Son Konu

Need For Speed ’in Tarihçesi: 1995?den ’e NFS Tarihi

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
15 yıldır aralıksız devam eden Need For Speed akımına bir yerinden kapılmamış olanımız yoktur sanırım NFS deyince adı üzerinde sürat ve adrenalin akla kazanç Bu seri yıllar içinde çok bambaşka şekillerde devam ettiyse de özünü kaybetmediği zamanlarda en şaşalı dönemlerini yaşadı Bu yazımda sizlere aklımda kaldığı kadarıyla seriye ait izlenimlerimi paylaşmak istiyorum Eğer sizin müptelası olduğunuz bir NFS oyununu kıyasıya eleştirirsem bana kızmayın, zevklerrenkler meselesidir çünkü…
NFS 1 The Need For Speed – SE (1995): Oyunun başlangıcıydı Yıllar boyu sürecek olan bir akımın ilk meyvesiydi bu oyun başlangıçta 1994 yılında 3D0 konsoluna çıktı ve sonra PC ’ye uyarlandı PC versiyonu çoğu hata barındırıyordu ve kısa zaman daha sonra Special Edition(SE) versiyonu çıkartılarak oyun bütün manasıyla kendini göstermeye başladı O zamanlar Screamer diye bir karşı taraf araba yarışı daha vardı fakat NFS ’nin rüştünü ispat etmesi çok sürmedi ve 7 ’den 77 ’ye birçok kişinin gözdesi oldu O dönemde o kadar alşık olunmayan benzersiz bir oyun keyfi yaşatıyordu Bunu yaparken de dönemin en iyi spor otomobillerini kullandırtıyordu O dönemde simsiyah bir Lamborghini Diablo ’yu kullanıp da hastası olmayan yoktur sanırım Oyun fiilen iyiydi ve trafikte vasıta sollama olayını başlatan video oyunudur Bunun yanına verdiği sürat şehvetli de hiç kötü değildi Kendimce o dönemde yapılmış en başarılı oyunlardan biriydi kesinlikle
NFS 2 Need For Speed II – SE (1997): NFS ikinci oyunuyla kendini aştı desek yeridir Üç boyutlu inanılmaz grafikler ve son model otomobillerle insanları kendine hayran bıraktı Bu da yetmiyormuş gibi SE versiyonunu çıkartarak 3DFX kartlarına destek verdi ve özel efektlerin görüntülenmesini sağlayarak PC oyunculuğunda bir bakıma çığır açmış oldu 3DFX ’in yaptığı görsel değiştirme ve görüntüdeki akıcılık böylece iyiydi fakat, millet bu deneyime pervasız kalamadı; kısa sürede çok popüler ülkü geldi Hatırlıyorum da Avustralya ’da harikulade süratli turlar atardık, hele ama oyunu bitirince açılan FZR2000 diye bir otomobil vardı; uçardı resmen Ama bu oyunla NFS serisinde en fazla eleştrilen noktalardan biri olan virajda bariyerlere çarparak fazla hız kaybetmeden dönme olayının ilk tohumları atıldı Bu gerçekçilik önünde gelecekte engel olacak en büyük etmenlerden biriydi kendimce Lakin oyunda karlı yollarsan mistik tapınaklı yollara yaklaşık olarak herşey vardı, müzikleriyle, grafikleriyle, rakiplerin mücadele gücüyle tümü çok dengeliydi ve son derece zevkli bir oyundu
NFS 3 Need For Speed III – Hot Pursuit (1998): Oyun budur dedirten, NFS serisinin zirvesidir Bu oyun kadar zevkli başka bir oyun daha ne zaman yapılır bilmiyorum Polisten kaçmak deseniz kralı vardı oyunda, son model spor otomobiller deseniz Corvette ’den tutun Mercedes ’lere, Ferrari Maranello ’dan tutun Italdesign Scighera ’ya herşey vardı oyunda Grafik olarak da daha fazla yaygınlaşmış olan 3DFX Voodoo kartların sonuna kadar zorlandığı nefret görüntüler sunuyordu Her şeyiyle dört dörtlük bir oyundur bana göre; oyunu yıllar sonradan internetten oynadığım bile olmuştur 2010 oyunlarında bile lagdan doğru sürükleyici net bağlantısı sağlanamazken, NFS 3 ’ü sıfır lag şahane biçimde oynardık netten ayrıca de o zamanki bağlantılarla Rocky Pass yolu vardı hatırlarım; fazla geniş olmayan virajlı bir dağ yoluydu Fantastik keyif aldığım sürüşlerim olmuştur orada, dört dörtlüktü herşey
