Son Konu

Öldürülen Şeyma Yıldız'ın Arkadaşları: 'Erkek Arkadaşı Yoktu, Gerçek Sebebin Araştırılmasını İstiyoruz'

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-9e08210744fb79cbf8f4b87ef2bd813e8eced247.jpg

17 yaşındaki lise öğrencisi Şeyma Yıldız, pederinin silahından çıkan iki kurşunla hayatını kaybetti. Polise teslim olan babanın sözünde 'erkek arkadaşıyla ilgisi olduğunu öğrendiğim için öldürdüm' dediği öne sürüldü. Şeyma'nın erkek arkadaşı olmadığını ve bu argümanın gerçeği yansıtmadığını söyleyen Şeyma'nın mektep arkadaşları, cinayetin gerçek sebebinin araştırılmasını istiyor.

s-64835c3ed74f17c95101767d367d4a3a4f1a4bd1.jpg
Çubuk Gevher Nesibe Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi talebesi 17 yaşındaki Şeyma Yıldız, pederi Harun Yıldız tarafından iki el ateş edilerek öldürüldü.

DHA'da yan alan habere nazaran Harun Yıldız, erkek arkadaşı olduğunu öğrendiği kızıyla Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki meskenlerinde tartıştı ve kızını kendisine ilişkin bir ticari araçla Kargın Mahallesi'ne götürdü.

Harun Yıldız'ın araçta kızıyla tartışmaya devam ettiği ve tartışmanın büyümesi üzerine Şeyma Yıldız'ın araçtan inip kaçmaya çalıştığı lakin Harun Yıldız'ın ruhsatlı tabancasıyla kızını vurduğu tabir edildi.

Cinayetin akabinde polise teslim olan Harun Yıldız, çıkarıldığı nöbetçi duruşmada kızını öldürdüğünü itiraf etti ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şeyma memleketi Çankırı'da toprağa verilirken mektep arkadaşları ve hocaları de oradaydı.

s-b7c86b04b2ad536ca2aec89cf59c385d2b6a0eee.jpg
Peder Yıldız'ın tabirinde 'erkek arkadaşıyla münasebeti olduğunu öğrendiğim için öldürdüm' dediği öne sürülüyordu.

s-b0f3d153379b1a44277c1c35a151f042a9caf784.jpg
BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün görüştüğü Şeyma'nın mektep arkadaşları, babanın 'erkek arkadaş' argümanına rağmen Şeyma'nın hayatı boyunca hiç erkek arkadaşı olmadığını söyledi.

Şeyma'nın arkadaşlarından Alper Ermek şunları söyledi:

"Şeyma'nın şu ana kadar hiç sevgilisi olmadı. Biz en yakın arkadaşları olarak bunu çok yeterli biliyoruz. Şayet bir erkek arkadaşı olsaydı muhakkak bilirdik. Birebir hastanede staj yapıyoruz, mütemadi görüşüyoruz. Daha dün hastanede görüşmüştük, erkek arkadaşı ya da konuştuğu biri olduğundan bahsetmedi."

Haberde isminin yan almasını istemeyen ve Yıldız'ın en yakın arkadaşı olduğunu belirten bir genç bayan da Ermek üzere, Yıldız'ın erkek arkadaşı olmadığını tabir etti:

"Lise boyunca hiç ayrılmadık, aramızda 1 gün bile küslük olmadı. Şeyma benden çekinmezdi ve her şeyini anlatabilirdi. Şu ana kadar hiç erkek arkadaşı olmadı. Bu cinayetin bir erkek yüzünden olduğuna asla inanmıyorum zira Şeyma'nın söylediğine nazaran pederi ona çok düşkündü ve daima ardındaydı."

"Sevgili olmasını geçtim, rastgele bir erkekle buluştuğunu bilmiyorum. Haftanın beş günü birlikteydik, her Pazar buluşurduk. Daha dün görüşmüştük. Biraz hasta olduğu için bitkindi lakin her zamanki üzere neşeliydi. Babasıyla ilgili bir problemden bahsetmemişti."

