Son Konu

Ölüm ile İlgili Ayetler

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ölüm İle İlgili Ayetler,Ölümle ilgili ayetler,ölüm ile ilgili ayet,vefat hakkında ayet

Her insan ölümü tadıcıdır

Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ebedi kılmadık, sen ölürsün de onlar ebedi kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar? (ENBİYA34)

Allah, sizi yarattı, sonra da sizi öldürecektir İçinizden kimi de, azıcık bilgiden sonradan eşyayı önceki bildiği gibi bilmesin diye, ömrün en kötü çağına değin yaşatılır şüphesiz ki Allah fazla akıllı ve büyük kudret sahibidir (NAHL70)

Sonradan siz bunun gerisinde, muhakkak ancak öleceksiniz (MÜ'MİNUN15)

Her nefis ölümü tadacaktır Sizi bir sınav olarak musibet ve iyilikle deneyeceğiz Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz (ENBİYA35)

Sen şüphesiz öleceksin, onlar da muhakkak öleceklerdir (ZÜMER30)

Yaşatan ve öldüren Allah'tır

Öldüren de dirilten de O'dur (NECM44)

Hiç şüphesiz, göklerin ve yerin mülkü Allah'ındır O, diriltir de, öldürür de Size O'ndan diğer ne bir dost vardır, ne de bir tezgâhtar (TEVBE116)

Ondan diğer hiçbir ilâh yoktur O keza yaşatır, ayrıca öldürür O sizin de Rabbiniz, sizden önceki babalarınızın da Rabbidir (DUHAN8)

Aranızda ölümü takdir eden biziz ve bizim önümüze geçilmez (VAKİ'A60)

İnsan ne değin ölümden korunmaya çalışsada kaçış yoktur

Her nerede olursanız olun ölüm size yetişir, son derece sağlam kaleler içinde de bulunsanız tekrar kurtulamazsınız Onlara bir iyilik erişirse Bu, Allahtandırderler, bir kötülüğe uğrarlarsa, Bu, senin yüzündendirderler Ey Muhammed! De ancak: Hepsi Allah'tandırBu topluma ne oluyor ki, hiç laf anlamaya yanaşmıyorlar? (NİSA78)

şüphesiz ki, kıyamet saatinin bilgisi Allah yanındadır Yağmuru O yağdırır, rahimlerde ne varsa (erkek veya dişi oluşunu, renk ve özelliklerini) O bilir Hiçbir kimse yarın ne kazanacağını bilmez Hiçbir kimse hangi yerde öleceğini de bilemez hiç kuşkusuz Allah her şeyi hakkıyla bilir, her şeyden haberdardır (LOKMAN34)

De fakat: Sizin kendisinden kaçtığınız vefat, belirli sizi bulacaktır Daha Sonra görünmeyeni ve görüneni bilene döndürüleceksiniz O size (bütün) yaptıklarınızı haber verecektir (CUM'A8)

De ancak: Eğer ölümden ya da öldürülmekten kaçıyorsanız, kaçmak size katiyen üstünlük vermez Vereceğini var saydığınız takdirde de ama böylece az faydalandırılırsınız(AHZAB16)

İman edenler müslüman olarak ölmeyi isterler

Ey Rabbim! Sen bana dünya mülkünden nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin Ey gökleri ve yeri yoktan var eden Rabbim! Benim velim sensin, benim canımı müslüman olarak al ve beni salih kulların arasına kat!(YUSUF101)

De ki: Benim namazım, ibadetim, hayatım ve ölümüm daima âlemlerin Rabbi Allah içindir (EN'AM162)

Senin bize kızman da sırf Rabbimizin âyetleri gelince onlara iman etmemizden dolayıdır Ey Rabbimiz! Üzerimize dayanıklılık yağdır ve canımızı müslüman olarak alderler (A'RAF126)

İnkarcıların öleceklerini anladıkları zaman ettikleri tövbe kabul olmaz

Yahut günah işleyip de kendisine ölüm gelince: İşte ben şu anda tevbe ettimdiyen kimselerin tevbesi kabul edilmez Kâfir olarak ölenlerin de tevbeleri kabul edilmez İşte bunlara ahirette can yakıcı bir cefa hazırlamışızdır (NİSA18)