NFS 4 Need For Speed – High Stakes (1999): High Stakes için olumlu şeyler bildirmek zorlama sahiden koskocoman çeşitlilik getirmeyip öncekilere benzer şeyler sunuyordu Araçların dönüşleri hiç realizm duygusal uyandırmıyor aksine insanı oyundan soğutuyordu Oyunun grafikleri de Nfs 3 ’ten sonra büyük bir yenilik getirmemişti doğrusu Severek oynamadığım fakat yolların, mekanların hoş tasarlandığı ortalama bir oyun olmuştur bana göre NFS serisinin duraklama dönemi denilebilir
NFS 5 Need For Speed – Porsche Unleashed (2000): Birbirinden hoş Porsche ’lerin olduğu hatta adeta 2000 yılına dek çıkmış tüm Porsche modellerini görebileceğiniz yegane oyundur kendileri Grafik olarak çok şey vaadetmese de ses efektleri ve sürüş dinamikleri bakımından üretilmiş en iyi Nfs oyunlarından biridir kesinlikle Oyunda bir sadeliktekdüzelik vardı Yani mekanlar sanki birbirini tekrarlıyordu ve birçok zaman haddinden artı geniş havaalanı gibi mekanlarda sürüyorduk arabalarımızı Fakat oyundaki realist sürüş dinamikleri sayesinde uzun süreler zevkle oynanan bir oyun* haline gelmiştir
NFS 6 Need For Speed – Hot Pursuit 2 (2002): Grafiksel açıdan Nfs ’yi o dönemde bir çıta daha yukarıya taşıyabilmiş olan oyundur Polisten kaçma mücadelesi ve yüksek nitelikli son model araç modellemeleriyle zevkli anlar yaşatıyordu İçerik açısından önceki serilerin bir tekrarı olsa da grafiklerinin kalitesi ve otomobillerin çeşitliliği yeterli seviyedeydi Bilhassa Lamborghini Murcielago bu oyunda bir başkadır, tadı birçoğumuzun damağında kalmıştır eminim Araba her yönüyle her hareketiyle fantastik gözüküyordu
NFS 7 Need For Speed – Underground (2003): Nfs serisinde öbür birşeyler denenmişti ve başarılı olunmuştu Otomobilleri modifiye ederek rüyalarımızı süsleyen araçlarla sokaklarda takılıyorduk İlla bir pistte yarış gerçekleştirmek zorunda değildik, free roam olayıyla şehir içinde istediğimiz gibi takılıyor cakamızı satıyorduk Oyun kendisinden beklenilen grafik kalitesini o kadar* yakalayamamış olsa da modifiye çıldınlığına birincil adım olarak büyük bir icat getirmişti Online moduyla çoğu insanı kendine aşık hale getiren oyun, Nfs serisinin en ağır toplarından biri haline gelmiştir ve kuşkusuz öyle kalacaktır
NFS 8 Need For Speed – Underground 2 (2004): İşte underground kavramının irtifa noktasıdır bu oyun grafiklerle her tarafta harmanlanan oyun bu sefer ilave modifiye seçenekleri ve harika yollarıyla insanlara büyüleyici bir mekanda otomobil dansı yaptırıyordu Havalı süspansiyonlarla araçları zıplatıyor inanılmaz akrobasi hareketleri yapıyorduk Online modu da harika olan oyuna deliler gibi bağlanmıştık Oyunun sürüş dinamikleri gerçekten Nfs serisine uygu nitelikteydi fakat geçmişten beri gelen duvara çarparak dönme sıkıntısı devam ediyordu Pek ama 300 km çabucak ilerlerken viraj dışındaki bariyerlere çarparak normalde o hızla dönülmesi imkansız olan bir virajı sadece 250km gibi bir hıza düşerek duvardan sürte sürte alabiliyorduk Oyunun gerçekçiliğini baltalayan bu faktör olur ya de hakiki bir efsane olma yolunda oyuna vurulan en kayda değer darbeydi yine de fazla oynanan fantastik bir cadde yarışı oyunuydu