"Ortada hiçbir sebep yoktu, kızıyla arkadaş gibiydi"

s-26f5920583d517c5b8b6b97b6f413fcf97311f60.jpg
Peder Harun Yıldız'ın BBC Türkçe'ye konuşan yakınları, Yıldız'ın her gün alkol aldığını ve cinayeti işlerken de alkollü olduğunu söyledi. 

Yıldız'ın ağabeyi Muzaffer Yıldız, kardeşinin cinayet sonrası kendisini aradığını şöyle anlattı:

"Harun beni aradı ve yalnızca 'Abi ben Şeyma'yı vurdum' dedi. Ondan sonra hem Şeyma'nın hem de Harun'un telefonunu aradım fakat açan olmadı. O sırada sebebine dair bir şey söylemedi. Son bir haftadır psikolojisi bozukmuş, sebebini bilemiyoruz."

"Kızıyla arası çok düzgündü. Velev Şeyma'nın erkek arkadaşından bahsettiğini hikaye günü bana da anlattı. Yanlarında anası de varken, 'Baba benim bir arkadaşım var, sizi tanıştıracağım' demiş. O da 'Tanıştır kızım, güzel biriyse devam edersiniz' demiş, bana bunu anlatmıştı. Çok sakin bir hali vardı."

Harun Yıldız'ın kuzeni Cumhur Yıldız ise cinayetle ilgili olarak şunları söyledi:

"Harun'un birinci aradığı kişi ağabeyi olmuş. 'Ben Şeyma'yı öldürdüm, yanıma gel' demiş. Ağabeyi de 'Neden öldürdün' diye sorunca, 'Kahpelik etti' üzere laflar etmiş. Hiçbirimiz Harun'un bunu yaptığına inanamıyoruz. Ne eşine ne evlatlarına şiddet uygulayan biri değildi. Ortada hiçbir sebep yoktu, kızıyla arkadaş üzereydi. Bunu yapabilecek yerküredeki son kişi deseniz onu gösterirdim."

"Gerçek sebebin araştırılmasını istiyoruz"

s-42fe48b244fec4baff391fb8d76ab59873f66a1a.jpg
BBC Türkçe'ye konuşan Yıldız'ın arkadaşları ise pederin 'erkek arkadaş' argümanının gerçek olmadığını savundu.

Alper Ermek, Şeyma Yıldız'ın vefatıyla ilgili gerçeklerin araştırılmasını istediğini söyledi:

"Şeyma pederinin kendisine çok düşkün olduğunu anlatırdı. Tek kızı olduğu için daima üstüne düşermiş, ilgilenirmiş. Pederi polis tabirinde 'Erkek arkadaşıyla bağlantısı olduğunu öğrendiğim için öldürdüm' demiş fakat bu türlü bir şey yok."

"Normalde hadiseler bu türlü saçma gelişmeseydi konuşmak istemezdim lakin yanlış biliniyor, Şeyma'nın gerisinden konuşuluyor. Birden fazla bölgede Şeyma için 'babası erkek arkadaşıyla bir mekanda yakaladı, sevgilisiyle cinsî münasebet sırasında yakaladı' diye icmaller yapılıyor. Hayatında tek bir sevgilisi olmamış arkadaşımın arkadaşından konuşuyorlar. Büyük ihtimalle altında gayrı bir sebep var, polislerin gerçek sebebi araştırmasını istiyoruz."

Ermek, Yıldız'ın üniversite imtihanına hazırlandığını ve güzel bir kısım kazanabilmek için çalıştığını anlattı:

"Üniversitede hoş bir sıhhat kısmı kazanmak istiyordu. Dershaneye gidemediği devranlar vicdan azabı çekiyordu ve 'Ailem buraya para ödüyor' diyordu."

Üst Alt