Son Konu

Ölüm Döşeğindeki İnsanların Pişman Olduğunu Söylediği 5 Şey

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
insanlarin-olum-dosegindeyken-en-cok-pisman-oldugu-5-sey-1532694176.jpg

İnsanlar; doğar, yaşar ve ölürler. Doğum ve vefatımız ortasında yaşadığımız şeyler bizi tanımlar. Yaşadığımız tüm aşklar, tüm iş gerilimleri, tüm sıhhat sıkıntıları, tüm mutluluklarımız, tüm hüzünlerimiz, tüm çıktığımız seyahatler, doğum ve vefat dediğimiz bu iki nokta ortasında bulunuyor. Şayet bu nokta ortasında istediklerimizi yapamazsak, pişmanlıkla dolu bir son yaşamış oluyoruz. Bunu yaşamamak için de hayatımızı daha evvel yanlış yaşayan bireylerden çıkarım yaparak devam ettirmeliyiz.

Avustralyalı hemşire Bronnie Ware, 8 yıl boyunca İngiltere'de palyatik bakım hemşiresi olarak çalıştı. Ölmek üzere olan hastaları rahatlatmak için son haftalarında yanında olan Ware, bu insanların hayatının son faslında nelerden pişmanlık duyduğunu not etti. Hastaları ile dertleşen Ware, daha sonrasında bu anılarını "Ölmeden evvel en çok pişman olduğumuz 5 şey" isimli kitapta bir ortaya getirdi. Bizler de bugün sizlere Ware'in blog sayfasında açıkladığı insanların ölmeden evvel pişman olduğu 5 şeyi sizlere sunacağız. Bu içerikteki pişmanlıklara bakarak, kendimize ders çıkarabiliriz.

Ölüm döşeğindeki insanların pişmanlık duyduğu 5 şey

Keşke diğerlerinin benden beklediği üzere yaşamak yerine, düşlerimi gerçekleştirmeye yürek edebilseydim.

Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

Keşke hislerimi lisana getirmeye yüreğim olsaydı.

Keşke arkadaşlarımla ilgimi sürdürseydim.

Keşke kendime daha fazla memnun olmak için müsaade verseydim.

Keşke oburlarının benden beklediği üzere yaşamak yerine, düşlerimi gerçekleştirmeye yürek edebilseydim.

45215786bda63fc952b6de9b484a5aa7b4074ef3.jpeg

Bronnie Ware’e nazaran beşerler; hayatlarının sona ermekte olduğunun farkına varıp geriye baktıklarında, hayalini kurdukları şeylerin çok büyük bir kısmını gerçekleştirmediklerini görüyor ve pişman oluyorlar.

Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

80eebf0ec230a8a32d31da98c9c69091a7d48a18.jpeg

Hemşire Ware, bilhassa erkek hastaların büyük bir kısmının, işleri sebebiyle kendilerine, ailelerine ve dostlarına gereğince vakit ayıramadıkları için pişman olduğunu belirtiyor.

Keşke hislerimi lisana getirmeye yüreğim olsaydı.

626be8ebfca1a9b90e84197192433c24d1abb1c1.jpeg

Pek çok insanın diğerleriyle bağlantılarını belli bir seviyede tutmak ismine hislerini ve hislerini bastırdığını kaydeden Ware, bastırılan hislerin insan sıhhati üzerinde son derece olumsuz etkileri olduğunu vurguladı.

Keşke arkadaşlarımla bağımı sürdürseydim.

3d1dcc4b874d7c2ce43672a6389a47b43a786894.jpeg

İnsanların kendi hayatlarına çok fazla odaklandığını ve bu yüzden de arkadaşlarıyla olan münasebetlerini yitirdiğini lakin vefat döşeğindeyken anladığını söyleyen Ware, ölmekte olan insanların en çok da eski arkadaşlarını özlediğini dile getirdi.

Keşke kendime daha fazla memnun olmak için müsaade verseydim.

a34e043407b5f822ea2b95143b0f3d2faf279480.jpeg

Çoğu insanın, mutluluğun temelinde bir 'tercih' olduğunu ölüm anı yaklaşana dek fark edemediğini belirten Bronnie Ware; insanların, yalnızca rahat yaşamak uğruna eski alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlı kaldığını söz etti.

Alışkanlıklarından vazgeçmek istemeyen, öteki bir deyişle 'değişim korkusu' yaşayan insanların, daha fazla keyifli olma bahtını kendi elleriyle yok ettiklerini söyleyen Ware; hayattaki son günlerini yaşayan hastalarının, "Keşke daha çok gülseydim" , "Keşke aptalca şeyler yapmaktan bu kadar korkmasaydım" diyerek pişmanlıklarını lisana getirdiklerini kaydetti.

Üst Alt