Son Konu

özel eğitim kurulunun görevleri nelerdir

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
özel eğitim kurulunun görevleri nelerdir

BİRİNCİ BIRIM

Kasıt, Kapsam, Yardım ve Tanımlar
Gaye
MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, Türk Millî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda, genel ve mesleki eğitim görme haklarından yararlanabilmelerini sağlamaya karşın usul ve esasları düzenlemektir
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Mevzuat; özel eğitime ihtiyacı olan bireyler ile onlara aracısız ya da dolaylı olarak sunulacak eğitimöğretim hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili hükümleri kapsar
Yardım
MADDE 3 – (1) Bu Mevzuat; 1461973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Esas Kanununun 62 nci maddesi, 172005 tarihli ve 5378 sayılı Özürlüler ve Bir Takım Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 16 ncı maddesi ve 3051997 tarihli ve sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır
Tanımlar
MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan birey: Zihinsel işlevler ile kavramsal, sosyal ve pratik ahenk becerilerindeki eksiklikleri nedeniyle öz bakım becerilerinin öğretimi de dahil olmak üzere yaşam boyu süren, yaşamın her alanında sürekli ve yoğun özel eğitim ve takviye eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
b) Aile: Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin anne, baba ve kardeşleri veya kanunen bakmakla sorumlu olan kişi ya da kurum temsilcisini,
c) Atölye: Mektep ve kurumlarda eğitim programlarının gerektirdiği uygulamalı derslerde bilgi, beceri ve davranışların kazandırılması nedeniyle gerekli donatımı yapılmış eğitimöğretim, uygulama veveya imal yapılan ortamı,
ç) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,
d) BEP: Bireyselleştirilmiş eğitim programını,
e) Ansızın fazla yetersizliği olan kişi: Pat Diye artı alanda görülen yetersizlik sebebiyle özel eğitim ve yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
f) Bireysel gelişim raporu: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin bütün gelişim alanlarındaki özellikleri ile akademik disiplin alanlarındaki yeterliliklerine ilişkin değer biçme sonucunu belirten raporu,
g) Çocuk bakım elemanı: Özel eğitim mektep ve kurumlarında öğrencilerin besin, temizlik ve tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması, onların maddesel güvenliğinin sağlanması ve öğretim materyali hazırlanmasında öğretmene asistan olan kişiyi,
ğ) Fazla ağır düzeyde zihinsel yetersizliği olan birey: Bireyin zihinsel yetersizliği yanında başka yetersizlikleri bulunması nedeniyle öz bakım, günlük yaşam ve temel akademik becerileri kazanamaması sebebiyle hayat boyu bakım ve gözetime ihtiyacı olan bireyi,
h) Takviye eğitim hizmeti: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin tıbbî ve eğitsel değer biçme ve tanılama sonucunda belirlenen eğitim ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine, ailelerine, öğretmenlerine ve mektep personeline uzman personel, araçgereç, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sağlamayı,
ı) Takviye eğitim odası: Kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerine aralıksız öğrenciler ile üstün kabiliyetli öğrencilere gereksinim duydukları alanlarda takviye eğitim hizmetleri verilmesi için düzenlenmiş ortamı,
i) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan birey: Yaşına ve gelişim seviyesine uygunsuz dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtilerini en az iki ortamda ve altı ay süreyle belirten, bu özellikleri yedi yaşından önce ortaya çıkan, özel eğitim ile yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
j) Dil ve konuşma güçlüğü olan kişi: Dili kullanma, konuşmayı edinme ve iletişimdeki güçlük sebebiyle özel eğitim ve destek eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
k) Hissi ve tavır bozukluğu olan birey: Yaşına uygunsuz sosyal ve kültürel normlardan farklı şehvetli tepki ve davranışlar göstermesi sebebiyle özel eğitim ve takviye eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
l) en düşük sınırlandırılmış eğitim ortamı: Özel eğitime ihtiyacı olan bireyin; toplumla bütünleşmesini sağlamaya yönelik sosyal, öz bakım, dil ve irtibat alanlarındaki davranışlar ile düzeyine yerinde akademik ve mesleki data ve becerileri kazandırmak amacıyla yardım eğitim hizmetlerinin de verildiği ve olası olduğunca yetersizliği olmayan akranlarıyla bir arada olmasını sağlayan en yerinde eğitim ortamını,
m) Genel Müdürlük: Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünü,
n) Gezerek özel eğitim görevi yapan hoca (gezici hoca): Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için evde, hastanede, mektep ve kurumlarda eğitim ve destek eğitim hizmetlerini yürütmekle görevlendirilen görme, işitme ve zihinsel engelliler derslik öğretmenini,
o) Görme yetersizliği olan kişi: Görme gücünün kısmen ya da adamakıllı kaybından dolayı özel eğitim ve takviye eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