NFS 9 Need For Speed – Most Wanted (2005): Most Wanted ’da herşey vardı Fazla pozitif bahsetmeye lüzum değil sanırım Oyun grafiksel olarak çok iyi ötesi, sürüş dinamikleriyle başarılı, sesleriyle harika ve oyun modlarıyla vazgeçilmezdi Birçoğuna göre serinin hala en iyi oyunudur Bana kadar Nfs 3 ’cins hala Bence serinin en iyi oyunu olmasa da en iyi üç oyununun içindedir muhakkak Underground değişikliğinden sonra Nfs ’nin özüne dönerek büyük kasaba içi free roam güzelliğini de eklediği sanat eseri bir oyundur Nfs serisine bu oyuna benzer daha gelişmiş özelliklere ve oyun modlarına sahip bir ilave yapılırsa kesinkle çok daha iyi olacağını düşünüyorum Ama bunu yaparken Undercover ’daki gibi daha vasat ülkü getirmeyip elbette kendilerini aşacak şekilde yapmaları gerekir
NFS 10 Need For Speed – Carbon (2006): Fazla eleştrilse de bence Nfs serisine ayrı bir benzi atmış getiren güzel bir oyundu Carbon Bilhassa Canyon Drift olayı, Japonlardan kalma bir drift alışkanlığı olsa da oyuna güzel bir hava katmıştı Gece zifiri karanlıkta farların aydınlabildiği kadar önümüzü gördüğümüz yolda çabucak ilerlediğimiz öbür bir deneyimdi Kendimce sırf drift modları için bile mutlaka denenip oynanaması gereken oyunlar arasındadır Drift hariç oyunun kariyer modunu fazla beğendiğimi söyleyemem, Underground ’un bir diğer versiyonu gibi olmuş lakin yine de keza grafiksel olarak ayrıca de oynanış manasında önceki serilerden ayrı birşeyler katabilmiştir Sırf bu yüzden çok eleştiremeyeceğim bir oyundur lakin yine de Nfs ’nin gerileme dönemine girme sinyallerini verdiği oyun olması açısından tarihteki yerini almıştır
NFS 11 Need For Speed – ProStreet (2007): Saçmalıktan diğer birşey yok Yazdıkça daha ağır eleştrilerde bulunacağımdan pozitif iftira atmak de istemiyorum o kadar reklamı yapıldı sansasyonel ayla getirildi çıkışı fakat oyun çok vasattı gerçekte Hiçbir yönden beni tatmin etmedi, grafikleri bile iyi değil Otomobillere parçalanma eklediler fakat onu da batırdılar Çok çok fena bir oyun olup Nfs serisinin yüzkarasıdır bu oyun
NFS 12 Need For Speed – Undercover (2008): Yani eğer bir icat getirmeyeceksen ve Most Wanted ’ın senaryosunu aynen alacaksan en azından oyunu Most Wanted kadar iyi yapman gerekir Ama gelin görün ama ne bir atmosfer ne bir grafik kalitesi, hiçbiri Most Wanted ’a yanaşamıyor bile Seneler daha sonra nasıl önceki hızlı oyundan daha kötüsünü yapabiliyorlar ve işin daha ilginci bunu nasıl malzemesi yapıp insanlara allayıp pullayıp sunabiliyorlar Us alacak meslek yok gerçekten Pro Street faciasından sonradan halk EA ’nın akıllanıp çok daha iyi bir oyun yapmasını beklerken daha da kan kaybedildi Oyunda hoşuma dışarı giden hiçbir şey olmadı desem yeridir
