Son Konu

Onu duşunmeden bir saatin gecmiş

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnceden inceye bir yağmur yağıyor Hani şu ahmak ıslatan cinsinden Şemsiyem yok, yani ismine yakışır bir şekilde beni ıslatıyor Karşılıksız bir aşk icin bu kadar acı cekene Ahmakdenmez de ne denir?
Kaldır başını aslanım, dik yuru
Gul bakayım, nedir bu halin
Bir ağlamadığın kaldı

Bir gun bakacaksın ki
Onu duşunmeden bir saatin gecmiş
Şaşıracaksın Başka bir gun
Birisi adını anacak yanında
“Hic yabancı gelmiyor, kimdi o? “
diyeceksin, sonra hatırlayacaksın
O'nu ve bu gunleri
Kimse sebebini sormasın diye
Gizlice guleceksin
Acı cekiyorum, gun gelir unuturum Mantığım unutacağımı soyluyor ama yureğim ezim ezim eziliyor, sanki dunyanın sonu geldi Boyle uzulup duracağıma bir guzel ağlayım, belki rahatlarım diyorum Yağmurda ağladığım da fark edilmez Ustelik sokakta kimse yok
Ağlayamıyorum gururum engel oluyor, Neymiş efendim erkekler ağlamaz Oyalanacak bir şeyler duşunuyorum, elime anahtarlığımı aldım; tespih gibi ceviriyorum Dudağımda bir ıslık, ıslığıma huzunlu bir şarkı dolandı Neşeli bir melodi bulayım dedim, sonra vazgectim Cunku uzulup boşalmak, ferahlamak istiyorum, unutmak istiyorum
Vakit akşam, yağmurun sesiyle ayak seslerim birbirine karışıyor Ankara caddeleri camurlu, sokaklar boş Yalnız bir kac saniye once gecen araba haric Zaten o araba da ustume su sıcratmaktan başka işe yaramadı Camur sıcratmasına aldırmadım bile Boş sokaklarda ıslanarak bir sure daha yurudum Artık yeterince ıslandım, yeterince ferahladım, evime bekar evime donmeliyim Ana caddelere doğru yoneldim
O'nu hic tanımadım, o bana hic acı cektirmedi, hatırladıklarım bir filmden aklımda kalanlar Evet, evet, unutmalıyım onu
Otobus durağına vardım, yolda insanlar koşuşturuyordu ama durakta sadece bir genc kız vardı Islak giysilerimden utandım, ondan olabildiğince uzak bir koşede durdum İcimden soylediğim şarkılar, yavaş yavaş neşeli olmaya başlıyordu ki, kızın ağladığını fark ettim, uzuldum ama guldum Nasıl tarif etsem, hani buruk guluşderler ya işte oyle Kendi kendime Al başına, bir gariban aşık daha dedim Aldırmayım dedim ama olmuyor, yanına yanaştım Guzeldi, yaşı da benden birkac yaş kucuk gorunuyordu Yanına yanaştığımı fark edince ağlamsını gizlemeye calıştı
Merhaba
Nasıl biri olduğumu anlamak icin yuzume baktı, tereddutle konuştu;
Merhaba
Gulumseyerek konuştum;
Siz şanslıymışsınız
Nicin?
Baksanıza yağmur benim her tarafımı ıslattı, sizin sadece gozlerinizi ıslatmış
Gozlerini kurularken gulumsemeye calıştı;
Gercekten fena ıslanmışsınız
Biraz yurudum yağmurda
Cok mu seviyorsunuz yağmurda yurumeyi?
Severim ama bu kadar ıslanacak kadar değil
Oyleyse niye?
Bir gonul yarası aldım da
Kendisine yakın biri, derdine bir ortak bulduğuna sevindiği belli oluyordu
Ya sizin gozlerinizdeki yağmur niye?
Bende de bir gonul yarası var
Karanlıklar, guneş cıkana kadar hukum surer
Benim karanlığım gecici değil, guneşsiz Cunku; ayrıldık
Anlatmak ister misin? İyi bir dinleyiciyimdir
Bir an durdu, sonra;
İsterim ama sen de anlatacaksan
Once sen anlat, şu anda senin daha cok ihtiyacın var konuşmaya
O anlatmaya başladığı sırada otobus geldi, binmeyeceğimizi anlayınca gecip gitti Yağmur kesilmişti Cadde boyunca beraber yurumeye başladık
O anlatmaya başladığı sırada otobus geldi, binmeyeceğimizi anlayınca gecip gitti Yağmur kesilmişti Cadde boyunca beraber yurumeye başladık
Gecen yıl beni takip etmeye başladı Efendi davranıyordu, yanıma gelip rahatsız etmiyordu Sanki sadece dikkatimi cekmek istiyordu Bunu da başardı, yakışıklıydı Neyse bir gun yanıma geldi, mahcup bir ifadeyle tanışmak istediğini soyledi Ayakustu biraz konuştuk Beni beğendiğini, bir suredir takip ettiğini soyledi İyi birine benzediğine kara verip az bir nazlanmadan sonra arkadaşlık teklifini kabul ettim Birkac gun sonra pastanede buluşup konuştuk Bir sure bu tur buluşmalar, konuşmalar devam etti, sonunda ilanı aşk ve evlilik teklifi Tabi evliliği hemen istemiyordu, bitirmesi gereken işleri varmış onları halledince ailelerimize konuyu acacakmış Normal karşıladım, kabul ettim ama yine de daima olculu davrandım, bazı işadamlarının bu tur vaatlerle genc kızları kandırdığını bildiğimden İş adamı olduğunu soylemiş miydim? Uc arkadaşıyla kucuk bir ticari ortaklıkları vardı Neyse ilişkimizde daima olculu davranınca bana karşı gittikce soğuk davranmaya başladı Evlilikten soz edince de hep acele etmememi, sabırlı olmamı oğutluyordu