ö) Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan kişi: Zihinsel işlevler ile kavramsal, sosyal ve pratik harmoni becerilerinde hafif düzeydeki yetersizliği sebebiyle özel eğitim ile yardım eğitim hizmetlerine sınırlı düzeyde ihtiyaç duyan bireyi,
p) İşitme yetersizliği olan kişi: İşitme duyarlılığının kısmen veya iyice kaybından dolayı konuşmayı edinmede, dili faydalanma ve iletişimde yaşadığı güçlükler nedeniyle özel eğitim ve destek eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
r) Kurs: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere, alaka ve ihtiyaçları doğrultusunda beceriler kazandırmak amacıyla belirtilen süre ve programa dayalı olarak yürütülen, tamamlayan bireylere sertifika ya da belge verilen yaygın eğitim faaliyetlerini,
s) Kursiyer: Ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda kayıtlı süre ve programa dayalı olarak yürütülen yaygın eğitim faaliyetlerine katılan bireyi,
ş) Orta düzeyde zihinsel yetersizliği olan birey: Zihinsel işlevler ile kavramsal, sosyal ve pratik ahenk becerilerindeki sınırlılık sebebiyle esas akademik, jurnal hayat ve iş becerilerinin kazanılmasında özel eğitim ile destek eğitim hizmetlerine yoğun şekilde ihtiyaç duyan bireyi,
t) Ortopedik yetersizliği olan birey: Hastalıklar, kazalar ve genetik problemlere alt olarak adale, iskelet ve eklemlerin işlevlerini yerine getirememesi sonucunda meydana gelen hareket ile ilgili yetersizlikler nedeniyle özel eğitim ve yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
u) Otistik birey: Sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan irtibat, alaka ve etkinliklerdeki sınırlılığı erken çocukluk döneminde ortaya meydana çıkan ve bu özellikleri nedeniyle özel eğitim ile yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
ü) Özel eğitim mektep ve kurumları: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylere hizmet veren, özel olarak yetiştirilmiş personelin bulunduğu, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemlerin uygulandığı, Bakanlığa yan her cins ve kademedeki yatılı ve gündüzlü resmî ve özel okul ve kurumları,
v) Özel eğitim sınıfı: Mektep ve kurumlarda, durumları farklı bir sınıfta eğitim görmeyi gerektiren öğrenciler için yetersizlik türü, eğitim performansları ve özelliklerine kadar açılan sınıfları,
y) Özel eğitim: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitim ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak yetiştirilmiş personel, geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri, bu bireylerin bütün gelişim alanlarındaki özellikleri ile akademik disiplin alanlarındaki yeterliliklerine dayalı olarak yerinde ortamlarda sürdürülen eğitimi,
z) Özel eğitime ihtiyacı olan kişi: Değişik nedenlerle bireysel ve gelişim özellikleri ile eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından beklenilen düzeyden manalı farklılık belirten bireyi,
aa) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin gerekli öğrenim çağı: Mektep öncesi dönemi de içine alan 314 yaş grubundaki özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimöğretim süresini kapsayan dönemi,
bb) Özel öğrenme güçlüğü olan kişi: Dili yazılı veya sözlü çakmak ve kullanabilmek için gerekli olan data alma süreçlerinin birinde veya birkaçında ortaya çıkan ve dinleme, tavır, okuma, yazma, heceleme, uyarı yoğunlaşma ya da matematiksel işlemleri yapma güçlüğü sebebiyle özel eğitim ve yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
cc) RAM: Rehberlik Araştırma Merkezini,
çç) Serebral palsili kişi: Doğum öncesi, doğum sırası veya doğum ardından meydana gelen beyin hasarının neden olduğu kas ve asap sistemi bozukluklarına bağlı motor becerilerde yetersizliğinden nedeniyle özel eğitim ve yardım eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
dd) Süreğen hastalığı olan kişi: Aralıksız veya uzun süreli bakım ve tedavi gerektiren hastalığı sebebiyle özel eğitim ve takviye eğitim hizmetine ihtiyacı olan bireyi,
ee) Tanılama: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin bütün gelişim alanlarındaki özellikleri ile tatmin edici ve yetkisiz yönlerinin, kişisel özelliklerinin ve ilgilerinin belirlenmesi amacıyla tıbbî, psikososyal ve eğitim alanlarında yapılan değer biçme sürecini,
ff) Sanatkâr öğretici: Fayda yeterliğini kazanmış; öğrencilerinkursiyerlerin kurum, mektep ve iş yerindeki eğitiminden sorumlu, mesleki eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan, artist öğreticilik belgesine sahip kişiyi,
gg) Uzakta öğretim: Bilişim teknolojileri kullanılarak belirtilmiş bir mekândan egemen olarak yapılan öğretimi,
ğğ) Üstün yetenekli kişi: Akıl, yaratıcılık, sanat, spor, önderlik kapasitesi veya özel akademik alanlarda akranlarına tarafından yüksek düzeyde performans bildiren bireyi,
hh) Veli: Öğrencinin annebabasını veya kanunî sorumluluğunu üstlenen kişiyi,
ıı) Zihinsel yetersizliği olan birey: Zihinsel işlevler bakımından ortalamanın iki standart sapma aşağı çeşitlilik gösteren, buna emrindeki olarak kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde eksiklikleri ya da sınırlılıkları olan, bu özellikleri 18 yaşından önceki gelişim döneminde ortaya meydana çıkan ve özel eğitim ile takviye eğitim hizmetlerine ihtiyaç duyan bireyi,açıklama eder

