Son Konu

Nasrettin Hocanın Fıkraları Kısa

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
32
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Nasrettin Hocanın Fıkraları

Nasrettin Hocanın Kısa Fıkraları

Acemi Bulbul

Nasrettin Hoca bir gun komşusunun bahcesine girerBahcedeki armutları gorunce dayanamazBir tane yer,dayanamaz bir daha,bir daha derken armut ağacına cıkıverirBaşlar yemeyeTam bu sırada bahcenin sahibi cıkagelir
Hoca şaşkınlıkla başlar bulbul gibi otmeye

Bahcenin sahibi şaşkın şaşkın Hocanın olduğu ağacınyanına varıp,
Ne yapıyorsun burada diye bağırır
Hoca sakince cevap verir
Ben bulbulum,yuvam da burada,der
Tekrar cırlak sesiyle otmeye başlar
Bahce sahibi ofkeyle
Bulbul boylemi oter be adam diye bağırınca,
Hoca
ben acemi bulbulumAncak bu kadar otuyorum,der

Hırsız

Nasrettin hoca bir gun namaz kılarken evine hırsız girmiş; tam hocanın cuzdanını calacakken Nasrettin Hoca:
Gulhu veallahu felak, arkamdaki salak, hemen cuzdanımı bırak, otur da namaz kılak

Sıkarken

Nasrettin hoca bir gun yolun kenarında kedisini yıkıyomuşYoldan gecen arkadaşı hocaya:
Hocam kediyi yıkama olur
demişHoca aldırış etmemiş ve yıkamışArkadaşı donuşte hocayı tekrar yolun kenarında gormuşKedi olmuştu adam:
Hocam ben size kediyi yıkamayın olur demedimmi? demişHoca:
Ben kediyi yıkarken olmediki sıkarken oldu demiş

Ateş Duştuğu Zaman

Nasreddin Hoca'nın evine tuccar arkadaşı misafir olmuşHoca ona mantı pişirip getirmiş Arkadaşı acele edip mantıyı hemen ağzına atınca boğazı yanmış Boğazının yandığını belli etmemek icin başını tavana doğru dikmiş ve yanmanın etkisi gidince de başını tavandan indirmeyip sormuş :
Hocam bu tavanı ne zaman yaptınız
Hoca hemen :
Boğazına ateş duştuğu zaman, demiş

Farz

Nasrettin Hocanın evine 3 misafir gelmiş 3 ude birbirinden oburmuş hoca ne yemek getirdiyse sunnettir diye silip supurmuşler
O sırada hocanın oğlu gelmiş misafirler aman ne guzel cocuk bu adı nedir diye sormuşlar
Nasrettin Hoca farz dır demiş
Misafirler aaa nasıl isim bu hic boyle isim duymamıştık demiş
Nasrettin Hocada yaa sunnet diyeyimde onuda yiyinn demi demiş

Baklava

Hoca aksamleyin eve dogru yururken, baklava seven bir koyluyle karsilasir
Hoca, kisa bir sure once bir adam buyuk bir tepsi baklava goturuyordu
Beni ilgilendirmez!
Fakat adam tepsiyi sizin eve goturuyordu
O zaman seni ilgilendirmez!

ateşle yemek olmaz

bir gun nasrettin hoca arkadaşlarıyla iddaya girmiş ben karlı havada dışarıda 1 gun dururum demiş
onlar buyuk bir ziyafette girmişler nasrettin hoca sadece mumu yakmış arkadaşları şaşırmış1 gun durduğuna ama işin icinde ziyafet olunca biri mumla ısındın demişkaybetmiş iddayıdaha sonra bir aksam nasrettin hoca arkadaşlarını cağırmışişte yemek yiyelim diye onlar da gelmiş nasrettin hoca karısını tembilemiş ağacın dalına yemegi asaltına mum yak demişo da yapmışişte arkadaşları beklemiş beklemiş yemek yok hani hocam yemek demişler o da pişiyor demişonlarda bir bakalım nasıl pişiyor demişler o da gostermiş piştiği yeri arkadaşlarıda aman hocam yemek mumla nasıl pişer demişo da ben nasıl mumla ısiniyor dediyseniz buda boyle pişiyor demiş