NFS 13 Need For Speed – Shift (): Nfs geçtiğimiz sene ciddi bir değişime giderek bundan böyle seride klasikleşen sokak yarışı formatından çıkarak oyunu pist yarışı modeuna soktu Bunda 2008 ’de koskocoman galibiyet yakalayan GRID ’in etkisi olduğunu hesapsızca edemiyorum Peki yeni Nfs pist yarışı olarak nasıl olmuş? Bence güzel olmuş En ilk kez oyunun grafikleri beni benden aldı diyebilirim Daima inanılmaz grafiklere sahip olup ayrıca de sistemi pozitif kasmaması bir öbür güzelliği olup, EA ’nın artık optimizasyon konusunda da ilerleme katettiğini düşünmeme niçin oldu Bunun haricinde oyundaki sürüş dinamikleri de çok gerçekç, kuşkusuz en gerçekçi sürüşe sahip Nfs oyunu olmuş Ama gelin görün ki oyun kontrolleri olması gerektiğinden fazla daha artı hassas, yani eğer bir direksiyonunuz yoksa klavye veya gamepad ’le bile oynamak işkence halini alıyor Gamepad analogunu azıcık oynatmanızda vasıta çok ani tepki veriyor ve bunu denetim ayarlarından da o kadar pozitif değiştiremiyorsunuz Fakat yine de benim en beğendiğim Nfs oyunlarından biri oldu Oynamayanlara öğüt edebilirim şüphesiz Bilhassa Spa ’da yarışmak fazla zevkli oluyor
NFS 14 Need For Speed – World Online (2010): Bu oyun iyice rank sistemiyle online olarak düşünülmüş bir sisteme sahip Oyunda grafik adına pek birşey göremiyoruz Geniş bir haritamız mevcut ve dağıtılmış plot noktalardan birini seçerek oradaki kişilerle sokak yarışına giriyorsunuz Underground 2 grafiklerine benzer şekilde kolay yarışlar yapıyorsunuz Yolları da önceki Nfs serilerinden alıntılamalar şeklinde oluşturulmuş hissi veriyor Çok ahım şahım bir oyun diyemeyiz fakat güçlerine tarafından sokaklarda trafik içerisinde hareketler yapıp diğer oyunculara artislik yapıp keyif elde etmek için ideal bir oyun Ama benim için en önemli noktalardan biri olan grafiksel yönden yeterli bulmadığımdan pozitif beğendiğim bir oyun olmadı malesef
NFS 15 Need For Speed – Hot Pursuit (2010):*Arcade türünde uzun süredir bekleneni bütün olarak veremeyen NFS serisi, Hot Pursuit kovalamacasının 2010 versiyonuyla olarak karşımıza çıkıyor Polis kovalamacasına yüksek bir dozla geri dönen oyun bilhassa sürüş dinamikleri ve grafikleriyle insanlara beklediği NFS arcade tadını fazlasıyla verdi Gerçekten başarılı olan bu oyunda, geniş yollarda birçok öbür türde harika mücadelelere giriyoruz Oyunun multiplayer tarafı da çok kaslı olunca, oynama süresi ayrıntılarıyla artıyor ve birbirinden hoş araçlarda kıyasıya rekabetlere giriyoruz Online olarak 3 aydan pozitif oynadığım bir oyun olmuştur Hot Pursuit Oyundaki görsel ve ses efektlerinin kalitesi gerçekçiliği artırırken yollardaki kestirmeler rakiplerin önüne geçebilmek için manâlı bir fayda haline geliyor Tadı damağımda kalan onlarca online uğraş yaşadığım bu oyun ile NFS arcade türünde geri dönmeyi başardı diyebilirim muhakkak
NFS 16 Need For Speed – Shift *2 Unleashed (2019):*Shift ile simülasyon dünyasına antre yapan NFS serisi, yakaladığı başarılı satış grafiğiyle serinin devamını getirmekte bocalama etmedi Oyundaki seslerin gerçekçiliği konusunda kendimce dünyanın en iyisi olan oyun, iç kamerada virajlarda kaskın sağa sola dönmesi ve hoş grafikleriyle gerçekçiliğin sınırlarını zorlayan bir yarış deneyimi sunmayı başardı Özellikle hasar modellemesi bakımından tartışmasız en iyi NFS olan oyun, sürüş dinamikleri açısından beni fazla tatmin etmese de ortalamanın üzerinde bir performans sergiliyor Mönü sistemi ve gamlı müzikleriyle yine böylece başarılı bulmadığım oyun, hafif simülasyon tadında sıkı mücadelelere girmek isteyenler açısından eğlenceli bir oyun olacaktır Online tarafının da kuvvetli olması mücadele seviyesi ve oynanış süresini artıran etmenler arasında