İKİNCİ BIRIM

Özel Eğitimin Amaçları ve Temel İlkeleri
Özel eğitimin amaçları
MADDE 5 – (1) Özel eğitim, Türk Millî Eğitiminin genel niyet ve esas ilkeleri doğrultusunda, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin;
a) Toplum içindeki rollerini gerçekleştiren, başkaları ile iyi ilişkiler kuran, meslek birliği içinde çalışabilen, çevresine düzen sağlayabilen, üretici ve mutlu bir vatandaş olarak yetişmelerini,
b) Toplum içinde bağımsız yaşamaları ve kendi kendilerine tatmin edici bir duruma gelmelerine yönelik temel hayat becerilerini geliştirmelerini,
c) Yerinde eğitim programları ile özel usul, personel ve araçgereç kullanarak; eğitim ihtiyaçları, yeterlilikleri, alaka ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenime, iş ve meslek alanlarına ve hayata hazırlanmalarını,
amaçlar
Özel eğitimin esas ilkeleri
MADDE 6 – (1) Türk Millî Eğitiminin genel gaye ve esas ilkeleri doğrultusunda özel eğitimin temel ilkeleri şunlardır;
a) Özel eğitime ihtiyacı olan tüm bireyler; eğitim ihtiyaçları, ilgi, yetenek ve yeterlilikleri doğrultusunda ve ölçüsünde özel eğitim hizmetlerinden yararlandırılır
b) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimine erken yaşta başlanır
c) Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireyleri sosyal ve fiziksel çevrelerinden muhtemel olduğu kadar ayırmadan planlanır ve yürütülür
ç) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, eğitim performansları dikkate alınarak, kasıt, içerik ve öğretim süreçlerinde ve değerlendirmede uyarlamalar yapılarak, akranları ile birlikte eğitilmelerine öncelik verilir
d) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin her cins ve kademedeki eğitimlerinin kesintisiz sürdürülebilmesi için, rehabilitasyon hizmetlerini sağlayacak kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılır
e) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin kişisel yeterlilikleri ve bütün gelişim alanlarındaki özellikleri ve akademik disiplin alanlarındaki yeterlilikleri dikkate alınarak, bireyselleştirilmiş eğitim planı geliştirilir ve eğitim programları bireyselleştirilerek uygulanır
f) Ailelerin, özel eğitim sürecinin her boyutuna faal olarak katılımları ve eğitimleri sağlanır
g) Özel eğitim politikalarının geliştirilmesinde, üniversitelerin ilgili bölümleri ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylere karşın etkinlik gösteren sivil toplum kuruluşları ile iş birliği içinde çalışılır
ğ) Özel eğitim hizmetleri, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin, toplumla etkileşim ve ortak uyum sağlama sürecini kapsayacak şekilde planlanır *

Üst Alt