Son Konu

Ozdemir Asaf Kimdir Calışma Hayatı ve Edebi Kişiliği

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ozdemir Asaf

Doğum 11 Haziran 1923Ankara
Olumu 28 Ocak 1981İstanbul
Meslek Şair
Ozdemir Asaf; Turk, Cumhuriyet donemi şairlerindendir Gazetelerde ceviriler yaparak calıştı Bir basımevi kurdu ve bu catı altında Yuvarlak Masa Yayınları'nı kurarak kitap yayımlamaya başladı

HAYATI
AİLE, EĞİTİM VE CALIŞMA HAYATI

Asıl adı Halit Ozdemir Arun ’dur Ankara doğumlu şairimizin babası Mehmet Asaf ’tır Babasının vefat ettiği yıl Galatasaray Lisesinde eğitime başlar 1941 yılında 11 sınıftayken bir sınava girerek Kabataş Erkek Lisesi'nde eğitimine devam eder ve bir yıl sonra mezun olur Mezun olduktan sonra hukuk ve iktisat fakultelerinde 3 yıl eğitim alır Daha sonra 1 yılda gazetecilik eğitimi alır Bu zaman zarfında Tanin ve Zaman gazetelerinde calışır ve ceviriler yaparİlk yazıları Serveti Funun ve Uyanış dergilerinde cıkar 1951 yılında yayıncılık hayatına atılır, Sanat Basımevi'ni kurar Kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları ile yayınlamaya başlar Ozdemir Asaf ,28 Ocak 1981'de hayata veda eder Ozdemir Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gun, Olgun ve Etkin adında uc oğlu vardır

Kızı Seda okulda yaşadığı bir anısında:

‘ ’İlkokul yıllarında iken hocamızın şiir bilenler parmak kaldırsınlar demesine karşılık bende dahil uc ya da dort kişi parmak kaldırmıştık Herkes sırayla tahtaya cıkarak şiirlerini okudu Bunlar arasında anne ya da oğretmenlerle alakalı şiirler varken sıra bana geldiğinde icimdeki sevincle kendimi tahtaya attım ve okumaya başladığım şiir karşısında herkes bir sessizlik icinde bana baktı

Şiir ise;

Olebilirim genc yaşımda,

En guzel şiirlerimi soylemeden goturebilirim

Şimdi kavak yelleri esiyorken başımda,

Sevgilim,

Seni bir akşamustu duşundurebilirim…

Okuduğum şiirin ardından oluşan sessizliği oğretmenimin bu şiiri nerden ezberledin ve kimin şiiri demesiyle bozuldu Bense şiirin babamın olduğu soyledim ve oğretmenimin bana babamın yarın okula gelsin demesinden sonra yerime oturdum

Babamın Ozdemir Asaf olduğu oğrenmem icin ilk kitabının basılması gerektiği anlayamamıştım ’ ’ der

EDEBİ HAYATI

İkilik ve dortlukler halinde şiirler yazmıştır Konuları arasında genelde insan ilişkilerini işlemiştir Duygu ve duşunce yanında şiirlerinde alay ve taşlamada gorulebilir Cok kullandığı sevgi, ayrılık, olum temaları son donemde yerini giderek kacış ve tedirginlik duygusuna donuşmuştur Yuvarlağın koşeleri kitabında şiirin ve yazarın işlevi konusundaki goruşlerini dile getirir Batı şiiri ve geleneksel Turk şiirinden yararlanıp verdiği sentez sanatı zenginleştirip geliştirmiştir

Üst Alt