Son Konu

Ooblets, Epic Store’a Özel Oyunlar Kervanına Katıldı, Yapımcısı Sebebini Açıkladı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Pokemon, Stardew Valley ve Animal Crossing üzere oyunlardan esintiler taşıyan sevimli mi sevimli bağımsız imalat Ooblets de Epic Games Store’a hususî oyunlar arasındaki mekanını almış bulunuyor sevgili Oyungezerler. ‘We did the thing’ başlığıyla paylaştıkları duyuruda, oyunun PC versiyonunun Epic Store’a şahsi olarak satışa sunulması konusunda itilafa vardıklarını ilan ediyorlar.

Oyunun dizayncısı ve muharriri Ben Wasser, bu türlü bir karar aldıklarını zira Epic’in minimum satış garantisi verdiğini söylüyor. Wasser; “Bu mutabakat, belirsizlik nedeniyle üzerimizde oluşan baskıyı omuzlarımızdan almış oldu. Bundan sonra ne olursa olsun, oyunun satışlarda çuvallaması üzere bir kaygımız olmayacak. Artık yalnızca oyunu yapmaya odaklanabileceğiz. Bizlere sağladıkları mali destek ile daha çokça yardım alabilecek, daha çokça kaynakla çalışma imkanı bulabilecek ve oyun severler için daha beğenilen içerikler geliştirebileceğiz” diyor.

Ooblets_Epic.jpg

Bu desteğin akabinde geliştirme sürecinin de sürat kazanması öngörülüyor. Şu ana kadar oyun Rebecca Cordingley tarafından kodlanıyor, sanat dizaynları ve arayüz çalışmaları da yeniden büyük nispette Cordingley tarafından yürütülüyordu. Artık bu mevzuda daha ziyade destek alması ve geliştirme sürecinin sürat kazanması mümkün olabilecek. Doğal bir yandan da üzerlerindeki mali baskıyı attıkları için takvimi esnetme imkanları laf konusu :)

Wasser, Epic Games ile yapılan mutabakatların umumide olumsuz karşılandığının farkında olduğunu lakin Ooblets topluluğunun umumisi için bir derdin laf konusu olmayacağını düşündüğünü söylüyor: “Ben de hem Steam hem de EGS kullanıcısıyım. EGS kullanmak, bu platformda oyun satın almak ve oynamak konusunda şahsî bir problemim yok. Gelgelelim özellikler açısından hala eksik olan şeyler var, bu da yazılım geliştirme sürecinin doğal bir modülü. Bu cins şeyleri düzgün bir halde geliştirmek kişilerin düşündüğünden daha uzun sürüyor ve hiç kimse piyasaya kusursuz bir yazılım ile çıkmıyor. Steam de piyasaya birinci çıktığında misal bir durumdaydı ve Epic için de geliştirme süreci bu biçimde devam ediyor”

Konsollar yahut Netflix üzere abonelik sistemlerinin bilakis, Epic tatbikini kullanmanın oyunculara ek bir külfet getirmediğinin de altını çizmiş Wasser. Oyuncuların, oyun istedikleri platformda çıkmadığı için geliştiricileri oyunu korsan olarak oynamakla tehdit etmelerinin de rahatsız edici olduğunu belirterek bu stil kişilerin ona nazaran ehliyetli olgunluğa erişmeyen, toksik oyuncular olduğunu söz etmiş.

Ooblets’in PC versiyonunun ‘uzun bir süre’ Epic’e kişisel olarak satılacağı belirtilirken, çıkış tarihi ile ilgili rastgele bir malumat paylaşılmamış. Umuyorum daha ziyade bekletmezler.

Üst Alt