHoca da ardındaki olanca gücüyle bağırır :
Aklın varsa göle koş!

ÇORBA

Hoca'nın canı şöyle bir tarhana çorbası çekmiş
Başlamış ağzı sulana sulana hayal kurmayaO sı
rada kapı çalınmış ve komşunun oğlu
Hocam,annem hasta,bir tas çorba istiyor,demiş
Öğretmen,söylenmiş kendi kendine
Hey Allah'ım,bizim komşular hayalin bile koku
sunu bile alıyor!

Ya üzerinde ben olsaydım?

Bir gün Nasrettin Hoca eşeğini kaybetmiş Allah'a şükrederek eşeği arıyormuş
onu gören biri yapıyorsun diye sormuş
Hoca:
Eşeğimi arıyorum, demiş
Adam:
Peki niçin allaha şükredip duruyorsun?
Hoca:
Ya üzerinde ben olsaydım!

BANA NE AD KOYARLARDI?

Bir gün Nasretin Öğretmen'ya Timur :
Yahu, şu Abbasi halifelerinin her birisi birer lakab almış kimi El mutazımBillah, kimisi de El mütevekkilAllah, diye anılıyormuş Ben acaba onların zamanında hükümdar olsaydım, bana ne ad koyarlardı Hoca hiç çekinmeden :
Sana da NeüzzüBillah derlerdi, cevabını vermiş *

Üst Alt