Son Konu

Otomotiv devi Türkiye'de üretimi durdurdu!

bilgisayarci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
toyota-uretim-aa-1655915-b0K8_cover.jpg

Bir müddettir Toyota fabrikasında tedarik zinciri ve çip zorlukları nedeniyle üretime orta verileceğine dair tezler vardı. Japon araba üreticisi, 18 Temmuz 2022 tarihine kadar üretime orta verdiğini duyurdu.

Otomotiv devi Türkiye'de üretimi durdurdu!

Toyota, çip krizi nedeniyle Adapazarı'ndaki fabrikasında üretimi durdurdu. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş'den mevzu ile ilgili açıklama yapılan açıklamada; “Üretim üzerindeki etkiyi en aza indirmek için ihtimamla çalışıyor ve araçları müşterilerimize mümkün olan en kısa müddette ulaştırmak için ağır uğraş gösteriyoruz” sözlerine yer verildi. Bayram tatilinin de sürece eklenmesi ile 4-18 Temmuz tarihleri ortasında fabrikada üretime orta verilecek.

Daha evvel pek çok araba üreticisinin çip krizi nedeni ile üretime orta verdiği biliniyor. Toyota'nın üretime orta verme sebebi de benzeri durumdan kaynaklı. Argümana nazaran şirket, tedarik zinciri ve yarı iletken (çip) zorlukları nedeni ile yaşanan zahmetlere daha fazla direnemeyeceği için durdurma kararı aldı.

thumbs-b-c-7a1347574f09c831bec5c209-6Ckm.jpg

Sakarya'daki Toyota fabrikası

Toyota'nın Sakarya fabrikasında gerçekleştirilen üretimin büyük bir kısmı, dünyada 150’yi aşkın ülkeye ihraç edilmektedir. Toyota Türkiye paylarının %90’ı Toyota Motor Europe NV/SA (TME) şirketine, %10’u ise Mitsui & Co., Ltd. şirketine aittir.

Toyota Türkiye Toplamda 2,12 Milyar Euro’luk bir yatırıma sahip olmakla birlikte, 5.000’in üzerinde kişiyi istihdam sağlamaktadır. Ayrıyeten Toyota Türkiye günümüzde, yıllık 280.000 adetlik üretim kapasitesi ile Toyota’nın Avrupa’daki en yüksek hacimli fabrikası olarak üretim gerçekleştirmektedir.

Üst Alt