NFS 17 Need For Speed – The Run (2019):*2010 yılında çıkardığı Hot Pursuit arcade oyunuyla atağa geçen seri, The Run ile tekrar çöküşe geçiyor EA ’veya yargı vermemek elde yok, malzeme bitti; elde olanla yürümek de bir yere kadar Bu sefer öbür birşey sınamak isteyen yapımcı, oyunun içerisine aksiyon sahneleri katarak insanları yarıştan kopartıyor ve başrol karakterimizin polislerden kaçış mücadelesine bizi de iki taraflı ediyor Araya giren kaçış sahnelerinde tuşlara gereken zamanlarda basarak, karakterin biryerden atlamasına veya biryeri kırarak kaçmasına yardım ediyoruz Bu noktada yarış oyunuyla ne alakası var diyebilirsiniz, haklısınız da… Sürüş dinamikleri ve grafikleriyle de iki yıl öncesine geri dönen oyunda güzel olan tek şey seslerin gerçekçiliği San Francisco ’dan New York ’a kadar bir mücadelenin içerisinde ilerliyoruz Oyuna başladıktan 3 saat sonradan şiddet seviyede bitirmiştim Yani oldukça kısa oynanış süresine sahip olan oyun, multiplayer tarafıyla bu eksikliğini gideriyor olsa da pistlerin öyle hoş olamayışı ve kendini tekrar eden yerlerde 2 sene öncesinin grafikleriyle çaba etmek insanlara pek tat vermedi diyebiliriz
NFS 18 Need For Speed – Most Wanted (2019): Hot Pursuit ’teki her tarafta animasyon operasyonuna benzer olarak, 2019 yılında NFS serisinin en fazla takdire değer oyunlarından biri olan NFS Most Wanted yeniden yorumlanarak piyasaya sürüldü Bir fazla birey kesinlikle bu efsane serinin devamı olarak, çok iyi grafikli, hoş senaryolu ve çok iyi kontrollere sahip bir oyun bekliyordu Ama EA yine şaşırtmadı ve çoğunlukla vasatın birazcık üstünde oyunla karşımıza çıktı Ilk Olarak oyunun grafiklerinin ve seslerinin defalarca ama gibi çok iyi olduğunu belirtmeliyim Fakat oynanış ve senaryo konusunda benzer şeyleri bildirmek pek olası yok Belki akıcılık, yarıştıkça zorlaşan ve kazandıkça iyileşen super otomobilleri kazanmanızdan ibaret Eski oyundaki blacklist yarışlarından eser yok Polis kovalamaları ise, çok fena yok ve yapay akıl yerinde bir mücadele sergileyerek insanı zaman zaman zorlayabiliyor koskocoman bir haritanız olmasa da tatmin edici çeşitlilikte mekan sunan yapısı ile, başlıca şehir içi mücadelesi şeklinde oyunu rahatlıkla tamamlıyorsunuz Online kısmı nispeten daha keyifli olan oyunda kontroller konusunda hot pursuit ’e eş lakin daha az zorlayan bir inşa mevcut Yani duvarlara çarparak pek artı sürat kaybetmeden virajları dönebilmek ne eyvah fakat muhtemel Bu haliyle bütün bir arcade yarış oyunu olduğunu söyleyebiliriz Olur Ya oyun beklentilerimin epeyce altında çıktığından verdiğim paraya azıcık acıdım açık konuşmak gerekirse Bunun bir nedeni de, oyun piyasaya sürülmeden önce çok artı reklamı yapılıp şişirildiğinden genel beklentinin de yüksek olmasıdır Umarım bundan sonraki oyunda durumu toparlamayı başarırlar diyelim
Anekdot: Wolrd Online ile beraber 2010 yılında meydana çıkan bir diğer oyun olan NFS Nitro ’yu PC platformunda bulunmadığından listeye eklemedim Oyun sadece Nitendo Wii ve ufak el konsolu olan Nitendo DS ’e karşın olarak piyasaya sürüldü Bu oyunun gayet neşe saçan olduğunu ve iyi satış rakamlarına ulaştığını da ekleyeyim
NFS Tarihi Videosu: 19942019

Yazar: Hüseyin Gürsoy

Üst Alt