Hocanın İşi

Nasrettin Hoca birgun pazarda 10 akceye aldığı 10 odunu,
9 akceye satıyormuş Etraftan sormuşlar: Hocam bu ne iştir hic
boyle ticaret olur mu?
Hoca gayet sakin cevaplamış:
Olsun Onemli olan işi nasıl yaptığın değil,
insanların seni iş yaparken gormesidir

ALLAH BİLİYOR

Nasreddin Hoca bir cimri tanıdığının evine gittiğinde tanıdığı ona bayat ekmek ile bir tabak bal ikram etmiş Nasreddin Hoca bayat ekmeği dişi kesmeyince sinirinden balı kaşıkla yemeye başlamışEv sahibinin gozu yerinden oynamış :
Aman efendim, bal ekmekle yenmez ise, insanın icini sıyırır, demiş
Nasreddin Hoca hic ses cıkarmadan balı bitirmiş ve :
Kimin icinin sıyrıldığını Allah biliyor, demiş

Bizde kibir yok

Nasreddin Hoca'ya yapilan sakalar tukenip bitmezdi Aksehir'liler bir gun Hoca'ya takilir ve sorarlar
Hocam senin evliyalar katinda ulu bir kisi oldugun soylenir asli var midir?
Hoca'nin boyle bir iddiasi elbette yoktur ama bir kere soruldu ya cevaplar;
Her halde oyle olmali
Boyle kisiler zaman zaman mucizeler gostererek bu ozelliklerini herkese kanitlar Hoca madem kabullendin goster bir mucize gorelim!
Hoca;
Pekala simdi size bir numara yapalim der karsisinda durmakta olan cinar agacina;
Ey ulu cinar cabuk yanima gel!
Tabii ne gelen agac var ne giden Hoca yurumeye baslar agacin yanina varir Aksehir'liler;
Ne oldu Hoca agaci getiremedin, kendin oraya gittin! diye gulunce,
Hoca;
Bizde kibir yoktur, dag yurumezse abDal yurur der

Namaz

Bir gun bir nasrettin hoca ağacın altından namaz kılıyormuş allah namazlarını kabul etmesi icin agactaki adam
Allah'ım duğalarımı kabulet demiş
Agactaki adam etmem
Yine demiş allahım duğalarımı kabul et demiş
Yine etmemm demiş
Nasrettin hoca sinirlenmiş ve etmesen etme saten abdes almamıstım demiş

ALLAHIN RAHMETİ

Yağmurlu bir gunde Nasrettin Hoca pencereden dışarı bakarken komşusunun koşa koşa yağmurdan kactığını gorur pencereyi acar :
Hey Ahmet Efendi, birde hacı olacaksın rahmetten kacılır mı?, der
Zavallı adam eli mahkum sırılsıklam olur Ertesi gun hocanın komşusu hocayı yağmurdan kacarken gorur ve hocaya bir ders vermek ister :
Hoca Hoca dun bana diyordun bugun sen neden rahmetten kacıyorsun, der
Hoca hic durmadan yoluna devam eder ve komşusuna şoyle der :
Ben rahmetten kacmıyorum sadece allahın rahmetine basmamak icin cabalıyorum

Cennet

Bir gun padişah Nasreddin Hoca' ya sormuş
Hocam ben olunce cennete mi gideceğim yoksa cehenneme mi, soyle bakayım? demiş
Hoca padişahtan korkmadan :
Cehenneme gidersiniz padişahım? demiş
Padişahın sinirden sakalları titremiş
Bu durumu goren Hoca :
Kızmayın padişahım ben aslında size cennete gidersiniz diyecektim fakat sizin cellatlarınızın kılıclarıyla olen sucsuz kişilerden cennet dolup taşmışBu yuzden cennete sığmazsınız diye cehenneme gidersiniz dedim, demiş

Nasrettin Hoca ve Cimri

Cimri ve de boş boğazın biri Hocaya:
Ya Nasrettin Hoca demiş demek parayı cok seviyorsun Acaba neden ?
Hoca cevabını yapıştırmış Senin gibilere muhtac olmamak icin

AKLIN VARSA GOLE KOŞ

Hoca, bir gun kırlardan topladığı calı cırpıyı eşeğine yukleyip evine gotururken :
Acaba, yaş cırpı da kurusu gibi yanar mı? diye duşunur ve şeytana uyarak cakmağını cakar ve alevi calı cırpıya dokundururAralarında kuruları da bulunan calı cırpı hemen alev alırEşekte bir korku, bir telaş, huzursuzluktur başlarAnıra anıra, cifte ata ata dort nala koşmağa başlarHoca da arkasından olanca gucuyle bağırır :
Aklın varsa gole koş!

