Son Konu

Nvidia Denetim Masası Yok Sorunu ve Çözümü

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
NVIDIA grafik kartlarının kullanan birçok kişi, denetim masasının açılmadığını bildirmektedir. Bu hata, Windows 7’den Windows 10’a kadar birçok Windows sürümlerine yayılmıştır.

Bu nedenle son zamanlarda NVIDIA denetim masası açılmıyor, nvidia denetim masası gözükmüyor ve nvidia denetim masası yok gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu makalemizde, bu sorunu hızlı ve kolayca çözmek için sizlere birkaç öneride bulunacağız.

Nvidia Denetim Masası Yok Sorunu Çözümü​

NVIDIA Sürücülerinin Tekrar Yükleyin​

Yapılması gereken ilk adım Nvidia sürücülerini tekrar yüklemek olacaktır. Eğer tekrar yüklemeyi bilmiyorsanız aşağıdaki adımlar takip ederek bunu öğrenebilirsiniz;

• Klavyeniz üzerindeki “Windows” ve “R” tuşuna aynı anda basın.
  • Karşınıza çıkan çalıştır menüsüne “devmgmt” yazdıktan hemen sonra enter tuşuna basın.
  • Aygıt yöneticisi paneli karşınıza çıktığında, ekran bağdaştırıcılarını genişletin.
  • Bu kısımdaki kategorilerin altına Nvidia bağdaştırıcısı üzerinde sağ tıklayın.
  • Daha sonrasında ise karşınıza çıkan penceredeki seçeneklerden Bu aygıtın sürücü yazılımını sil’i seçin ve tamam butonuna basın.
  • Nvidia sürücü web sayfasına gidin.
  • Bilgisayarınıza uygun grafik sürücüsünü seçtikten sonra sürücüyü indirin.
  • İndirilenler klasöründen sürücüyü açın.
  • Yükleme işlemini başlatın.
  • Karşınıza çıkan bölümden, “Özel Seçenekler” kısmına basın.
  • “Kurulumu Temizle” seçeneğine tıklayarak işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  • İşlemler tamamlandıktan hemen sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Daha sonrasında ise Nvidia kontrol panelinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Nvidia Ekran Sürücüsü Hizmeti​

Bilgisayarınızın kontrol panelinin başlatılmasından Nvidia Ekran Sürücü Hizmeti sorumludur. Bu nedenle Nvidia denetim masası açılmıyor hatası ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için aşağıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz;

• Ekranın sol alt köşesinde bulunan Windows simgesine tıklayın.
  • Arama bölümüne “Çalıştır” yazarak enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
  • Hemen ardından çıkan pencerede, “Nvidia Ekran Sürücü Hizmeti” yazarak arayın.
  • Bu pencerede ise başlangıç bölümünü “otomatik” seçeneğine ayarlayın.
  • Eğer size verilen hizmet durdurulmuşsa hizmeti yeniden başlatın.
Sorunun giderip giderilmediğini, nvidia denetim masası kısmından kontrol edebilirsiniz.

Kayıt Defteri Onarma​

Sorun hâlâ çözülmediyse, kayıt defterinizi düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Kayıt defterini düzeltirken dikkatli olunmalıdır. Herhangi bir şeyi yanlış yapmanızı istemeyiz. Bu nedenle ilk olarak kayıt defterinizi yedekleyin. Daha sonrasında ise aşağıda verilen adımları uygulayabilirsiniz;

• Bilgisayarınızdaki çalıştır komutunu başlatmak için arama kısmına çalıştır yazabilir veya Windows + R kısa yolu ile çalıştır penceresine hızlıca ulaşabilirsiniz.
  • Daha sonrasında ise karşınıza çıkan arama çubuğuna “regedit” yazın.
  • Klavyeniz üzerindeki enter tuşuna basarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  • Eğer karşınıza UAC istemiyle sizden erişim izni isterse bunu kabul etmeniz gerekir.
  • Karşınıza çıkan pencereden HKEY_CLASSES_ROOT bölüne tıklayın.
  • Directory kısmından Background kısmına giriş yapın.
  • Bu kısımda ise ContextMenuHandler bölümüne giriş yapmanız gerekir.
  • Karşınıza çıkan pencereden NvCplDesktopContext dosyasının üzerine gelip sağ tıklayın.
  • Penceredeki seçeneklerden “Sil” seçeneğini seçin.
  • Şimdi ise tekrardan Background sekmesindeki kabuğa gidin.
  • Karşınıza çıkan kabuğa sağ tıklayarak “Nvidia Denetim Masası” ismi ile Yeni seçeneğinden Anahtar ekleyin.
  • Öne çıkan kısımdaki değere çift tıklayarak C: \ Windows \ System32 \ nvcplui.exe şekline getirin.
  • Tamam seçeneğine tıklayın.
  • Bilgisayarı yeniden başlatarak sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Üst Alt