Allah kafir olarak ölenleri azaplandıracaktır

Belirli oysa inkâr edenler ve kâfir oldukları halde de ölenler, yeryüzü dolusu altın fidye verseler bile hiç birisinden asla kabul edilmeyecektir İşte dayanılmaz azab onlar içindir Onların hiçbir yardımcıları da yoktur (ALİ İMRAN91)

Ölümden sonradan dirilme için Allah doğadan örnekler vermektedir

Rahmetinin önünde müjdeci olarak rüzgarları gönderen O'dur O rüzgarlar, yağmur yüklü bulutları yüklenince, onu verimsiz bir memlekete gönderir, sonra onunla yağmur yağdırır ve onunla her değişiklik ürünü yetiştiririz İşte Biz, ölüleri de böyle diriltiriz Gerekir ancak düşünür, ibret alırsınız (A'RAF57)

O, ölüden diri çıkarır, diriden ölü çıkarır ve toprağa ölümünden sonradan yaşam verir Sizler de işte böylece çıkarılacaksınız (RUM19)

Rüzgârları gönderip bir bulut kaldıran da Allah'tır Derken biz o (bulutu) ölmüş bir beldeye sevketmişizdir Bu Nedenle yeryüzüne ölmünden sonradan onunla yaşam veririz İşte o dirilme de böyledir (FATIR9)

Gece ile gündüzün değişmesinde ve Allah'ın gökten bir rızık sebebi olan yağmuru indirip de onunla yeryüzünü ölümünden daha sonra diriltmesinde ve rüzgârları yönlendirmesinde aklını kullanan bir kalabalık için nice deliller vardır (CASİYE5)

hiç kuşkusuz taneleri ve çekirdekleri yaran Allah'tır O, ölüden diriyi çıkarır, diriden de ölüyü çıkaran O'dur İşte Allah budur O halde nasıl yüz çevirirsiniz? (EN'AM95)

Ayrıca bir delildir onlara ölü toprak Biz ona yaşam verdik ve ondan taneler çıkardık da ondan yiyip duruyorlar (YASİN33)

Biliniz ama Allah yer yüzünü ölümünden sonra diriltir Ola Ki aklınızı kullanırsınız diye size âyetleri açıkladık (HADİD17)

Ey ahali ! Eğer öldükten daha sonra dirilmekten şüphede iseniz, (bilin fakat) ne olduğunuzu size anlatmak için şüphesiz biz sizi topraktan, daha sonra nutfeden (spermadan) sonradan bir alekadan (embriodan) sonradan yapısı belli belirsiz bir et parçasından yaratmışızdır Dilediğimizi belirli bir süreye dek rahimlerde tutarız Sonra sizi bir çocuk olarak çıkartırız, sonradan sizi, olgunluk çağına erişmeniz için bırakırız aynı zamanda kiminiz öldürülür, kiminiz de önceki bilgisinden daha sonra, hiçbir şey bilmemek üzere, ömrünün en kötü zamanına ulaştırılır üstelik yeryüzünü görürsün fakat kupkurudur; lakin biz onun üstüne su indirdiğimiz süre, harekete geçer, kabarır ve her hoş çiftten ur bitirir(HAC5)

Allah gökten bir su indirdi ve onunla yeryüzüne ölümünden sonradan hayat verdi hiç kuşkusuz bunda dinleyen bir insanlar için büyük bir ibret vardır (NAHL65)

Kuşkusuz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelişinde, insanlara yarar şeylerle denizde akıp giden gemide, Allah'ın yukarıdan bir su indirip de onunla yeri ölümünden sonra diriltmesinde, diriltip de üzerinde deprenen hayvanları yaymasında, rüzgarları değiştirmesinde, gök ile yer aralarında emre hazır olan bulutta kuşkusuz zeki olan bir topluluk için muhakkak Allah'ın birliğine deliller vardır (BAKARA164)

Şu Anda bak Allah'ın rahmetinin eserlerine! yeryüzünü ölümünden sonra nasıl diriltiyor? Şüphe değil ancak O, mutlaka ölüleri diriltir O her şeye kâdirdir (RUM50)

*

Üst Alt