Son Konu

organik tarımın insan sağlığı acısından onemi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6,413
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
organik tarımın insan sağlığı acısından onemi

Organik tarımın insanlar icin onemi
Neden Organik Tarım?

Giderek artan nufusa orantılı olarak yaşadığımız cevre ve yediğimiz urunlere dikkat etmek gerektiği gibi hassas konular tartışılmaya başladı Turkiye ’de Orneğin organik tarım ile ilk once yediklerimizin onlemini almalıyız Neden olarak;

Gelecek nesilleri korumak,

Kimyasalların insanlar, cevre ve hayvanlar uzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak,

Toprak verimliliğini ekolojik koşulları goz onune alarak doğal yollarla uzun donem icin sağlamak,

Toprak ve genetik kaynak erozyonunu onlemek,

Su miktar ve kalitesini korumak,

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve enerji tasarrufu yapmak,

Uretici ve tarımsal işletmelerde calışan insanların sağlığını korumak,

Kucuk ciftcilerin guvenliğini uretim dongusu veya gelir duzeylerini arttırarak sağlamak,

Ekonomiyi desteklemek,

Sağlıklı ve besin kalitesi yuksek urun elde etmek Organik Tarımın İlkeleri
Ekolojik tarımda farklı bitkisel ve hayvansal urunler icin farklı uretim yontemleri mevcut olup bunların ortak ilkeleri şunlardır

1 Ekolojik uretim yapan tarım işletmelerinde doğal kokenli hammaddeler kullanılarak uretim yapılmalıdır

2 Ham maddelerin ve diğer işletme girdilerinin cevreyi tehdit eden her turlu etkisi azaltılmalı veya bunlardan tamamen kacınılmalıdır Mesela organik tarımda kullanılacak fidetohum, fidan vs ilacsız olmalıdır

3 Toprağın işletilmesi ve icindeki canlı faaliyetin devamı icin nobetleşe ekim ve organik gubreleme yapılmalıdır Bunun icin ciftlik gubresi ve organik atıklardan oluşan kompost ve yeşil gubre kullanılmalıdır Ayrıca uygun toprak işleme aletleri kullanılmalı, gereğinden fazla sayıda toprak işlemeden kacınılmalıdır

4 Ekolojik ortama uygun dengeli karışımlar yapılarak nobetleşe ekimde baklagillere ağırlık verilmelidir

5 Bitki tur ve ceşitlerinin seciminde uretim yapılacak yerin ekolojik koşulları goz onunde bulundurmalı bu koşullara uygun dayanıklı, tohum, fidan ve hayvan kullanılmalıdır

6 Zararlılarla mucadelede biyolojik yontemlere başvurulmalıdır

7 Hayvansal uretimde ise ağıl ve ahırların usluna uygun olması, beslenme ihtiyacının mumkun olduğu olcude işletmeden karşılanması yemlere kimyasal maddeler (antibiyotikler, kilo artırıcı katkı maddeleri vs) katılmaması gerekir

8 Yetiştiricilikte yem ihtiyacının karşılanmasında 1 ha alan icin 1 buyukbaş hayvan duşunulmelidir

9 Ekolojik tarımda yeter miktarda ve yuksek kalitede gıda uretmek, maksimum verimden once gelmelidir

10 Enerji kaynağı olarak guneş enerjisi ve ruzgar enerjisi gibi doğal enerji kaynakları olabildiğince tercih edilmelidir

11 Ekolojik tarım işletmelerinin kazancları, imkanları ureticiyi ve calışanlarını tatmin etmelidir

12 Sentetik kimyasal gubreler ve sentetik ilaclar, depoda kuruyuculuğu artıran ve hasattan sonra olgunlaşmayı teşvik eden sentetik kimyasal maddeler, bitki ve hayvan yetiştirmede kullanılan hormonlar ve buyume duzenleyici maddelerin ekolojik tarımda kullanımı yasaktır

13 Ekolojik tarım sentetik ve kimyasalların kullanımını yasakladığından ciftlik gubresi, kanatlı gubresi, ciftlik ve sıvı atıkları, saman, torf, mantar uretim artığı, organik ev artıkları kompostu, hayvansal atıkların işlenmiş urunleri, deniz yosunları ve yosun urunleri, talaş, ağac kabuğu, odun artıkları, tabii fosfat kayaları gubre olarak kullanılabilir Bitki koruma acısından ise izin verilen birtakım ilacların yanında kukurt, bordo bulamacı, Arap sabunu kullanılabilir

Üst Alt