Son Konu

Organlarımı bağışlamak için ne yapmalıyım?

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Organ Bağışı

İleri yürek, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda dinç bir hayat sadece organ nakli ile mümkündür Bugün ülkemizde böbrek bekleyen 17 18 bin hasta vardır Diyaliz bu hastalarda asistan bir tedavi şeklidir oysa kalp, karaciğer hastalarının diyaliz gibi bir tezgâhtar çare olanakları da yoktur Beyin ölümü gerçekleşmiş hastalar böbrek, yürek, karaciğer gibi organlarını bağışlayarak diğer hastalara yaşam verebilirler Ülkemizde organ bağışları hemen şimdi istenilen seviyeye ulaşamamıştır bu nedenle organ bağışının yaygınlaşması gereklidir Ben organlarımı bağışlayalı 18 yıl oldu Beyin ölümü gerçekleşmiş hastalarda adından da anlaşılabileceği gibi beyin fonksiyonları en ince ayrıntısına kadar ve geri dönmeyecek biçimde kaybolmuştur Yani bu kişilerin bilinci yerinde değildir ve ama solunum makinesi desteği ile yaşamlarının sürmesi mümkündür Kişilerin ben gerçekte ölmeden organlarımı alırlar korkusu yersizdir çünkü beyin ölümüne karar verecek takım ile organ naklini yapacak ekip bambaşka doktorlardan oluşur

Organ bağışı benim tıbbi bakımımı etkiler mi?
Hayır Organ bağışlayan kişinin organlarının kullanılması ancak o kişiye tıbben yapılacak tüm tedaviler uygulandıktan sonradan gündeme gelir

Organ bağışı dini inançlara tutarsız mıdır?
Kesinlikle hayır İslam dini de dahil almak üzere tüm büyük dinlerde organ bağışına aykırı bir durum yoktur Hem bütün büyük dinler organ ticaretini lanetlemektedir

Organlarımı affetmek için ne yapmalıyım?

Bir organ bağış kartı alıp yanınızda taşımanız yeterlidir Organ bağış kartlarını hastanelerden tedarik edebilirsiniz Kart temini konusunda daha detaylı bilgi için Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği ( 0 212 635 85 85 ) temasa geçebilirsiniz Organlarını bağışlayan bir kişinin bu durumdan ailesini önceden haberdar etmesinde fayda vardır

18 ya da üzerinde bir yaşta olup zeka olarak dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Müdürlükleri veya hastanelere başvurarak, umulmadık ölümleri halinde organlarını bağışladığına dair bir belgeyi iki şahit önünde doldurup, doku ve organ bağış belgesi alabilir Keza organ bağışınızı yakınlarınıza da bildirmenizi öğüt ediyoruz Cebinizden kart bile çıksa, yakınlarınızın o acılı anda böyle bir şeye karşısında çıkarsa, biz organları alamayız Ölüm edenin henüz bilinçliyken organ bağışına yönelik olumlu bir açıklaması

Ben sadece böbreklerimi affetmek, öteki organlarımı bağışlamamak istiyorum, ne yapmalıyım?
Bağış kartında bunu belirtmeniz yeterlidir

Organlarımı bağışlamıştım, vazgeçebilir miyim?
Evet Bu iş yanınızda taşıdığınız bağış kartını yırtıp atmanız yeterlidir

Organ bağışı için yaş sınırı var mıdır?
Hayır Beyin ölümü gerçekleşmiş 18 yaşından küçüklerin organlarının kullanılması için ebeveynleri izin vermelidir

Bağışladığım organlarım para ile bir başkasına satılabilir mi?
Hayır Türkiye ’de bugüne kadar böyle bir olay olmamıştır ve olamaz Medyaya yansıyan organ ticareti haberleri tek böbreklerini para ile satan insanları anlatmaktadır

ORGAN NAKLİNİN ŞU ANKİ DURUMU NEDİR ?
Günümüzde göz, böbrek, karaciğer, yürek, pankreas, kemik iliği, kalp akciğer, kemik ve ince barsak en fazla nakledilen organlardır Bu nakillerde organlar neredeyse her zaman ölülerden yada 1 derecedeki akrabalardan sağlanmaktadır Örneğin kalp hastalığından ölmüş bir kişinin sağlam kornea ve böbrekleri alınıp, görmeyen insanlara yada böbrek hastalarına nakledilmektedir

Seçme Parça *

Üst Alt