CORBA

Hoca'nın canı şoyle bir tarhana corbası cekmiş
Başlamış ağzı sulana sulana hayal kurmayaO sı
rada kapı calınmış ve komşunun oğlu
Hocam,annem hasta,bir tas corba istiyor,demiş
Hoca,soylenmiş kendi kendine
Hey Allah'ım,bizim komşular hayalin bile koku
sunu bile alıyor!

Ya ustunde ben olsaydım

Bir gun Nasrettin Hoca eşeğini kaybetmiş Allah'a şukrederek eşeği arıyormuş
onu goren biri yapıyorsun diye sormuş
Hoca:
Eşeğimi arıyorum, demiş
Adam:
Peki neden allaha şukredip duruyorsun?
Hoca:
Ya ustunde ben olsaydım!

BANA NE AD KOYARLARDI

Bir gun Nasretin Hoca'ya Timur :
Yahu, şu Abbasi halifelerinin her birisi birer lakab almış kimi El mutazımBillah, kimisi de El mutevekkilAllah, diye anılıyormuş Ben acaba onların zamanında hukumdar olsaydım, bana ne ad koyarlardı Hoca hic cekinmeden :
Sana da NeuzzuBillah derlerdi, cevabını vermiş

Soyle Bari

Hoca ormana gitmişOturmuş bir dalın ustune, başlamış kesmeyeAşağıdan gecen bir yolcu Hoca'ya seslenmiş: Be adam! İnsan oturduğu dalı keser mi ? Şimdi duşeceksinHoca adama aldırmamış; işine devam etmişAz sonra dal kırılmışHoca, cumburlop duşmuşDuştuğu yerden perişan seslenmiş:
Duşeceğimi bildin ne zaman oleceğimi de soyle bari
BU NASIL NAMAZ
Nasreddin Hoca abdest alırken bir ayağına su yetmemişNamaz kılarken de bir ayağını yukarı kaldırarak namaz kılmışBunu goren camı cemaati :
Hocam bu nasıl namaz ? diye sormuş
Nasreddin Hocam :
Bir ayagı abdestsiz namaz : diye cevap vermiş

9 akcemi 10 akce mi

Bir gun nasreddin hoca ruyasında bir adamla konuşuyormuş adam 9 akce diyormuşNasreddin hocada 10akce diyormuşNasreddin hoca ruyadan uyanmış ellerinde hic akce yokGeri uykuya dalmış ve adama demiş tamam 9 akce olsun

Tutar mı?

Hocanin cani bir gun sarma cekerAma elinde yogurt bakraclari anasi da aglamis ne yapim ne yapim derken aklina gol gelmisGelmis golun kenarina,atmis bakraclari kenara cikarmis sarmis sigarasini hafif hafif demleniyorSonra birden bekcinin dudugunu duymus Eyvah simdi yandik derken aniden atmis sarmayi bakracin icine sonrada bakraci tutmus gole dokmeye baslamisO esnada bekcide yaninda bitivermisBakmis bakmis anlamamis sonra hocaya sormus ne yapiyorsun diyeHocada gormuyor musun yogurt mayaliyorum demis bekci kahakahalar icinde ilahi hoca koca gol hic maya tutar mi demisHocada ya tutarsa diye cevap vermisSonra bekci ilahi hoca diyip gule gule yoluna devam etmisHoca hem keyfine hem yogurda yanarken bekcinin arkasindan bakip simdi bu salak herkese anlatir demis

Nasrettin Hoca' nın Mezar İsteği

Hoca olum doşeğindedirEvlatlarını toplar ve derki:
Yavrum,sizden ben olduğumde bir şey yapmanızı istiyorum
Onlarda:
Buyur babacığım
Hoca: Ben olunce mezarımı eski harabe bir yere yapın ve gomerken de uzerime kapayacağınız tahtaları eski ve curuk koyun kefenimide yırtık sarın,der
Cocuklarıda neden boyle birşey istediğini sorunca
Hoca: Kabir melekleri geldiğinde benim sorgum yapıldı der ve azabtan kurtarırım

imagesnasrettinhocaninfikralarikisa5ad73b2524a98

Üst Alt