Son Konu

Öğrenci Harçları ne kadar?

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yeni Öğrenci Harçları
Öğrenci Harçları ne dek?

YÖK, üniversite öğrencileri aralarında harç olarak adlandırılan katkı maddesi paylarının, 2010 akademik yılı için yüzde 8 artırılmasını kararlaştırdı

Alınan bilgiye takriben, YÖK fakültelere göre katkı maddesi payı miktarlarını belirledi Öğrencilerden alınacak katkı maddesi payı miktarları, Bakanlar Kurulunun kararıyla kesinleşecek YÖK ’ün önerdiği miktarlara kadar, örgün öğretimde en fazla katkı maddesi payını tıp fakültesi öğrencileri, en düşük katkı maddesi payını Açıköğretim Fakültesi öğrencileri ödüyor Katkı Maddesi payı miktarları örgün öğretimde 71 TL ile 591 TL arasında değişiyor

Lisans programlarının 2010 akademik yılı katkı maddesi payı miktarları şöyle:

Tıp fakülteleri 591 TL, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri 494 TL,
baytar fakülteleri 386 TL, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile teknik eğitim fakülteleri 281 TL, İTÜ İşletme Fakültesi 402 TL, mühendislik, mimarlık, mühendislikmimarlık, inşaat, makine, maden, elektrikelektronik, kimya metalürji, mühendislik ve teknik, uçak ve uzay bilimleri, ziraat ve orman fakülteleri, mimarlık ve tasarım fakülteleri 387 TL, gemi inşaat ve deniz bilimleri, deniz bilimleri, su ürünleri, denizcilik, dokuma teknik ve tasarım, sanat ve tasarım, hoş sanatlar fakülteleri 316 TL, fen, fenedebiyat (fen programı), dil ve tarihcoğrafya, ilahiyat, eğitim, mesleki eğitim, sıhhat eğitim, sıhhat bilimleri, endüstriyel sanat eğitim, ticaret turizm eğitimi, eğitim bilimleri, edebiyat, fen edebiyat (edebiyat ve sosyoloji programı) irtibat bilimleri ve iletişim fakülteleri 284 TL, hukuk, iktisat, işletme, siyasal bilgiler, iktisadi ve yönetimsel bilimler 313 TL, Açıköğretim Fakültesi 71 TL

YÜKSEKOKULLAR

Yüksekokullar içinde de en fazla katkı maddesi payını devlet konservatuvarı ve sivil havacılık ve tanıdık olmayan diller yüksekokulu öğrencileri ödeyecek Katkı payları devlet konservatuvarlarında 545 TL ’den 589 TL ’ye, sivil havacılık ve yabancı diller yüksekokullarında 435 TL ’den 470 TL ’ye yükseltildiLisanstüstü öğrenim ücreti de 239 TL ’den 258 TL ’ye çıkarıldı

YÖK ’ün önerdiği rakamlara tarafından, ikinci öğretimde çoğaltma oranları bazı programlarda yüzde 100 ve üstünde oldu Engelliler entegre yüksekokulunda ikinci öğretim ücretleri takriben yüzde 500 arttı
giderken, tıbbi biyolojik bilimler ve fizik tedavi ve rehabilitasyon programları bin 976 TL ’den bin 613 TL ’ye düşürüldüÜniversite kurulları, katkı maddesi payı miktarlarını fakülte, akademi, enstitü ve bölümler itibarıyla yüzde 20 oranına dek artırabiliyor

*

Üst Alt