Sonunda bir gun onu başka bir kızla gordum Bu gunku buluşmamızda gorduğumu soyledim, once inkar etti, ben ustune gidince itiraf etti; Tamam tamam, bir kız var, seni istemiyorum artık Bıktım senin nazlarından dedi Ağlayarak kactım Cok uzulmuştum ama yine de şukrediyorum onun gercek yuzunu evlenmeden gorduğume
Teselli edici bir şeyler soylemek istedim O'da bunu bekliyordu ama aklıma bir şey gelmiyor Dostca elini tuttum;
Fakat bu olay sayesinde birer arkadaş, dost bulmuş olduk
Elimi samimiyetle sıktı;
Haklısın Şey
Umit
Mehtap
Vakit epey gec olmuş, hava da serinlemişti Hafifce titrediğini fark ettim, anlaşılan uşumuş
Uşumemen icin ceketimi vereceğim ama ıslak
Duşunduğun icin sağol
Gizlemeye calışıyorum ama ıslak elbiselerle ondan daha fazla uşuyorum Titremeye başladım
Vakit cok gec oldu, seni evine bırakayım
Senin hikayeni dinlemedim
Bu gunluk bu kadar yeter, bende başka zaman anlatırım
Sen titriyorsun
Hayır, dans ediyorum
Ne dansı?
Zaturree dansı
Gidelim hasta olacaksın Şey Evime bırakmana gerek yok Bir daha goruşecek miyiz?
Tabi arkadaş değil miyiz?
Arkadaşız Hımm adreslerimizi, telefonlarımızı birbirimize verelim
İyi olur Bende telefon yok ama seninkini alayım Ailenle mi kalıyorsun?
Evet, ya sen?
Tek başımayım
Ooo bu kotu haber, evin şimdi buz gibidir, iyice hastalanırsın Bize gelsene
Sanırım ailen uygun karşılamaz
Merak etme ben bir şeyler soylerim
Ne gibi?
Ne bileyim Beni bir arabanın altında kalmaktan kurtarırken camura duştu derim
Vay be ben neymişim!
Durağa doğru yurumeye başladık
Ailen kalabalık mı?
Annem, babam, buyukbabam, bir erkek kardeşim ve bir kız kardeşim
Kulağına eğildim;
Erkek kardeşin iri yarı mı?
Yoook canııım, iki metre doksan santim filan
Şoyle bir doğruldum, olduğumdan uzun gorunmek icin ayakuclarımda yukseldim;
Hani nerdeyse benim kadar varmış
Tatlı bir sohbet icinde yururken tekrar yağmur başladı Otobus durağına da gelmiştik Şansımızdan cok gecmeden otobus geldi Şoforun şaşkın bakışları altında, ıslak elbiselerimle otobuse bindim Sessiz bir otobus yoğculuğundan sonra mahallerinde indik
Evlerine doğru yururken hala ailesinin beni nasıl karşılayacağını duşunup endişeleniyordum Geldiğime coktan pişman oldum Mehtap benim huzursuzluğumu fark etti;
Yolda soylediğim şaka değildi, gercekten aileme beni arabanın altında kalmaktan kurtardığını soyleyeceğim, seni iyi karşılarlar
ev durağa oldukca yakındı mehtap ışıkları gosterdi işaret ettiği yerde yolun alt tarafında kalmış bir ev gorunuyordu tek katlı bir iki merenle evin kapısına indik kapı acıldığında karşımda kırmızı yanaklı kara kocaman gozlu bir hanım duruyordu mehtap tanıştırdı annem buda kahraman umit gerci annesinin onu duyacak hali yoktu beni baştan aşağıya acıyan gozlerle izliyordu demekki o kadar kotu durumdaydım iceri girdik holun daha doğrusu kucuk ufak salonun sağındaki aralıktansızan ışığa başımı cevirdiğimde mutfak olduğu anlaşılan yer duruyordu biz karşımızdaki iki kapıdan birini acarak kuzineyle ısıtılan odaya girdik burda buyukanne dev kardeş sekiz yaşlarında sanırım ve kucucuk bir bebek duruyordu bana bir havlu verdiler ve lavaboyu tarif ettiler biraz once giriş yaptığımız yerin solunda bulunan camlar dışarı bakmıyormuş tuvalete bu camlardan atlayarak yani pencereden gecerek gidiliyormuş evet oğrenciydim ama ilk defa bir gecekonduya giriyordum ve ilk defa boyle sıcak boyle icten bir hava soluyordum cunku evin buyukannesi bile hergun ben oradaymışım torunuymuşum gibi yavrum ekmek almasaydınız ben size en sevdiğiniz hamurdan yaptım yufka ekmekleri oysaki zaten almamıştıkki yemekten kısa sure sonra bir ağırlık coktu bana yanda ki odayı verdiler ve khepsi birarada yemekte yediğimiz odada uyudular yatağım yere serilmiş doşek ve bembeyaz dantel işli carşaflarla ortuluydu uykuya cabukmu daldım bilmiyorum ama aaaifli daldığımdan emindim

Üst Alt