Son Konu

Öldürülen Azra'nın Duruşmasında Gerginlik: 'Kızım Mezarında Rahat Değil'

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b6d5d57666fd62358794e11f32b69c39a07d2850.jpg

Antalya'da üniversite öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu'nu öldürüp, cesedini 13 kesime ayıran Mustafa Murat Ayhan'ın, ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası talebiyle yargılandığı davanın ikinci duruşmasında gerginlik yaşandı.

Azra'nın yakını olduğu iddia edilen bir kişi evvel sanıklara bağırdı, daha sonra sanık yakınlarına yumrukla saldırdı. Polis, saldırgan ile sanık yakınlarını duruşma salonu dışına çıkardı. Duruşma sonunda Azra Gülendam Haytaoğlu'nun ailesi ve avukatı açıklamalarda bulundu. Baba Mustafa Haytaoğlu, caninin en ağır cezayı almasını istediklerini belirterek, 'Yüce Türk adaletine güveniyorum. Kızımın bulunmayan kimi uzuvları var. Eksik kesimleri var. Kızım mezarında rahat değil. Biz vicdanen rahat değiliz. Tüm kamuoyunun vicdanlarının rahatlatılmasını istiyorum. 

Biz büyük bir acı yaşadık. Bunun vebalini de biz çekiyoruz. Sanığın da bir annesi, babası var. Etrafı var. Bugüne kadar hiç yoktular. Kamuoyu önüne çıkıp çocuklarının yaptığını onaylamadıklarını söyleyebilirlerdi. Yanlış bulduklarını, kınadıklarını söylemediler. Utanmadan mahkemeye geliyorlar. Mahkemede bize dönerek tahrik edici formda baktılar. İnsanız sonuçta. Her şey kitap üzerinde yaşanmıyor. Bunların mahkemede yaptıklarının karşılığı olarak da izleyicilerden ismini hatırlamadığım biri tarafından hücum oldu. Keşke olmasaydı. Caninin en ağır cezayı almasını istiyorum' diye konuştu.

Abla Ezgi Haytaoğlu ise 'Sadece katilin sözü doğrultusunda araştırma yapılıyor lakin öteki argümanlar göz arkası ediliyor. Gerçeklerin gün yüzüne çıkması için her istikametten bakılması lazım. Kardeşimin başı yok. Kardeşimin birçok uzvu yok. Bu nedenle de siz gazetecilere gereksinimimiz var' dedi.Azra'nın amcası Remzi Haytaoğlu ise katilin Antalya'ya getirilip duruşmalara fiziki olarak katılmasını istediklerini söyledi.

'Geleceği parlak bir insandı'

Anne Mezide Haytaoğlu da kızının annesi olmaktan gurur duyduğunu söz ederek, 'Benim ülkem, kızım üzere bir geleceği kaybetti. Geleceği parlak bir insandı. Ben çocuğumu okuması için gönderdim lakin benim çocuğumu engellediler. Allah'a havale ediyorum. Tıpkı acıları ona da yaşatır inşallah. Adalete güveniyorum' dedi.

Şikayetçi avukatlarından Semra Yıldız da duruşmanın, eksiklerin giderilmesi için 21 Mart'a ertelendiğini hatırlatarak, 'Sanığın isimli istikrarıyla ilgili raporun beklenmesi istendi. Sanığın en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapıyoruz. Davanın iki celsede sonuca bağlanacağını düşünüyorum. Evrakta zımnilik olduğu için daha fazla bilgi veremiyorum. Sanık avukatının mahkemeye sunduğu ses kaydı ve mektup, kanıt niteliği taşımadığı için ve hukuka muhalif olarak elde edildiği gerekçesiyle heyet tarafından belgeden çıkarıldı. 

İsimli tıp raporunun beklenmesi, duruşmayı uzatmak için yapılan bir atak olduğunu düşünüyoruz. Bayan cinayetleri maalesef ülkemizde kanayan yara. Bunun için tüm bayanlar ve Azra Gülendam Haytaoğlu için adalet talep ediyoruz' diye konuştu.

Üst Alt