Son Konu

Orman Genel Müdürü: 144 Orman Yangınının 134'ü Kontrol Altına Alındı

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c6a4260814d2728a74223fbe630a072bf57bec28.jpg

Türkiye'de orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 6 günde Türkiye'nin farklı vilayetlerinde çıkan toplam 144 orman yangınının 134'ünün denetim altına alındığını, 5 vilayette devam eden 10 yangın için çabaların sürdüğünü bildirdi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yaptığı yazılı açıklamada, tüm yangın takımlarıyla son ateş sönene kadar çabaya devam edeceklerini vurguladı.

Pek çok noktada birebir anda başlayan ve şimdi denetim altına alınmayan Antalya Manavgat ve Marmaris yangınlarında maalesef can ve mal kayıpları yaşandığını belirten Karacabey, "Antalya'da 2, Muğla'da 5, Adana, Isparta'da ve Denizli'de birer olmak üzere, devam eden 10 orman yangını için toplam 16 su atan, 9 İHA, 45 helikopter, 6 idare helikopteri olmak üzere toplam 51 helikopter, 1 insansız helikopter, 805 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinesi ve 5 bin 200 çalışanımız vazife yapıyor" bilgisini verdi.

"Özellikle rüzgar gayretimizi zorlaştırıyor"

Karacabey, yangınlara karşı verdikleri çabada Orman Teşkilatı olarak iki işçisi şehit vermenin büyük ıstırabını yaşadıklarını belirterek, yangınlardan etkilenerek hayatlarını yitiren 5 vatandaşı da kaybetmenin hüznü içerisinde olduklarını kaydetti.

Kuvvetli kurallara karşın havadan ve karadan çabayı var güçleriyle sürdürdüklerine dikkati çeken Karacabey, "Özellikle rüzgar uğraşımızı zorlaştırıyor. 6 günde 144 yangın çıktı, 134'ü denetim altında. 5 vilayette devam eden 10 yangını ise denetim altına alma çalışmaları da süratle sürüyor. Ayrıyeten 6 gün içerisinde 86 kırsal alan yangınına da müdahale ettik" ifadesini kullandı.

'Yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı'

Karacabey, ayrıyeten, bilhassa toplumsal medyada çok fazla spekülatif bilginin dolaştığına işaret ederek, herkesi resmi kaynaklardan bilgi almaya ve gayrete takviye olmaya davet etti.

Yangından etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için devletin tüm imkanlarının seferber edileceğini vurgulayan Karacabey, şunları kaydetti:

"Biz, her vakit olduğu üzere yangın sonrası alanın temizlenmesi, rehabilitasyonu ve tekrar ağaçlandırılması için çalışmaya devam edeceğiz. Lakin burada vatandaşlarımıza da büyük bir sorumluluk düşüyor. İstatistiklerle bilindiği üzere yangınların yüzde 90'ı insan kaynaklı sebeplerden çıkıyor. Ormanları korumak vatanı korumaktır. Yeşil vatana sahip çıkmak için herkes hassasiyet göstermelidir."

Hayatını kaybeden şehitlere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabır temennisinde bulunan Karacabey, "Yangından etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, takviyelerini esirgemeyen tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Üst Alt