Son Konu

Okul Oncesi Eğitim Neden Onemlidir?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
41
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Okul Oncesi Eğitim Neden Onemlidir bilgi verirmisiniz

Anaokulu, kurum olarak ailenin dışına atılan ilk adım olarak duşunulmelidir İlk uc yıl icinde cocuk, model olarak gorduğu anne ve babasından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar olcusunde belirli bir psikososyal olgunluğa varır Ancak bu gelişim sınırlıdır Anaokulu, cocuğa bilgi aktarmaktan cok, cocuğun icinde var olan yeteneklerin serpilip gelişmesine yardımcı olur Cocuk anaokulunda en iyi oyun ortamını bulur, iş birliğini geliştirir, yaşıtlarıyla ilişkiye girerek birlikte yaşmayı oğrenir Okul oncesi eğitim kurumu, aynı zamanda kuralları en etkili bir bicimde oğretebilen bir kurumdur Cocuk burada kendi hakkını korurken, paylaşmayı ve başkalarının ozgurluğunu zedelememeyi oğrenir

Adaptasyon Donemi

Anaokuluna başlayan bir cocuğun ilk birkac haftası, bazı cocuklarda da birinci aya kadar gecen sureye adaptasyon donemi olarak adlandırılır

Ayrılık Endişesi: Bazen okulu reddetme cocuğun yabancı bir ortama girme korkusu ve annesinden ayrılma endişesinden kaynaklanır Aslında bu korku her cocukta vardır, ancak aşırıya kacıp cocuğun fonksiyonlarını engellemeye başlarsa problem haline gelebilir Yoksa ayrılma zorlukları cocuğun gelişiminin normal, sağlıklı parcasıdır Ancak cocuk, annesi tarafından aşırı itina ile buyutulmuşse ve her ihtiyacı karşılanmışsa ayrılmakta zorlanır

Annenin Endişesi: Bazen de anne cocuğuna guvenmez ondan ayrılmakta zorlanır Bu da cocuğa yansıyınca okul korkusu ortaya cıkabilir Anne cocuğun okulda rahat edemeyecek kadar kucuk olduğunu duşunmekte, farkında olmadan da okula gitmesini istemeyen sinyaller vermektedir

İnatcı Cocuk: Bazı cocuklar her şeye direnc gosterdikleri gibi okula gitmeye de karşı koyarlar Bu tip cocukların okula gitmeyişleri endişe veya korkuya bağlı değildir Her şeye karşı gelen inatcı huylarından kaynaklanmaktadır

Ebeveynler Ne Yapmalı?

Okul oncesi eğitim kurumu, cocuk icin ailesinden ilk ayrılış olacağı icin kuruma alışmakta zorlanabilir Cocuğun okula karşı guven duygusu oluşturabilmesi icin ilk gunler sizi okulda gormesi son derece onemlidir Bu guvenin oluşturulması icin gerektiğinde anneye kademeli uzaklaştırma uygulanabilir Birinci gun ofiste bekleme, ikinci gun bahcede bekleme, ucuncu gun sadece oğlen yemeğinde goruşme gibi Size duşen gorev, ona olan guvenini sarsmamak icin bu donemde, “Ben burada seni bekliyorum diyerek okuldan habersizce ayrılmamak

Cocuğunuz ilk gunler daha sakin, sonraki haftalarda okula bırakma sırasında ağlayabilir Bu ağlamalar okulla ilgili olmayıp sadece cocuğun o gunluk ailesiyle vakit gecirme isteğinden kaynaklanabilir

Cocuklar bu donemde arada bir okulda yaşamadığı olayları sanki gercekten olmuş gibi aktarabilir Boyle bir durumda cocuğa yorumda bulunmadan direk okul yonetimi ve oğretmeniyle iletişime gecerek hareket etmenizde fayda vardır

Her şeyden once cocuğun okuldan uzak kalmamasına onem verilmelidir Evde kalış uzadıkca okula donuş o olcude gucleşir Cocuğun yanında okulla ilgili olumsuz yorumlar yapılmamalı, okula devamı konusunda yureklendirilmelidir

Anne ve baba cocuğa soğukkanlı bir tutumla yaklaşmalıdır Ebeveynlerden hangisi daha kararlı ve tutarlı davranabiliyorsa cocuğa okula o goturmelidir Okula gitmek, evde kalmaya gore daha eğlenceli hale getirilmeye calışılmalıdır

Bu bilgiler Didem Kut'un tezinden alınmıştır

Üst Alt